Hlavní navigace

Doménoví podvodníci slaví vítězství, podle policie jim nelze prokázat lhaní

 Autor: 329515
Redakce

Doménoví vykukové, kteří prodávají předražené domény, mohou v klidu pokračovat ve své činnosti. Policie totiž odložila trestní oznámení podvedených společností.

Doménoví podvodníci, kteří se pod značkou Registrace internetových domén snaží podnikatelům prodat předražené domény, slaví další vítězství. Policie ČR totiž kvůli nenaplnění skutkové podstaty trestného činu odložila trestní oznámení, které na firmu podaly desítky podvedených společností. Registrace internetových domén tak může dále v klidu pokračovat ve svých praktikách.

Čtěte více: Doménoví podvodníci stále útočí. Čtěte co dělat, když vás nachytají

Lež prý nejde dokázat

Před několika dny se žel potvrdila slova právníků, kteří tvrdili, že v případě doménových podvodníků Registrace internetových domén nebude trestní oznámení úspěšné. Mimo jiné usnesení obsahuje informaci, že je v podstatě neprokazatelné, že by společnost Registrace internetových domén užila lži při prodeji domén (tj. že domény chce registrovat třetí subjekt s cílem vás poškodit), píše na blogu Nic.cz právník, který zastupoval jednu z podvedených firem a který trestní oznámení inicioval.

Jak takový podvod vypadá

Do firmy zavolá zaměstnanec společnosti Registrace internetových domén, který volanou společnost upozorní, že někdo chce koupit stejnou doménu, jako má ona, jen s jinou koncovkou. Registrace internetových domén ale volané firmě nabídne, abyste si doménu zaregistrovala jako první. Vše je tak doplněno tlakem na rychlé vyjádření. Kdo s registrací souhlasí, brzy mu přijde faktura za nákup domény na cca 4000 Kč a k tomu udržovací poplatek v hodnotě přesahující 600 Kč. Běžná cena domény s koncovkou .eu a .com, kterou si firmy nejčastěji “pořídí, se přitom pohybuje v řádu několika stovek korun. Pokud se podnikatel rozhodne fakturu ignorovat, přijde mu po několika měsících dopis o postoupení pohledávky firmě Altea Europe. Ta v případě odmítnutí zkusí snížit cenu na polovinu a dohodnout se. Jestliže ani poté firma nic nezaplatí, může dojít k soudu. Zkušenosti podnikatelů s firmou Altea Europe u soudu pak nejsou zrovna pozitivní.

Do trestního věci se zapojilo 86 společností a celková škoda mírně přesáhla 1,5 milionu korun. Někteří poškození podali oznámení zcela samostatně bez návaznosti na naši aktivitu a věci byly sloučeny. Podle právníků však byl skutečný počet poškozených až 10× vyšší. V návaznosti na tuto skutečnost nezbývá než přiznat porážku a prohlásit, že nelze prokázat, že by došlo k trestnému činu a tudíž k trestnému činu nedošlo. Je nám líto těch, které jsme zklamali a musíme přisvědčit pochybovačům v tomto blogu – měli jste pravdu. I tak je naše společnost rozhodnuta dobrovolně za službu nezaplatit, bojovat dále v civilním řízení až do exekuce, doplnil právník.

Celý případ tak dopadl stejně jako u předchůdce firmy Registrace internetových domén společnosti Česká doménová centrála. Také u ní se firmy spojily a podaly trestní oznámení a také zde policie vše před dvěma roky odložila. Společnost Česká doménová centrála nicméně “ukončila” svoji činnost. Fakticky však jen změnila svoji základnu a v podvodech dále pokračuje pod hlavičkou Registrace internetových domén. Není pochyb, že jde o ty samé lidi. Zda i trestní oznámení na firmu Registrace internetových domén způsobí, že podvodníci raději přejdou pod novou značku, je otázkou. Ať už tak nebo tak, podnikatelé se musí mít stále na pozoru.

Čtěte také: Vypátrali jsme: Podvodníci se vás snaží nachytat s předraženými doménami

Našli jste v článku chybu?

26. 11. 2013 12:36

hudym (neregistrovaný)

Je dost divné, že se nejedná o lež. Prokazatelně nelze zjistit, že by někdo chtěl registrovat doménu či domény pak je tedy to co říkají prokazatelně lež. Setkal jsem se s touto firmou, naštěstí můj zákazník volal prvně mě jako svému IT člověku a následně paní co volala jsme poslali do p. kam patří.. nezbývá všem tedy poradit. PROVĚŘUJTE LIDI CO VÁM VOLAJÍ! Stačí 30s Google search na název firmy.

27. 11. 2013 22:59

Přiznám se, že jsem rozpolcen.

Z 50 % mě štve, že někomu takové praktiky procházejí beztrestně, protože při selském rozumu se domnívám, že jde o podvod. Bohužel spravedlnost a zákon nejsou vždy to samé.

Z 50 % si říkám, že za blbost se platí. Samozřejmě, že mohou být lidé, kteří nemají v oblasti přehled. Ale zajisté mají někoho, kdo ten přehled má. Navíc řešit důležité věci po telefonu, kdy nemám ani náznak důkazu, co mi kdo nakukal než jsem mu skočil na lep, ehm, to vážně ne.

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Vitalia.cz: Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Podnikatel.cz: Věčně rozzlobený podnikatel? Cesta do pekel

Věčně rozzlobený podnikatel? Cesta do pekel

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: Jmelí je více léčivé než jedovaté

Jmelí je více léčivé než jedovaté