Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Další ulehčení v elektronické komunikaci. Jsou tady chytré PDF formuláře

Autor: 258398
Zdeněk Vesecký

Chytré PDF formuláře ohlídají správnost dat zadaných do tiskopisů zasílaných finančním úřadům. Jako první to lze vyzkoušet u daňových přiznání.

Elektronické vyplňování formulářů pro finanční úřady je ode dneška zase o něco jednodušší. Finanční správa nabízí takzvaná chytrá PDFka, která umí zkontrolovat správnost vyplněných dat a odeslat podání ve formě datové zprávy do datové schránky. Jako první jsou takto upraveny interaktivní tiskopisy Přiznání k dani z příjmu právnických osob a Přiznání k dani z přidané hodnoty. Postupně pak projdou úpravami i ostatní interaktivní formuláře PDF. Stálou snahou finanční správy je co nejvíce usnadnit poplatníkům elektronické vyplňování a podávání daňových formulářů. Tento způsob vzájemné komunikace je moderní, pohodlný, šetří čas a je pro obě strany velmi efektivní, doplnila Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.


Autor: www.isifa.com

Chytrá PDFka budou myslet za vás.

Finančním úřadům pak chytrá PDF přinesou možnost načtení dat z obdrženého formuláře přímo do daňového informačního systému, čímž dojde ke zrychlení zpracování. Nejen chytrá, ale i obyčejná PDFka jsou pro poplatníky dostupná v Databázi aktuálních daňových tiskopisů.

K tématu dále čtěte: Nepodáte přiznání elektronicky, přestože musíte? Připravte si rovnou 2000 korun

Finanční správa navíc nedávno oznámila, že ke komunikaci s daňovým správcem už si poplatníci nemusí zřizovat elektronický podpis. Vystačí si jen s datovou schránkou. V praxi to vypadá tak, že poplatník vyplní elektronický formulář v aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu a pro odeslání písemnosti klikne na tlačítko Ověření identity přihlášením do datové schránky. Systém se automaticky přesměruje na internetové stránky Datových schránek, kde se poplatník přihlásí způsobem, jakým se běžně přihlašuje do své datové schránky. Tím dojde k podepsání a následně k řádnému odeslání podání správci daně.

Našli jste v článku chybu?
2. 9. 2014 10:19
Brblík (neregistrovaný)

Léta již k plné spokojenosti využívám jiný způsob vyplňování daňových tiskopisů. A to aplikaci finanční správy "Elektronická podání" (EPO), která je volně k dispozici na www.DaneElektronicky.cz Je tam i průvodce a většinu početní práce udělá program za vás, jsou tam i automatické kontroly a nápověda přímo k položkám. A na konci jednoduše kliknete na způsob odeslání - v mém případě přímo přes Datovou schránku - nebo přiznání pošlete na úřad po netu (bez e-podpisu), kam už jenom budete muset do 5 …

2. 9. 2014 1:49
99nick (neregistrovaný)

S tímto názorem 100% souhlasí, loňské vyplnění daně z nemovitostí jsem dělal asi 4 hodiny. Nesprávně pojmenované položky, mnoho doslova pitomostí navíc, nepřehledná obsluha, nesrozumitelný návod k vyplnění (ani není zahrnut do formuláře, lze si jen otevřít dva prohlížeče a pročítat spoustu zbytečností). Interaktivní PDF formuláře jsou opravdu dobré, jen se musí správně nadefinovat.