Hlavní navigace

Den podnikatelů: pro malé a střední podnikatele se toho stále moc nedělá

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR uspořádala včera v Paláci Žofín již po páté Den podnikatelů České republiky. Záštitu převzal premiér Mirek Topolánek.

Business server Podnikatel.cz byl u toho:

předseda představenstva AMSP Břetislav Ošťádal – kritika současné vlády, která pro SME nedělá nic moc pozitivního. Z jeho pohledu SME trápí:

  • pevná koruna,
  • nedostatek pracovních sil (připravované zelené karty až od cca poloviny roku 2008, to je pozdě), volá po novele zákona o zaměstnanosti (pasáž, kde je stanoven postup nahlášení volného pracovního místa ÚP a čekací lhůta, kdy musí podnikatel čekat na jeho obsazení a následně může přijmout cizince, což je ale zase administrativně náročný proces),
  • nepřehlednost právního řádu a různý výklad práva (např. na finančních úřadech),
  • zdlouhavá vymahatelnost práva,
  • volá po zodpovědnosti úředníků (hlavně finančních úřadů) – svými rozhodnutími můžou podnikatele zlikvidovat a když se ukáže, že se spletli, nejsou nijak postižitelní – a po editační povinnosti FÚ,
  • administrativní náročnost podnikání (daňová novela nepomůže, daňové přiznání bude stejně složité, ne-li složitější), přejímání směrnic EU – nic neulehčuje, v ČR je spousta věcí ještě složitějších, nad rámec požadavků EU, včetně pravidel čerpání evropských peněz,
  • ochrana osobních údajů – internetový obchodní rejstřík a živnostenský rejstřík, kde jsou rodná čísla podnikatelů a statutárních orgánů (zde by byla nutná změna zákona).

Novela živnostenského zákona pomůže především při startu podnikání, to je plus. „Od začátku 90. let se změnilo to, že „podnikatel“ už není sprosté slovo, za které není nikdo ochotný se postavit.“

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslav Vlček – opakuje nutnost zodpovědnosti úředníků FÚ a souhlasí, že je daňové přiznání stále složité. Připomíná, že rozhodně není příznivá situace, kdy každá 4. firma zvažuje přemístění sídla mimo ČR.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek – přihřívá si politickou polívčičku, vyslovuje se negativně vůči vládě, samozřejmě se otře o média. Volá po dialogu politiků s podnikateli. „Máme zájem na tom, aby všem lidem této země rostla životní úroveň.“ Připomíná nutnost editační povinnosti FÚ.

guvernér ČNB Zdeněk Tůma – z jeho strany vidí tři důležitá témata pro podnikatele:

  • vývoj kurzu koruny,
  • termín přijetí eura,
  • inflace

Přijetí eura bude nakonec politické rozhodnutí, ČNB sehrává pouze expertní úlohu. Podle odhadů dostoupá inflace k 5 % (zatímco inflační cíl ČNB jsou 3 %).

1. náměstek pověřený řízením Ministerstva pro místní rozvoj Jiří Vačkář – SME nejtransparentnější podnikání v tom smyslu, že lze dobře kontrolovat účetnictví (na rozdíl od velkých firem) a stát někdy kontroluje až moc. Všechny programy pro čerpání peněz z EU budou do konce roku schváleny.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman – nový operační program Podnikání a inovace: první výzvy už vyhlášeny, první čerpání do konce roku, další výzvy v lednu. Vláda významně odstraňuje administrativní zátěž podnikatelů: zrušeny registrační pokladny, minimální daň, příprava novely živnostenského zákona a zelených karet v přístím roce.

místopředseda AMSP a viceprezident UEAPME* Karel Havlíček – Brusel je dnes prolobován. Je nesmysl říkat „to rozhodl Brusel“, nic nerozhoduje Brusel, ale my – v Bruselu přeci máme své zástupce. V Bruselu nás musí reprezentovat schopní lidé, špičkoví, draví, jazykově vybavení úředníci, kteří budou lobbovat za naše zájmy. Místa v Bruselu nesmí být trafiky.

* Pozn. UEAPME – Union Europeenne de l´Artisanat et des Petites et Moyennes Entreprises – Evropská asociace řemesel, malých a středních podniků se sídlem v Bruselu zastřešující 11 milionů evropských podnikatelských subjektů s více než 50 miliony zaměstnanců.

Shrnutí:

Asociace spíše kritizovala vládu a to, že se pro SME moc nedělá a co se dělá, je stále málo x Paroubek, Vlček, Klega – politické floskule, hlavně, že jsou vidět a odfajfkují si podnikatele, Tůma fundované odborné vystoupení, Vačkář a Říman hájí své resorty a práci (Říman si myslí, že posun je velký).

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

DigiZone.cz: Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon