Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

E-shop jen jako experiment. Jak se vyhnout plátcovství DPH a EET, radí odborník

Jan Molín

Chce si založit e-shop. Odborník připomíná, jak se nestát plátcem DPH, identifikovanou osobou k DPH a vyhnout elektronické evidenci tržeb?

Server Podnikatel.cz nabízí svým čtenářům Odborné poradny, ve kterých radí odborníci z různých oblastí podnikání. Od právní problematiky, po otázky kolem startu podnikání. Nechybí také odborník, který radí ve věcech týkajících se daní.

Dotaz čtenáře

Podnikám jako fyzická osoba, jsem registrovaná na živnostenském úřadě. Zakládám malý e-shop a chtěla bych se zeptat na několik konkrétních věcí s tím souvisejících. 

Jelikož je e-shop prozatím jenom experiment, chci ho pojmout minimalisticky. Zejména pro začátek nechci být plátce DPH ani identifikovaná osoba k DPH. Jako důsledek mi vychází, že nesmím prodat zboží zákazníkovi ze zahraničí, např. ze Slovenska. (Opravte mě, jestli se pletu.) V e-shopu bývá zvykem zadávat fakturační adresu a dodací adresu.

Znamená to, že obě dvě tyto adresy musí být české? Zboží budu zasílat prostřednictvím České pošty na dobírku. Zabalím zboží, odnesu ho na poštu, zaplatím tam poštovné kartou. Pošta zboží doručí na dodací adresu, zákazník zboží zaplatí poštovnímu doručovateli hotově. Pošta mi pak příslušnou částku převede na můj bankovní účet. Přestože zákazník platí hotově, tak ke mně samotné se peníze v hotovosti nedostanou. Je tedy pravda, že při tomto modelu se mě nijak nedotýká zákon o EET?

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Odborník radí

Domněnka, že nemůžete dodávat zboží do zahraničí, resp. na Slovensko, abyste se nestala plátcem DPH/identifikovanou osobou, není správná.

Pokud (celkový) objem vašich obchodů (hodnota dodaného zboží) nepřekročí 1 mil. Kč za 12 měsíců po sobě jdoucích (viz definice obratu v § 4a zákona o DPH („ZDPH“), viz též § 6 odst. 1 ZDPH), nestáváte se českým plátcem ani identifikovanou osobou.

Předpokládáme, že zboží budete zasílat zejména občanům – nepodnikatelům.
Dodání zboží slovenským osobám nepovinným k dani (slovenským občanům – nepodnikatelům) se v terminologii zákona o DPH označuje jako „zasílání zboží“ (viz § 8 ZDPH).

V souvislosti se „zasíláním zboží“ je zde ovšem ještě další limit, který určuje, zda je zaslané zboží předmětem daně v ČR nebo v SR. Pokud hodnota zaslaného zboží na Slovensko nepřesáhne 35 000 EUR, je místem plnění ČR. Je-li limit překročen, je místem plnění Slovensko, budete se tam muset registrovat jako plátce a odvádět tam daň ze zasílaného zboží. 
Limity pro zasílání zboží se v jednotlivých státech liší, viz str. 4 pokynů v daňovému přiznání k DPH.

V modelovém příkladě, kdy splníte obě podmínky, tedy že není překročen limit pro povinnou registraci v ČR (1 mil. Kč, hodnota zaslaného zboží se zahrnuje do limitu pro povinnou registraci za plátce), ani slovenský limit pro zasílání zboží (35 000 EUR), nevzniká vám povinnost registrovat se jako plátce v ČR ani v SR.

Pozor ovšem na případné poskytování SLUŽEB osobám POVINNÝM k dani se sídlem v jiném členském státě EU. V tom případě se okamžitě stáváte identifikovanou osobou (viz § 6i ZDPH).

Dodání zboží osobám povinným k dani se sídlem v jiných členských státech EU není zasíláním zboží, ale „dodání zboží do jiného členského státu“. V tomto případě žádný limit není. Budete-li zboží dodávat jako neplátce, nepodléhá samozřejmě DPH, ale jeho hodnota se započítá do limitu 1 mil. Kč. V případě, že se stanete plátcem, dodání zboží je nadále předmětem české DPH, ale je od této daně osvobozeno dle § 64 zákona o DPH a daň odvádí odběratel ve své zemi.

WT100

Dodání zboží na dobírku – pokud vám bude částka poštou zaslána na bankovní účet, nepodléhá dodání na dobírku elektronické evidenci tržeb

Čtěte více: Přehled pro e-shopy: Kdy musíte v rámci #EET evidovat dobírku a kdy nikoli

Našli jste v článku chybu?