Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Daňová poradna: Opravu domu lze zahrnout do uznatelných výdajů

Autor: 329515
Redakce

Opravujete střechu na domě, ve kterém podnikáte? V každém případě to pro vás znamená značný finanční výdaj. Dejte si však pozor na rozlišení pojmů rekonstrukce a oprava. Z daňového hlediska se totiž nejedná o to samé.

Rekonstrukce střechy

Potřebuji poradit. Vlastníme dům, v němž podnikáme, a kde jsou i byty, které pronajímáme. V roce 2010 jsme provedli rekonstrukci střechy na části domu, určené k podnikání. Potřebovala bych vědět, zda si můžu uplatnit do daní celou částku uhrazenou za rekonstrukci střechy, nebo jen část a další část v dalším roce. Vedeme podvojné účetnictví a část domu určená k podnikání je uvedena v majetku firmy.

Z dotazu není přesně zřejmé, zda podnikáte jako fyzická osoba, či zmíněnou „firmou“ je právnická osoba. Také bohužel nevím, jakou formou je vložena část nemovitosti „v majetku firmy“.

Obecně lze říci, že je nutné rozlišit pojmy rekonstrukce a oprava. Rekonstrukcí se rozumí podle § 33 odst. 2 zákona o daních z příjmů zásahy do majetku, které mají za následek změnu jeho účelu nebo technických parametrů. Naproti tomu opravou se majetek uvádí do předchozího či provozuschopného stavu. Pokud tedy například došlo pouze k výměně střešní krytiny, jedná se o opravu.

Výdaje (náklady) na opravu lze zahrnout do daňově uznatelných výdajů (nákladů) v roce, kdy byla oprava uskutečněna. Naopak technické zhodnocení zvyšuje vstupní cenu majetku a do nákladů jej lze de facto uplatnit až prostřednictvím (zvýšených) odpisů.

Pozor také na dispozici Vašeho domu. Píšete, že se jednalo o rekonstrukci (opravu) střechy „na části domu určené k podnikání“. Obecně se domnívám, že bude nutné hodnotit rekonstrukci (opravu) střechy jako rekonstrukci (opravu) celého domu a do výdajů zahrnout pouze v poměrné části. Bez dalších podrobností bohužel věc nemohu posoudit.

Dodatečné daňové přiznání

Obracím se na vás s dotazem ohledně dodatečného daňového přiznání. V minulém roce jsem podával řádné daňové přiznání z hodnot, které jsem vedl ve své daňové evidenci. Letos bych rád použil výdaje procentem z příjmu tzv. paušálem. Potřebuji vědět, zda musím podávat dodatečné daňové přiznání za rok 2009 s vyznačenými hodnotami zásob, pohledávkami a závazky. Do původního daňového přiznání jsem žádné tyto skutečnosti nepsal, neboť jsem žádné neměl. Pracuji jako zaměstnanec, nejsem plátce DPH a OSVČ mám jen jako vedlejší pracovní poměr.

Pokud budete v roce 2010 měnit způsob uplatňování výdajů, pak vám skutečně vzniká za rok 2009 povinnost upravit základ daně o hodnotu pohledávek, zásob, popř. závazků. Pokud jste tyto položky k 31. 12. 2009 neevidoval, dodatečné daňové přiznání podávat nemusíte.

Auto na leasing a DPH

Mám auto na leasing, které používám k podnikání. Platím silniční daň. Chtěla jsem se zeptat, jaké náklady mohu u tohoto auta uplatňovat. Zároveň jsem se stala plátcem DPH, tak by mě též zajímalo, jestli ze zaplacených PHM lze odečíst DPH?

V případě, že vozidlo používáte výlučně k podnikatelské činnosti, lze do daňových výdajů uplatnit splátky nájemného, náklady na opravy, pojištění, pohonné hmoty atp. Jste-li nově plátcem DPH, můžete při splnění obecných podmínek též uplatnit nárok na odpočet DPH.V případě, že byste vozidlo používala k podnikání pouze částečně, je nutné jednotlivé výdaje příslušně krátit.

Jak na slevu na dítě

Manžel je OSVČ, spolu máme dceru, narodila se 15.2.2010, na kterou uplatní nárok na slevu na dítě. Já mám však z prvního manželství ještě jednu dceru, o kterou spolu pečujeme. Manžel ji nemá osvojenou, ale pečuje o ni. Vztahuje se sleva na daň i na ni?

V souladu s ustanovením § 35c odst. 1 věta první zákona o daních z příjmů lze zvýhodnění uplatnit na vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti. Manžel tedy může zahrnout příslušnou částku do daňového přiznání.

Penzijní připojištění a daňové přiznání

Měla bych dotaz. V roce 2010 jsem zrušila penzijní připojištění a následně mi byla suma odbytného v roce 2010 vyplacena. Ve výpisu z penzijního fondu je suma příspěvku zaměstnavatele a výnosů již zdaněna 15% daní. Můj vklad na penzijní připojištění byl 500 Kč měsíčně, takže v době trvání pojištění jsem si nesnižovala daňový základ o vklady. Musím to uvádět v daňovém přiznání za rok 2010? Když ano, tak kde se uvádí srážková daň v daňovém přiznání?

WT100

Za těchto podmínek v daňovém přiznání nic uvádět nemusíte. Obecně totiž platí, že v daňovém přiznání se neuvádí příjmy zdaněné srážkou u zdroje (až na výjimky).Vzhledem k tomu, že jste neuplatňovala nezdanitelnou částku základu daně odpovídající zaplaceným příspěvkům na vaše penzijní připojištění (sníženým o 6 000,– Kč), nemusíte uvádět ani příjem podle § 10, jak to jinak předpokládá ustanovení § 15 odst. 5 zákona o daních z příjmů, poslední věta.

Odpovědi zpracoval Jan Molín, daňový poradce společnosti MIVO, s.r.o.

Našli jste v článku chybu?