Hlavní navigace

Daňové přiznání podejte elektronicky, stačí vám 15 minut

 Autor: 258398
Daniel Morávek 19. 3. 2013

Podnikatelé mohou už několik let podat daňového přiznání elektronicky, skrze Daňový portál. Jde o jednoduchý a rychlý způsob. Čtěte náš návod.

Lhůta pro podání daňového přiznání a doplacení daní se pomalu a jistě blíží. Kdo ještě nezačal daně za rok 2012 řešit, má načase. Jeden z nejpohodlnějších a nejrychlejších způsobů, jak vyplnit a odevzdat daňové přiznání, tvoří elektronické podání skrze Daňový portál. Připravili jsme pro vás návod, se kterým zvládnete přiznání vyřešit za 15 minut.

Elektronické podání přiznání

Při vyplňování použijeme příklad, který jsme použili při návodu na vyplnění interaktivního formuláře:

Pan Vávra podniká na základě autorského zákona. Výdaje si neeviduje a místo toho uplatňuje paušál. V roce 2012 měl příjmy 500 000 Kč. Manželka pana Vávry je zaměstnaná na úřadě a vloni měl hrubé příjmy ve výši 300 000 Kč. Vávrovi mají též dvě dcery ve věku 15 a 17 let. Pan Vávra si dále platí životní pojištění ve výši 10 000 korun ročně. V roce 2012 pak pan Vávra platil 2000 Kč zálohy na sociální pojištění a 1697 Kč na zdravotní pojištění.


Než se pustíte do samotného vyplňování, nejprve naskenujte všechny potřebné dokumenty (potvrzení o příjmech, potvrzení o zaplaceném penzijním připojištění, potvrzení a studiu apod.). Portál přijímá jak obrázkové soubory, tak formát PDF. Pozor jen na velikost nahraných souborů, která nesmí celkově překročit 4 MB. Následně na Daňovém portálu zvolte Elektronická podání pro daňovou správu a zkontrolujte, zda váš počítač a prohlížeč odpovídá technickým požadavkům. Pro potřeby daňového přiznání z příjmů fyzických osob stačí, abyste na počítači mohli využít aplikace EPO 2. Jestliže požadavky splňujete, vyberte kolonku „Daň z příjmů fyzických osob – od roku 2009 včetně“ a na hlavní stránce formuláře klikněte na „Průvodce“ (viz Obrázek 1), který vás přiznáním provede krok za krokem.

Na úvodní stránce, kterou vám nabídne průvodce, zaškrtněte, které všechny údaje se vás týkají. V případě pana Vávry by šlo o informace o poplatníkovi, příjmy z podnikání a jiné výdělečné činnosti, nezdanitelné částky a odpočitatelné položky (kvůli životnímu pojištění) a daňové zvýhodnění podle § 35c zákona o daních z příjmů, tedy zvýhodnění na dítě (viz Obrázek 2). Po zaškrtnutí klikněte na tlačítko „Další krok“.

Na další “Zpřesňující stránce” nejprve zvolte, zda vedete účetnictví, daňovou evidenci, uplatňujete výdajové paušály, či se ve vašem případě jedná o jiné možnosti. Níže pak zaškrtněte, která všechny nezdanitelné částky nebo slevy na dani uplatňujete. V našem příkladu by pan Vávra vybral “uplatňování výdajů procentem z příjmů” a u nezdanitelných částek “údaje o životním pojištění” (Obrázek 3).

Poté vyplníte, jakému finančnímu úřadu přiznání podáváte a o jaké se jedná územní pracoviště. K tomu zaškrtněte, že podáváte řádné daňové přiznání. Pokud nejste cizinec a podáváte přiznání bez daňového poradce, nic jiného na této stránce již řešit nemusíte nevyplňujete. V dalším kroku doplníte své DIČ, jestliže jste ho dostali, a rodné číslo. Na následující stránce vypíšete údaje o sobě, konkrétně příjmení, jméno, státní příslušnost, případně též titul a cizinci číslo pasu (Obrázek 4).

Na další stránce napíšete adresu svého bydliště v den podání, telefon a e-mailovou adresu (případně i fax).  Pokud jste adresu od loňského roku nezměnili a ani nejste cizinec, následné dva listy („Adresa bydliště /trvalého pobytu/ k poslednímu dni kalendářního roku“ a „Adresa pobytu na území České republiky“) nevyplňujete a pouze dvakrát zmáčkněte “Další krok”. Jak by vše vypadalo u pana Vávry, ukazuje Obrázek 5.

Následně se vás portál zeptá, v jaké oblasti jste podnikali, jak velký uplatňujete paušál a jakých dosáhli příjmů. Pan Vávra by vybral „Umělecká tvorba“, 60% paušál a doplnil by příjmy 500 000 korun. Jestliže uplatňujete paušál, další list opět pouze přejděte. Jestliže vaše podnikání trvalo celý rok, v dalším kroku vyplníte pouze poslední položku, a to číslem 12 (Obrázek 6).

Pak vypíšete, jak velké slevy na dani a/nebo nezdanitelné částky uplatňujete. Následují dále, pokud chcete využít daňové zvýhodnění na dítě, údaje o vašich dětech. Musíte napsat jméno, rodné číslo dítěte a počet měsíců, ve kterých zvýhodnění uplatňujete. Pokud jste neplatili zálohy na daň, ani jste neměli daň stanovenou paušální částkou, další list opět nevyplňujete. V případě, že vám vyšel přeplatek na dani a nechcete ho věnovat státu, zaškrtněte, že žádáte o přeplatek a napište číslo svého účtu.

Posledním krokem, než přiznání můžete odeslat, je přiložení příloh a vyplnění jejich správného počtu. Pan Vávra by tak ještě nahrál potvrzení o příjmech a potvrzení o zaplaceném pojistném na životní pojištění a doplnil by počet příloh na číslo 3. Poté proveďte ještě kontrolu, zda jste někde neudělali chybu (pomocí tlačítka “Protokol chyb” a pokud máte vše v pořádku, odešlete přiznání na úřad. Jestliže přiznání neopatříte elektronickým podpisem, musíte vytisknout e-tiskopis a do 5 pracovních dnů přinést podepsaný na finanční úřad.

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?

19. 3. 2013 10:42

Dobrý den,
článek jsem přečetl a řekl bych, že naprosto stejný názor, co se Daňového portálu týká. Citace z vámi odkazovaného článku: "Znovu opakuji, že všechno, co jsem potřeboval, mi na Daňovém portálu fungovalo naprosto bez problémů, svižně a bez nutnosti instalovat jakékoliv šílené aplikace / doplňky prohlížeče. Zcela neironický palec nahoru pro lidi, kteří za tím stojí."
S pozdravem
Daniel Morávek
25. 3. 2013 19:02

Magnesium2 (neregistrovaný)

Hezký den,
četl jsem článek jinde na webu a tam se píše něco o Datových schránkách ... jsou k e-přiznání třeba nebo ne? Respektive, je kromě internetového prohlížeče kompatibilního s rozhraním třeba ještě něco?


Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

DigiZone.cz: Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase