Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Zakládáte e-shop? O platebních kartách si nechte jen zdát

Autor: 329515
Daniel Morávek

Nabídněte zákazníkům v e-shopu co nejširší škálu platebních metod, radí často odborníci. Pokud však e-shop teprve zakládáte, například na platební karty můžete zapomenout. Banky vám totiž jejich příjem jen tak neumožní.

Přestože obliba platebních karet neustále roste, českým e-shopům stále vládne dobírka. Může za to jak konzervatismus Čechů, tak i přístup bank. Chcete-li si založit nový e-shop, na nabídku platby kartou zapomeňte. Aby se s vámi banky vůbec bavily, chtějí vidět funkční online obchod s platební historií.

Platební karty se uplatňují hlavně u služeb

Zatímco v západním světě, především v USA, platební karty internetovému obchodování vévodí, u nás se jejich využití v e-shopech v podstatě teprve rozjíždí a Češi zůstávají věrní dobírce. Jak však ukazují zkušenosti ze slevových serverů, platební karty se už čeští zákazníci naučili používat. V největších ze „slevomatů“ totiž více než polovina všech transakcí probíhá přes platební karty. Podle odborníků za to může charakter prodávaného zboží, v případě slevových serverů tedy kuponů směnitelných především za služby. Tyto nabídky navíc bývají časově, někdy i množstevně omezené, což vytváří tlak na zákazníka, aby zaplatil co nejrychleji. Čtěte více: Hlavní rada při zakládání nového slevového serveru? Nezačínejte

V případě e-shopů s hmotným zbožím není rychlost transakce pro zákazníky tím rozhodujícím a mnohdy hlavně u neznámých obchodů raději volí dobírku. Navzdory tomu by však internetoví obchodníci měli nabídku možnosti platit kartou minimálně zvážit. Inspirovat se mohou u velkých hráčů na trhu. Obchodníci se snaží vyjít zákazníkům co nejvíce vstříc a nabízejí i platební možnosti, které jsou využívány malým procentem nakupujících. Platební karty využívá stále jen kolem 10 % zákazníků v ČR, přesto je nabízí většina (velkých) obchodů, píší autoři Studie platebních metod 2011, kterou připravila Asociace pro elektronickou komerci (APEK).

Jak upozorňuje dále studie, v Česku byl nástup platebních karet do prostředí internetu opožděný a prošel několika etapami. Podobně jako ve světě i u nás dominuje systém 3D Secure, který prostřednictvím bank provozují kartové asociace Visa a MasterCard. Česká spořitelna má své vlastní řešení, ostatní banky (KB, ČSOB, Raiffeisenbank a UniCredit Bank) využívají systém GP webpay od společnosti Global Payments), upřesňuje se ve studii. Čtěte více: Která platební metoda konečně svrhne nadvládu dobírky?

Nováček v byznysu musí na karty zapomenout

Přestože odborníci e-shopům často doporučují, aby zákazníkům poskytly kromě dobírky i platbu kartou či případně další způsoby online převodu peněz, v reálu situace tak snadná není. Na problémy narážejí především začínající e-shopaři, kterým banky většinou nechtějí platbu kartou umožňovat. Představa mnohých podnikatelů, že jejich e-shop bude mít již při spuštění širokou paletu platebních možností, proto leckdy zůstává jen v říši snů. Nic naplat, že mají již třeba betaverzi e-shopu a nasmlouvané dodavatele. Banky se v tomto ohledu chovají velice opatrně.

Beta verze je minimální podmínkou. Ovšem neumožňujeme a nenabízíme E-commerce (platba kartou) každému. Existují urči­té restrikce karetních asociací a také interní rozhodnutí, komu E-commerce nenabídnout, uvedla serveru Podnikatel.cz Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB. Ve fázi betaverze nemůže podnikatel přijímat platební karty ve svém e-shopu, protože nemá ještě ostré funkční stránky spuštěné do produkčního provozu. Nicméně už v této fázi se můžeme vyjádřit k tomu, zda betaverze odpovídá našim požadavkům na možné připojení na platební bránu, připojil se Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Vyhráno nemusí mít ale ani zaběhnutý e-shop, banky si totiž každého žadatele řádně prolustrují. Například Raiffeisenbank musí žadatel předložit příslušné živnostenské oprávnění k předmětné obchodní činnosti, dále mít funkční internetové stránky obsahující vždy reklamační a obchodní podmínky, kontaktní údaje firmy a údaje způsobu placení. V průběhu schvalovacího procesu už jsme několikrát odhalili  i pokusy zahraničních hackerů o zřízení falešných e-shopů, které měly sloužit ke sběru informací o platebních kartách a jejich následnému zneužití, vysvětlil Tomáš Kofroň. Čtěte více: Jan Vetyška: Český zákazník je náročný, e-shopy si vychoval do nadstandardních slu­žeb

Nebojte se o poplatcích handlovat

Nutnou podmínkou všech bank, aby online platbu kartou obchodníkovi umožnily, navíc je zřízení účtu u příslušné banky. Pokud tedy chcete zprovoznit platební karty u jiné banky, než u které vlastníte účet, připočtěte si k nákladům i poplatky za založení a provoz nového účtu. Většinou se proto vyplatí zamířit k finanční instituci, kde máte účet již založený a kde jej používáte. Čtěte více: 10 věcí, kterými v e-shopu odradíte zákazníka od koupě (1.díl)

Samotnou výši poplatků za zřízení a provoz online terminálu pro platbu kartou stanovují banky individuálně. Zpravidla se platí implementační poplatek a dle banky také měsíční taxa. Všechny banky si pak strhávají několik procent z každé uskutečněné transakce. Konkrétní výše se stanovuje opět zákazník od zákazníka a závisí na průměrné výši transakce pomocí platební karet a měsíčního obratu skrze karty. Kolik si banky účtují přesně procent, však odmítají veřejně říci. Jak však uvádějí finanční odborníci, sazba se u jednotlivých e-shopů pohybuje zhruba v rozmezí od 1 do 4 procent. Standardní sazba se pohybuje okolo 2,5 %, po delší spolupráci se dá jít i pod 2 %. Obchodníci by se neměli bát s bankou smlouvat. Místo toho však často přijmou nevýhodné podmínky, doplnil pro server Podnikatel.cz Dalibor Z. Chvátal, šéfredaktor serveru Měšec.cz.

EBF17

Ještě těžší pozici než začínající e-shopy mají u bank slevové servery. Česká spořitelna jim neumožňuje možnost úhrady platební kartou vůbec, a to ani funkčním portálům. Jako důvod spořitelna uvádí složité řešení případných reklamací, a tím i vysoké riziko škody na straně banky. UniCredit Bank zase vzhledem k rizikovosti transakcí u slevových serverů stanovila podmínku kauce na účtu ve výši 400 000 korun.

Pokud projdete úspěšně celým schvalovacím procesem a banka vám internetové přijímání platebních karet umožní, připravte se, že samotné zprovoznění ještě nějaký ten týden potrvá. Technická implementace sice zabírá pouze pár dní, avšak zprovoznění systému zpomalují i interní procesy u karetních asociací a společnosti Global Payments Europe (s výjimkou České spořitelny). Každopádně se dá konstatovat, že všechny banky vám zvládnou aktivovat systém pro platbu kartou do měsíce ode dne, kdy je poprvé s žádostí kontaktujete. Čtěte více: 10 věcí, kterými v e-shopu odradíte zákazníka od koupě (2.díl)

Našli jste v článku chybu?
13. 4. 2011 15:42
začínající eshoper (neregistrovaný)
Dobrý den, po přečtení tohoto článku začínám mít rozporuplné pocity nad kvalitou Vašich redaktorů. Článek zcela opomíjí nové možnosti plateb kreditní kartou např. přes systém GoPay. Ten působí jako prostředník mezi eshoperem a bankou a schvalovací proces je téměř automatický. Vím o čem mluvím, protože jako začínající eshoper jsem s nim i domluvil podmínky spolupráce, aniž bych dokládal nějakou historii, výpis ze živnostenského rejstříku nebo něco jiného. Také implementace je u tohoto systému zd…
30. 9. 2013 21:48
becko (neregistrovaný)

Zalozit ucet v anglickej banke je velmi narocna vec ak nemate doklady, ze tam zijete prakticky nemozna. Sam som to riesil pred rokom a bez sance.