Hlavní navigace

Daňový řád příjemně prodloužil lhůty pro podání daňového přiznání

 Autor: 258398
Dagmar Kučerová 10. 3. 2011

Odborníci považují daňový řád za zbytečně rozsáhlý a pro poplatníky značně nevýhodný. Pozitivem je prodloužení lhůt pro podání přiznání, vyúčtování a placení některých daní. Dokonce je možné i mírně „pozapomenout“.

Daňový řád, který je účinný od 1. ledna 2011 posunul lhůty pro podání přiznání, vyúčtování a pro placení některých daní. Stejně tak je možné placení daní o celých 5 dní odložit, a to bez jakéhokoliv postihu.

Daňový řád nepřináší jen pozitiva

Nový daňový řád zřejmě zamotá hlavu nejednomu podnikateli. Podle některých odborníků dostali výběrčí daní na podnikatele a živnostníky silný bič. Rozrostl se totiž z dřívějších 107 paragrafů zákona o správě daní a poplatků na 266 paragrafů. Řada z nich daňové úředníky výrazně zvýhodňuje. Ve výsledku podnikatelé nejen že odvedou více na daních, ale také na odměnách pro účetní a daňové poradce, kteří je budou zastupovat. Čtěte také: Daňový řád rozšiřuje pravomoci účetních

Nespornou výhodou původního zákona bylo, že v případě nejasností mohl stát činit pouze to, co mu zákon výslovně umožňoval. Nejasná místa původního zákona byla vždy k nelibosti správců daně vykládána ve prospěch poplatníků. Dnes však již daňový řád dává správcům daně velmi podrobný návod jak rychle a účinně stanovovat a vymáhat daně tam, kde hrozí riziko podvodů, vysvětluje Ondřej Lichnovský, advokát specializující se na daňové spory. Dodává, že takovýto postup bude způsobovat problémy tam, kde tvrdé postupy správců daně budou uplatňovány také vůči spořádaným a spolupracujícím poplatníkům. Ty čeká podle Lichnovského tvrdé vystřízlivění.

Ať tak či tak, daně nově platíme o den později

V každém případě ale nový daňový řád pozitivně upravil lhůty pro podání daňového přiznání a placení daní. Posouvají se i termíny hlášení nebo vyúčtování. Novinky totiž souvisí s ustanovením daňového řádu, podle kterého se lhůty počítají podle týdnů, měsíců a let. Lhůta nyní běží až ode dne následujícího po dni, kdy došlo ke skutečnosti určující její počátek. Uvedená změna se netýká lhůt počítaných na dny, což je např. lhůta pro podání daňového přiznání k dani z přidané hodnoty, či lhůt, které jsou pevně stanoveny zákonem, upozornila Jaroslava Musilová, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství. Čtěte také: Se vstupem berňáku do bytu musí podnikatel souhlasit

Nová úprava ovlivní termín k podání:

  • přiznání k dani z příjmů
  • vyúčtování daně z příjmů vybírané srážkou
  • vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti

Přiznání k dani z příjmů, včetně termínu splatnosti se posouvá z posledního březnového dne na 1. duben 2011. Obdobně postupují poplatníci, kteří mají termín k podání přiznání posunutý z důvodů, že jim daňové přiznání zpracovává a podává daňový poradce nebo mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Tito poplatníci podávají přiznání a platí daň nejpozději 1. července 2011, namísto 30. června., jak tomu bylo doposud. Čtěte také: Jak na ukončení činnosti podle nového daňového řádu

Změna se dotkla i vyúčtování daně z příjmů vybírané srážkou, které je nutné podat do 1. května 2011 (namísto 30. dubna 2011), a vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti, jež se mohlo podat rovněž o den později, tj. do 1. března 2011 (nikoliv do 28. února 2011). Termín pro podání vyúčtování zálohové daně elektronicky se nemění.

Změny termínů lhůt
Počítání lhůt staré nové
Daňové přiznání 31.3. 1.4.
Daňové přiznání – odklad 31.6. 1.7.
Vyúčtování zálohové daně 28.2. 1.3.
Vyúčtování srážkové daně 30.4. 1.5.

Je dokonce možné mírně „pozapomenout“

Podání daňového přiznání nebo vyúčtování je daňovým tvrzením. Daň je splatná poslední den lhůty stanovené pro podání daňového tvrzení. Pokud dříve podnikatel podal daňové přiznání se zpožděním, mohl správce daně podle zákona o správě daní a poplatků vyměřit pokutu a zvýšit vyměřenou daň. Nově musí berňák vyměřit pokutu vždy. A to při zpoždění delším než 5 pracovních dnů. Čtěte také: S novým rokem přicházejí změny také v placení daní

Jestliže poplatník nepodá daňové přiznání nebo tak neučiní ve stanovené lhůtě, a je toto zpoždění delší než 5 pracovních dnů, bude mu vyměřena pokuta ve výši:

  • 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně,
  • 0,05 % stanoveného daňového odpočtu za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanoveného daňového odpočtu
  • 0,01 % stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daňové ztráty.

Nejnižší pokuta podle § 250 daňového řádu přitom činí 500 Kč a nejvyšší 300 000 Kč.

Z uvedeného vyplývá výhoda pro opozdilce. Letošní termín podání řádného daňového přiznání je možné bez postihu eventuelně „prodloužit“ až do 8. dubna (1.4. = poslední den lhůty + 5 pracovních dnů bez postihu). Úrok z prodlení vzniká za každý den prodlení úhrady splatné dně a počítá se rovněž až od 5 dne následujícího po splatnosti daně. Přesto tento postup nelze doporučit. Je zbytečné na sebe berňák pravidelným neplněním povinností upozorňovat.

Našli jste v článku chybu?

31. 3. 2011 18:49

osvčák (neregistrovaný)
paráva, místo slibovaného daňového přiznání na jednom A4 další stovky paragrafů a místo stabilizace prostředí další čachrování s lhůtami a jiné blbosti .... tahle vláda je opravdu k popukání..
120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem