Hlavní navigace

DPH z nezaplacených faktur je strašákem pro živnostníky. Kdy se to zlepší?

 Autor: 258398
Zdeněk Vesecký 18. 1. 2013

Živnostníci a menší firmy dál doplácí na špatnou platební morálku svých obchodních partnerů. Odklad plateb DPH u nezaplacených faktur stále nemá podporu státu.

Více než rok se debatovalo o tom, jak podpořit malé a střední podniky a drobné živnostníky. Jedním z důležitých bodů vládního programu na podporu podnikání byla změna ve výběru DPH. Podle původních plánů se od začátku roku 2013 neměla daň z přidané hodnoty odvádět z dosud nezaplacených faktur. Realita je ale nakonec jiná.

Bezpečnější pro stát, méně výhodné pro podnikatele

Ten, kdo uskutečňuje zdanitelné plnění, je povinen odvést DPH při jeho uskutečnění. Bez ohledu na to, zda dodavatel úhradu od svého odběratele obdržel či nikoli. Určuje to směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, kterou je Česká republika, jakožto člen Evropské unie, vázána. Od tohoto základního pravidla se nelze odchýlit. Směrnice ale umožňuje určitou modifikaci tohoto základního ustanovení, a to za využití dvou institutů:

1. Možnost vrácení DPH u nezaplacených pohledávek (za podmínek stanovených členským státem). Jedná se o následnou opravu již odvedené daně, která nebyla uhrazena odběratelem.

2. Zavedení takzvaného hotovostního účetnictví. To je u určitých subjektů (limitující je dosažený obrat, takže to není pravidlo platné pro všechny plátce DPH), kdy mohou navázat na možnost platby daně z přidané hodnoty až na okamžik úhrady. U těchto subjektů je možné uplatnit odpočet až v okamžiku úhrady.

Česká republika využila první možnosti a s účinností od 1. 4. 2011 je v rámci zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty ve znění pozdějších předpisů zaveden §44 – oprava výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení, vysvětluje aktuální situaci Petra Pospíšilová, viceprezidentka Komory daňových poradců ČR.

Důvody tohoto rozhodnutí komentuje tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob: Co se týká možnosti zavedení takzvaného hotovostního účetnictví, byla tato problematika detailně Ministerstvem financí analyzována v rámci přípravy novely zákona o DPH s účinností od 1.1.2013. V rámci analýzy bylo vyhodnoceno, že dané opatření je velice náchylné k daňovým podvodům a proto bylo doporučeno toto opatření v současné době nezavádět. Toto bylo schváleno i v rámci porady ekonomických ministrů. Vedle velikého rizika daňových úniků jenom upozorňujeme na to, že vedlejším efektem je i vysoká administrativní náročnost pro subjekty.

Nutno dodat, že změn ve výběru DPH se správci státní pokladny bojí oprávněně. Firmy by například mohly platby DPH oddalovat úmyslně a tím způsobit výpadek příjmů státu.

Ilustrační obrázek
Autor: www.SXC.hu

Firmy DPH platí z peněz, které fyzicky nemají. 

Co teď?

Podnikatelé musí daň z nezaplacených faktur platit hned. Žádný pardon kvůli tomu, že čekají na peníze od svých dlužníků, neexistuje. Vydaná faktura musí přijít do účetnictví i přesto, že ještě není zaplacená. Jediným východiskem z problému je snad jen vydání faktury až po obdržení platby.

Pomoc už je na dohled

Češi jsou s platební morálkou dlouhodobě na štíru. Zpoždění při úhradě závazků mají častěji větší firmy, které zneužívají toho, že jsou na nich menší společnosti a drobní živnostníci závislí. Faktury se v průměru hradí až dva týdny po jejich splatnosti a doba návratnosti evidovaných pohledávek se u většiny oborů prodlužuje. Nejdéle na své peníze čekají provozovatelé služeb a také firmy a živnostníci na poli stavebnictví nebo dopravy. Mnohým z nich pak, ne vlastní vinou, hrozí druhotná platební neschopnost. Dnes totiž termín úhrady za provedenou práci nebo dodání zboží závisí na vzájemné dohodě mezi oběma smluvními stranami.

Experti Ministerstva spravedlnosti pracují na úpravě pravidel, podle kterých má být mezi podnikateli povinnost uhradit fakturu, pokud se nedohodnou jinak, do třiceti dní. Tato lhůta by mohla být prodloužena maximálně na dvojnásobek, to ale jen ve výjimečných případech. Novela zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů by měla vstoupit v platnost na jaře tohoto roku.

Našli jste v článku chybu?

18. 1. 2013 17:22

P2010 (neregistrovaný)

Mel bych na to podobny priklad. Stat prosadi zakon, kdy tem kterym v cervenci spadne na zahradu destova voda da pokutu. A experti budou pracovat na tom, aby v cervenci pokud mozno neprselo.

18. 1. 2013 17:12

Skeptik (neregistrovaný)

Experti Ministerstva spravedlnosti pracují na úpravě pravidel, podle kterých má být mezi podnikateli povinnost uhradit fakturu, pokud se nedohodnou jinak, do třiceti dní.
Vždy se dohodnou jinak!! - Pokud dodavatel nesouhlasí ze splatností tak většinou zakázku nedostane. Hlavně že experti pracují. Pokud tu polovičatost myslí vážně, tak ať radši nepracují vůbec.


Podnikatel.cz: Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

ČRa DVB-T2 ověřeno má i Sharp

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

DigiZone.cz: Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Sat novinky: paket Polsat a Sci-Fi Universal HD

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá