Daň z nabytí nemovitých věcí bude platit kupující, nejdříve však až od září

Daň z nabytí nemovitých věcí bude nově na bedrech kupujícího. Zároveň zanikne institut ručení. Změny ale začnou platit nejdříve v září.

Daň z nabytí nemovitých věcí bude nově platit kupující. Původně měly změny platit už od letošního dubna, nyní to však vypadá, že novela nabude účinnosti až v září.

Změny nastanou nejdříve v září

Poslanecká sněmovna před pár dny schválila novelu, kterou se mění zákonné opatření o dani z nabytí nemovitých věcí. Nově bude daň z nabytí nemovitých věcí vždy platit kupující. Novela rovněž počítá s tím, že zanikne institut ručení za daň. Aktuálně je poplatníkem daně primárně prodávající. Zároveň ovšem nyní platí, že kupující ručí za to, že prodávající daň odvede. V kupní nebo směnné smlouvě se lze ale dohodnout, že poplatníkem daně bude kupující. Co se týče sazby daně, ta zůstane na 4 %.

Novela nabude účinnosti 3 měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Posvětit ji musí ještě senát a prezident. Pokud vyjde ve Sbírce do konce června, nabude účinnosti v září. Jestliže se však novela někde “zadrhne” a ve Sbírce se objeví až v červenci, budou změny platit od října. Původně měly přitom novinky platit již od dubna letošního roku.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení online marketingu - jak přivádět na web návštěvnost

  • Vyhledavače a PPC kampaně - jak fungují
  • Webová analytika - k čemu jí využít
  • Facebook a další sociální sítě - co a jak komunikovat

Detailní informace o Školení online marketingu »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+