Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Daňová správa varuje: Přerušení výplaty důchodu vám slevu na dani nevrátí

Autor: 258398
Redakce

Daňová správa upozornila pracující důchodce, aby kvůli slevě na dani nepřerušovali výplatu důchodu. Úřady daň stejně doměří a důchodcům navíc hrozí pokuta.

Pracující důchodci, kteří si na začátku roku pozastavili výplatu důchodu, aby nepřišli o slevu na dani, si podle Generálního finančního ředitelství ČR tímto krokem nepomohou. Pokud totiž správce daně vyhodnotí, že jediným důvodem pro pozastavení výplaty důchodu byla snaha o získání slevy na poplatníka, bude tento postup posuzován jako zneužití práva. Finanční úřad pak zpětně doměří daň a důchodcům navíc hrozí pokuta.

Čtěte také: Spočítali jsme za vás, omezení paušálů připraví řadu OSVČ o desetitisíce korun

Postih u osob podávajících přiznání k dani z příjmů fyzických osob může nastat až po podání daňového přiznání za rok 2013, tj. v roce 2014, když správce daně zjistí, že sleva byla fyzickou osobou  uplatněna neoprávněně, doplnila serveru Podnikatel.cz Petra Homolová, mluvčí Generálního finančního ředitelství ČR. Finanční ředitelství tímto vyjádřením zareagovalo na chování pracujících důchodců, kteří v hojném počtu zažádali o pozastavení důchodu k 1. lednu 2013.

Od tohoto kroku si důchodci slibovali, že nepřijdou o základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun. Daňový balíček, který začal platit na začátku roku, totiž stanovil, že daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod. Senioři proto doufali, že když k prvnímu lednu přeruší výplatu důchodu, o slevu nepřijdou. Jak dokládají statistiky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), rozhodně se nejednalo o ojedinělé případy. Ke konci roku ČSSZ evidovala přibližně 27 500 žádostí od pracujících starobních důchodců.

FIN17_soulejova2

Kdo o pozastavení výplaty důchodu požádal, má stále šanci vzít žádost zpět před vydáním rozhodnutí. Žádost lze stáhnout i v rámci námitkového řízení, námitky však důchodce musí podat do 30 dnů od doručení rozhodnutí. Pokud tak neučiní, nabude rozhodnutí právní moci uplynutím 30denní lhůty od jeho doručení. Jakmile rozhodnutí, jímž bylo žádosti vyhověno, nabude právní moci, nebude již možno vyhovět případnému požadavku klienta na doplacení té části důchodu, jejíž výplaty se vzdal. Klient tak přijde o část důchodu, uvedl ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun.

Našli jste v článku chybu?
11. 1. 2013 18:38
Ferda (neregistrovaný)

Jsem zvědav, jak to dopadne. Jako pracující důchodce bych to asi udělal a případné rozhodnutí daňové správy napadl u soudu. I kdybych to měl hnát až k Ústavnímu soudu, nemůže to podle mne dopadnout špatně. Zákon platí a soud rozhoduje dle jeho znění a ne podle "varování daňové správy".