Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Čtěte, jakým způsobem mohou zpětně důchodci uplatnit slevu na dani za rok 2013

Autor: 258398
Daniel Morávek

Podnikající a pracující důchodci mohou uplatnit slevu na dani i za rok 2013. Připravili jsme shrnutí, jakým způsobem tak musí učinit.

Podnikající a pracující důchodci mají právo na slevu na dani i za rok 2013. Po nedávném nálezu ústavního soudu tak před několika dny rozhodla Finanční správa ČR. Senioři ale nemohou očekávat, že jim stát sám od sebe peníze vrátí. Aby prostředky získali zpět, musí buď podat daňové přiznání, nebo slevu uplatnit u zaměstnavatele.

Čtěte také: Podnikajícím a pracujícím důchodcům se vrací sleva na dani i za rok 2013

OSVČ musí podat přiznání

Jakým způsobem může slevu na dani důchodce uplatnit, se odvíjí od formy, kterou si senior k důchodu přivydělává. Pokud k důchodu podniká, musí podat daňové přiznání. Jestliže senior ještě daňové přiznání za rok 2013 nepodal, může uplatnit slevu v opožděně podaném daňovém přiznání. V případě, kdy důchodce již přiznání podal, musí podat dodatečné daňové přiznání. Podle daňového řádu mají důchodci na výše zmíněná podání tři roky, to znamená, že mají čas do 1. dubna 2017. Pro úplnost upozorňujeme, že pokud bude poplatník (starobní důchodce) slevu uplatňovat prostřednictvím dodatečného daňového přiznání, měl by je podat do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zjistil, že jeho daňová povinnost měla být, v důsledku možnosti uplatnit slevu na dani, nižší, upřesnila Finanční správa ČR na svém webu.

O něco jednodušší situaci mají senioři, u kterých v současnosti probíhá daňové řízení ohledně slevy. Jak totiž ujistila finanční správa, slevu jim při splnění ostatních zákonných podmínek zohlední.

Content 2017 - tip Creative Dock

U pracujících seniorů záleží, zda podepsali prohlášení


V případě zaměstnanců záleží, zda starobní důchodce podepsal u zaměstnavatele na zdaňovací období 2013 Prohlášení poplatníka daně z příjmů ze závislé činnosti. Pokud nikoli, stačí podat, stejně jako u OSVČ, řádné daňové přiznání, ve kterém důchodce slevu uplatní. Jestliže senior prohlášení podepsal a slevu uplatnil, avšak zaměstnavatel ji kvůli zákonu nezohlednil, musí požádat o nápravu zaměstnavatele. Ten v souladu s § 38i odst. 2 zákona o daních z příjmů předmětnou slevu dodatečně přizná. Zaměstnavatel v souladu s tímto ustanovením o rozdíl na dani (vzniklý z titulu přiznání nároku na slevu) sníží nejbližší odvod záloh správci daně, doplnila finanční správa.

Finanční správa zároveň upozornila, že existují pracující důchodci, kteří dodatečně slevu uplatnit nemohou. Jedná se o seniory, kteří měli od zaměstnavatele za rok 2013 pouze příjem, který podléhal dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně (srážková daň). V takovém případě nelze slevu uplatnit ani v přiznání, ani u zaměstnavatele.

Našli jste v článku chybu?
12. 10. 2014 15:14
PetrS (neregistrovaný)

Stát si to pěkně zjednodušuje. Neústavním zásahem do zákonů poškodí své občany, ale aby se vše napravilo, musí se zase starat občan nebo firma. Přitom ta přiznání ležící na finančáku by měli automaticky přepočítat, ne čekat, jestli se důcodce nebo jeho dědic ozve.

Základní sleva na dani je pevný zákonný nárok, ne něco, co si uplatňujeme na základě svého rozhodnutí.

3. 11. 2014 13:24
Jolana (neregistrovaný)

I u příjmů zdaněných srážkovou daní lze uplatnit slevu na dani, i když finanční správa upozorňuje, že: "V takovém případě nelze slevu uplatnit ani v přiznání, ani u zaměstnavatele."

3. 11. 2014 13:56 redakčně upraveno, důvod: nepovolený odkaz