Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Důvěřiví zákazníci naletěli podvodnému e-shopu

Autor: 329515
Daniel Morávek

Česká obchodní inspekce narazila při své kontrole na podvodný e-shop www.levne-nakupy.net. Občané, kteří si v něm objednali zboží, za své peníze nic nedostali. Žádat peníze na zpět však není možné, uvedené kontakty totiž neexistují.

Že by si lidé měli při nákupu na internetu dávat pozor, v jakém obchodě si zboží vybírají, dokazuje případ e-shopu www.levne-nakupy.net. Na tento internetový obchod upozornilo Českou obchodní inspekci (ĆOI) 10 občanů, kteří nedostali zakoupené objednané zboží ani peníze nazpět.

Na základě podání těchto zákazníků zahájila ČOI kontrolu a navštívila místo podnikání uvedené v kontaktech na stránkách e-shopu. Na adrese měla mít provozovnu podnikatelka vietnamského původu. Jak však kontroloři zjistili, podnikatelka se na daném místě nenacházela a pobývá v současnosti v Rakousku.

ČOI se podařilo domluvit si s podnikatelkou schůzku. Z rozhovoru vyplynulo, že podnikatelka obchod www.levne-nakupy.net neprovozuje a nikdy dříve neprovozovala a že o jeho existenci nemá ani ponětí. Stejně tak podnikatelka podle svých slov nevlastní ani neprodává anoncované zboží a rovněž nemá nic společného s účtem, na který zákazníci posílali své peníze.

www.levne-nakupy.net

V dalším šetření poté inspekce zjistila, že majitelem domény www.levne-nakupy.net občan Prahy 8. Vzhledem k tomu, že uvedená fakta nesou znaky podvodného jednání, neoprávněného podnikání a obohacování, postupuje se toto podání Policii ČR, uvedla Jana Příhodová, ústřední ředitelka České obchodní inspekce.

Hostování domény poskytuje firma Český Webhosting a e-shop je stále aktivní. Jak zjistil server Podnikatel.cz, kontaktní telefonní číslo a e-mail na stránkách www.levne-nakupy.net neexistují. Společnost Český Webhosting zatím odmítá účet zablokovat. Stále tak hrozí, že další zákazníci podvodnému obchodu naletí.

Nemůžeme odstavit web platícímu zákazníkovi, když nám napíšete, že nějaká instituce něco řekla. Pokud budeme mít nějaké oficiální potvrzení, že se tak děje, web odstavíme. Zatím nás nikdo nekontaktoval, uvedl serveru Podnikatel.cz Jan Chyský, jednatel společnosti Český Webhosting.

Našli jste v článku chybu?
3. 3. 2010 17:38
Jája (neregistrovaný)
Český Webhosting nemá pravdu, protože podle zákona o některých službách informační společnosti jsou povinni aktivně jednat, pokud je na nezákonné chování někdo upozorní. Tedy např. si sami vyžádat informaci o ČOI či policie. Pokud tak neučinili, dopouští se napomáhání a mohou za to být trestně i občanskoprávně postiženi.
20. 5. 2011 9:49
Novák (neregistrovaný)
Jsem poškozený objednal jsem na vltava-shop, ráno v 7 hod jsem dal příkaz k úhradě, částka bude připsána až druhý den. Během dne jsem požadoval info z obchodu nikdo nereagoval, tak jsem okamžitě volal do Komerční banky a do České spořitelny, která má toho lumpa jako svého milého:-), protože nic nejde zrušit!!!! Nemohu požádat ani o vrácení peněz, protože nešlo o omyl, ale podvod. Na policii pokud se nejedná o částku nad 5000,- tak toto berou jako přestupek, takže trestní oznámení nehrozí a že…