Hlavní navigace

Dobropisy a skonta jako opravný doklad?

V souvislosti s novelou zákona o DPH a problematikou vystavování daňových dobropisů (opravných daňových dokladů) v případě poskytnutí finančních bonusů či skont, vydalo Generální finanční ředitelství vyjádření. To potvrzuje, že u bonusů a skont vyjadřujících sjednané platební podmínky (např. z důvodů překročení limitu odebraného zboží, platby předem, platby v hotovosti apod.) se dosavadní výklad nemění. Znamená to, že se nadále se jedná o finanční plnění, u kterých se z hlediska DPH nepostupuje podle § 42, resp. § 43 zákona o DPH.

Dosavadní výklad Generální finanční ředitelství dále neupřesňuje, lze však předpokládat, že vychází také z dřívějšího pokynu D-210, který problematiku finančních bonusů a skont upravoval. Ani tento, dnes již neplatný, pokyn však danou problematiku neupravoval jednoznačně, uvádí Petr Toman, daňový odborník společnosti KPMG. Dodává, že například u skont rozlišoval pokyn mezi tzv. „platební“ a „cenovou“ podmínkou, přičemž poskytnutí skonta v rámci tzv. „platební“ podmínky nemá za následek úpravu základu daně a nevede k vystavení daňového dobropisu (opravného daňového dokladu) pro účely DPH, zatímco „cenová“ podmínka naopak k vystavení daňového dobropisu vede.

Našli jste v článku chybu?