Hlavní navigace

Máte příjmy jen část roku? Slevu na dani můžete uplatnit v roční výši

 Autor: 258398
Redakce 19. 1. 2011

Přestože jste nevydělávali všechny měsíce v roce, při podání daňového přiznání můžete uplatnit slevu na dani v její roční výši. Čtěte výběr toho nejzajímavějšího z daňové poradny serveru Podnikatel.cz.

Server Podnikatel.cz přináší první výběr otázek a odpovědí ze své daňové poradny. Čtenářům odpovídá Jan Molín, daňový poradce společnosti MIVO, s.r.o.

Sleva na poplatníka za část roku

Připravuji daňové přiznání za rok 2010. V roce 2010 jsem byl zaměstnán od 01. ledna 2010 do 18.srpna 2010 ve firmě. Dne 18.srpna 2010 jsem dal výpověď z důvodu mezd nevyplacených zaměstnavatelem. Od 19. srpna 2010 jsem evidován na ÚP. Mám ještě příjem z pronájmu půdy cca 5000 korun. Chtěl bych se zeptat, jakou částku mohu uplatnit v daňovém přiznání jako odpočitatelnou položku (slevu na poplatníka dle § 35 ba zákona o daních z příjmů (zda za celý rok částku 24 840 korun, či jenom částku odpovídající délce mého zaměstnání, tj. 8×2070 = 16 560 Kč)?

Jako slevu na dani můžete uplatnit roční částku. Čtěte více: Praktická ukázka: jak vyplnit daňové přiznání

Daňové přiznání a osobní bankrot

Od dubna 2010 pobírám PPM a od listopadu 2010 rodičovský příspěvek. 30.listopadu 2010 skončil můj zaměstnanecký poměr a od prosince 2010 podnikám na základě Živnostenského oprávnění. Mé příjmy z tohoto podnikání nepřesáhly hranici 6000 Kč. Domnívám se, že nemusím podat daňové přiznání za rok 2010. Ale můj problém spočívá v tom, že jsem vloni na sebe uvalila tzv. Osobní bankrot a musím insolvenčnímu soudu hlásit všechny příjmy. Myslíte, že bude soudu stačit odkaz na příslušný paragraf z DZ, kdy přiznat příjmy do 6000 Kč nemusím, nebo mám pro jistotu daňové přiznání podat?

Domnívám se, že obě povinnosti je zapotřebí posuzovat odděleně. Co se týče informování soudu o vašich příjmech, zřejmě máte na mysli § 412 odst. 1 písm. d) insolvenčního zákona. Podle tohoto ustanovení jste povinna předložit insolvenčnímu soudu přehled svých (veškerých) příjmů za uplynulých 6 měsíců. Domnívám se, že byste v takovém přehledu měla uvést veškeré příjmy, byť vám – jak píšete – nevznikne povinnost podat daňové přiznání.

Přechod ze skutečných výdajů na paušál

V minulém roce jsem podával řádné daňové přiznání z hodnot, které jsem vedl ve své daňové evidenci. Letos bych rád použil výdaje procentem z příjmu, tzv. paušálem. Potřebuji vědět, zda musím podávat dodatečné daňové přiznání za rok 2009 s vyznačenými hodnotami zásob, pohledávkami a závazky. Do původního daňového přiznání jsem žádné tyto skutečnosti nepsal, neboť jsem žádné neměl. Pracuji jako zaměstnanec, nejsem plátce DPH a OSVČ mám jen jako vedlejší pracovní poměr.

Pokud budete v roce 2010 měnit způsob uplatňování výdajů, pak vám skutečně vzniká za rok 2009 povinnost upravit základ daně o hodnotu pohledávek, zásob, popř. závazků. Pokud jste tyto položky k 31. prosinci 2009 neevidoval, dodatečné daňové přiznání podávat nemusíte. Čtěte více: Daňové přiznání se při uplatňování výdajového paušálu příliš neliší

DPH při absenci knihy jízd

Společnost, která je plátcem DPH, vlastní jeden osobní automobil, u kterého chce v roce 2011 využít možnosti paušálních nákladů. Může si započíst DPH z daňových dokladů o koupi benzínu, i když nebude vést knihu jízd?

V tomto případě doporučujeme knihu jízd vést, neboť jste povinni prokázat správci daně nárok na odpočet daně z přidané hodnoty z částek nakoupených pohonných hmot. Odpočet lze samozřejmě prokázat i jiným způsobem, nicméně kniha jízd se jeví jako vhodná. Čtěte více: Knihu jízd nepalte, ne každému se výdajový paušál vyplatí

Převod nákladů mezi roky

Měl bych dotaz na to, zda je možné nějakým způsobem převést náklady z loňského roku do odpočtu pro letošní rok. V září 2010 jsem zahájil činnost, ale v loňském roce ještě neměl žádné příjmy. Zda je nutné uvádět všechny náklady do přiznání nebo je lze uvést až v letošním roce v plné výši nebo určitou část?

Předpokládám, že máte příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů (např. příjmy z podnikání). V tomto případě doporučuji uvést uskutečněné výdaje do daňového přiznání s tím, že vám vznikne (a bude vyměřena) daňová ztráta. Tuto ztrátu poté můžete uplatnit v následujících 5 zdaňovacích obdobích.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: TV Philips a Android verze 6.0

TV Philips a Android verze 6.0

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?