Daňová poradna: Vybrané otázky kolem daňového přiznání a rodičovské dovolené

Podává se daňové přiznání, když jste na rodičovské dovolené? A můžete během ní fakturovat manželovi? Odpovídá v poradně daňový poradce Jan Molín.

Daňový poradce Jan Molín odpovídá na vaše otázky kolem daňového přiznání. Zde jsou vybrané odpovědi týkající se výdajových paušálů.

Rodičovská dovolená a přivýdělek

Chtěla jsem se zeptat, zda musím podávat daňové přiznání, když jsem celý minulý rok byla na rodičovské dovolené? V dohledné době bych si chtěla k rodičovské dovolené přivydělávat na živnostenský list. Budu si muset platit zdravotní a sociální pojištění? Kde všude to budu muset nahlásit?

Pokud jste neměla žádné jiné příjmy než rodičovský příspěvek, daňové přiznání podávat nemusíte. Zvažujete-li podnikání podle živnostenského zákona, bude nejprve nutné získat živnostenské oprávnění (na živnostenském úřadě). Poté se budete muset zaregistrovat na Vašem finančním úřadě, příslušné Pražské/Okresní správě sociálního zabezpečení a Vaší zdravotní pojišťovně. Pojistné platit budete muset, ale nebudou se na Vás vztahovat minimální vyměřovací základy (resp. budou nižší).

Daňové přiznání při rodičovské dovolené

Ráda bych se zeptala, jak postupovat. Jsem na rodičovské dovolené, v roce 2011 jsem zpracovávala manželovi ve firmě účetnictví, za které jsem měla příjem 145 000 korun ročně. Daňové přiznání podám – uvedu tyto příjmy do kolonky „ostatní příjmy“? Nejsem OSVČ, nemám ŽL. Jsem povinna nějakým způsobem ještě k ČSSZ a VZP (zálohy, přehledy)? Jaká smlouva by v tomto případě byla nejlepší, dohoda o provedení práce?

Z formálního hlediska by Váš příjem patřil do příjmů podle § 10 zákona o daních z příjmů (tj. ostatní příjmy). Vzhledem k tomu, že nemáte živnostenské oprávnění, nejste účastna obou pojištění, tím pádem Vám nevzniká povinnost podat přehledy.

Z Vašeho zadání však podle mého názoru vyplývají některá rizika. Předně se jedná o to, zda můžete tímto způsobem s manželem spolupracovat, resp. inkasovat od něj příjem. Na otázku takové „fakturace“ existují protichůdné názory, nicméně se podle mého názoru shodují, že v případě, kdy manželé nemají rozděleno společné jmění manželů, a jedná se o vztah nepodnikajícího (tj. Vás) a podnikajícího manžela, taková „fakturace“ možná není.

Pro úplnost také připomínám, že pracovněprávní vztah (tj. např. i formou dohody o provedení práce) mezi Vámi nemůže vzniknout.Spíše než tento způsob bych tedy doporučoval postup podle § 13 zákona o daních z příjmů, tj. rozdělování příjmů a výdajů spolupracujících o­sob.

widgety

Pozor také na skutečnost, že obecně Vám v případě vykonávání soustavné činnosti (splňující znaky podnikání) vzniká povinnost získat živnostenské oprávnění.

Chcete také poradit?

Využijte Daňové poradny s Janem Molínem

Jan Molín je partner společnosti MIVO. Přednáší na Vysoké škole ekonomické na katedře finančního účetnictví a auditingu (FFU), připravuje též odborné kurzy pro školení serveru Podnikatel.cz. Odborné poradny naleznete na http://forum.pod­nikatel.cz/

Pozn. Texty byly redakčně upraveny.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení e-mail marketingu – pokročilé techniky

  •  
    Jak připravit šablonu moderního e-mailu
  • Jak spustit automatizované kampaně
  • Jak dynamizovat běžnou rozesílku

Detailní informace o školení e-mail marketingu - pokročilé techniky »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+