Hlavní navigace

Čtvrtina letošních maturantů si hledá práci v jiném oboru

 Autor: www.SXC.hu
Redakce 19. 7. 2013

Třetina letošních absolventů škol začne pracovat v jiném oboru, než v tom, který studovali. V jejich oboru totiž nemohou najít uplatnění.

28 % maturantů a 37 % vyučených, kteří před pár týdny ukončili své středoškolské vzdělání, začne svůj pracovní život v jiném oboru, než který vystudovali. Není to jen proto, že by je obor nebavil, ale mnohem častěji z toho důvodu, že v něm prostě nemohou najít uplatnění. Vyplývá to z aktuálního zjištění statistiků. Mladí absolventi se tak připojují k polovině všech českých pracujících, kteří také působí v jiném oboru, než na který se připravovali na střední nebo vysoké škole.

Nejúspěšnější v uplatnitelnosti absolventů je obor strojírenství. Uplatnění v něm nachází 80 % absolventů ve věku od 20 do 29 let. Podobně jsou na tom i výuční obory s maturitou. Nejméně nezaměstnaných maturantů v oboru je z oblasti zdravotnictví, dále pak z oborů ekonomie, stavebnictví a elektrotechniky. Míra uplatnění se zde pohybuje mezi 70 a 88 %. 


Autor: www.SXC.hu

Třetina letošních absolventů škol začne pracovat v jiném oboru, než v tom, který studovali.

Po práci v jiném oboru se musí nejčastěji rozhlédnout absolventi uměleckých profesí a užitého umění. Práci v tomto odvětví nenaleznou 2/3 absolventů. Na jinou práci se musí přeorientovat také 60 % studentů z oblasti textilní a kožedělné výroby. Pro většinu z lidí, kteří nenaleznou práci ve svém oboru, není jiná profese překážkou a svoji práci zvládají velmi dobře. Bohužel většina z těchto lidí v případě změny zaměstnavatele zjišťuje, že nemá žádné osvědčení, kterým by své znalosti a praktické dovednosti doložili. Zaměstnavatele už dnes nezajímá, kde jste se to naučili, ale jestli to opravdu umíte, říká Ivo Jupa, hlavní manažer projektu Národní soustava kvalifikací. Národní ústav pro vzdělávání proto nabízí možnost udělat si osvědčení o kvalifikaci. Jeho složením člověk prokáže, že má požadované znalosti a dovednosti. Není nutné prokazovat, kde je získal. Důležité a rozhodující je, zda danou profesi skutečně ovládá. 

Nůžky pracovního trhu se rozevírají stále víc

Na konci června bylo v evidenci Úřadu práce 540 473 nezaměstnaných, na které připadalo jen 44 032 volných pracovních míst. I v případě, že by se podařilo obsadit všechna nabízená místa, drtivá většina zůstane dál bez práce. Zvláštním paradoxem je, že velmi špatný výhled mají ti, kteří si práci sami aktivně hledají. Zaměstnavatelé často hledají jiné lidi než ty, kteří si aktivně hledají práci, ať se to týká oboru, vzdělání nebo typu úvazku. 9 % zaměstnavatelů nemůže obsadit volné pozice vhodnými kandidáty, říká Kateřina Jaroňová z pracovního portálu Profesia.cz. Druhým problémem je to, že pracovních nabídek stále ubývá. V prvním pololetí došlo na pracovním portálu Profesia.cz k meziročnímu poklesu zveřejněných pracovních nabídek o 12,2 %, ovšem počet životopisů od ledna do června vzrostl o 28 %.

Nejvíc nabídek ubylo v oboru telekomunikace, pokles dosahuje 73 %. Ve farmacii je o 56 % nabízených míst méně a 29% propad vykázalo bankovnictví. Klesá i zájem o pracovníky v marketingu, nabídek bylo o 21 % méně. Naopak se hledají obchodníci, je jich potřeba o celou pětinu více. K mírnému navýšení pracovní inzerce došlo i v chemickém průmyslu, státní správě, stavebnictví nebo administrativě.

Lidé hledající práci mají velký zájem o práci na dohodu. Preferují ji čtyři z deseti uchazečů. Třetina pak má zájem jen o zkrácené úvazky. Zájem o práci na živnost deklaruje každý desátý uchazeč. Nejvíce je ale pochopitelně vyhledávána práce na plný úvazek. Ovšem právě zde došlo k největšímu poklesu nabídek. Zaměstnavatelé jich zveřejnili meziročně o 14 % méně. Práce na dohody ubylo o 9 %, na živnost o 8 % a zkrácených úvazků o 5 %.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo