Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Daňová přiznání zpracovává účetní? Podnikatel se vystavuje riziku

Jana Knížková

Podnikatelé po svých účetních mnohdy vyžadují práci, která nespadá do rozsahu jejich živnostenského oprávnění. Například zpracování daňového přiznání.

Na jedné straně účetní, na druhé daňový poradce. Běžnou praxí však je, že právě účetní vykonávají práci, která spadá pod kompetence poradců. A neméně často je tomu tak i naopak. Má to ale svá rizika. 

Psali jsme: Daňový poradce má odpovědnost za vaši daňovou povinnost

Účetní v rámci své náplně práce poskytuje účetní poradenství a vede evidenci, případně evidenci v rámci právních předpisů. Zpracování daňových přiznání pro svého klienta však do jeho rozsahu práce nespadá, jak také potvrzuje Jan Molín, předseda etické komise Komory certifikovaných účetních: Pokud klient bude chtít od svého účetního, který není zároveň daňovým poradcem, zpracovat daňové přiznání, měl by ho účetní sám upozornit na to, že tato činnost není v rozsahu s jeho živnostenským oprávněním, a proto s sebou nese jistá rizika.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Jaká jsou rizika?

Pokud jsou v daňovém přiznání, které zpracovával účetní, odhaleny nedostatky, může se na straně jak účetního tak podnikatele objevit problém. Případné chyby vzniklé při zpracování daňového přiznání účetním obvykle nepokryje jeho pojištění odpovědnosti, a klient i účetní se mohou snadno dostat do nepříjemné finanční i právní situace, doplňuje Jan Molín.

Content

Čtěte také: Nešetřete na daňovém poradci. Může se vám mnohonásobně vyplatit

Daňový poradce vede účetnictví

Rizika se objevují i v opačném případě, kdy daňový poradce, který nemá příslušné živnostenské oprávnění k vedení účetnictví, účetnictví svého klienta přeci jen vede. Dojde-li při zpracování účetnictví k nějakému pochybení, nastává stejná situace jako u účetního, který zpracovává daňová přiznání – samostatné vedení účetnictví není kryto oprávněním k výkonu daňového poradenství, není v rozsahu činnosti, které poskytuje související zákon a daňový poradce musí nést plnou odpovědnost za svá úmyslná i neúmyslná pochybení. A ta nejsou kryta pojištěním daňového poradce.

Našli jste v článku chybu?
10. 11. 2016 9:29
ucto-stereo (neregistrovaný)

Dobrý den, Ve své 22 praxi účetní jsem se setkala s příznáními od daňových poradců jen s chybami. Ve výdajích např. mzda, i když dotyčný neměl zaměstnance a byla to jeho osobní spotřeba. Nevadilo d.p., že banka je zaúčtovaná účetní jen do 17.12.. V jiném případě nedali do příjmů úhrady stravenkami a klient měl ztrátu přes 400 tisíc. V dalším případě nezkontrolovali rozvahu a výsledovku. Neporadí, že může použít sokroumé auto, když bydlí v Rakousku a pronajímá zde 2 činžáky, že není dobře krácení…

10. 11. 2016 12:16
Pavel (neregistrovaný)

Představte si to jako výstupní kontrolu ve fabrice. Když všechny otestované výrobky jsou vadné, tak jde celá série do šrotu, i když v ní můžou náhodou být i výrobky dobré - jejich vyhledání se už nevyplatí.

A teď na to převeďte zkušenost oné účetní s daňovámi poradci. Pokud za 22 let nepotkala jediného, co udělá přiznání správně, pak lze z toho učinit závěr, že všichni by měli přijít o práci, protože vyhledávat mezi nimi těch pár schopných je obtížnější než se ty daně naučit sám.