Kamionoví dopravci zaplatili na mýtném letos už dvě miliardy

Automobiloví dopravci platí za používání českých dálnic a rychlostních silnic stále vyšší mýtné – od začátku roku jsou to už dvě miliardy korun. Podle Ředitelství silnic a dálnic padla toto suma o tři týdny dříve než v loňském roce. Přes 60 procent mýtných plateb jde na vrub kamionům s tuzemskou poznávací značkou.

Vyšší výběry jsou spojené především s ekonomickým růstem a vysokou spotřebou zboží. Kolem dálnic rostou obří logistická centra a v průmyslových zónách přibývá montoven nejrůznějších produktů. Některé firmy přitom materiál do výroby přesouvají přímo z kamionů, a šetří tím skladové prostory.

Povinnosti platit podléhají kamiony o hmotnosti 12 tun a více. Průměrná sazba na dálnicích je 4,05 koruny za kilometr, na silnicích první třídy je zhruba poloviční. Loni se vybralo 5,6 miliardy korun, letos by to podle odhadů Ředitelství silnic a dálnic mohlo být o miliardu více. V roce 2009 by měly být výběry ještě vyšší, protože mýtné začnou platit i malé nákladní vozy od 3,5 tuny. Brzo začnou kamionoví dopravci platit mýtné také na Slovensku; výběr dodavatele elektronického mýtného systému se tam dostává do finále.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení Instagram pro firemní i osobní marketing

  •  
    Jak zakládat a používat účty.
  • Jak publikovat a vyhodnocovat.
  • Jak si poradit s hastagy.

Detailní informace o školení Instagram»

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+