Hlavní navigace

Pokuta za 1 milion korun. Na české eshopy si posvítila ČOIka

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jana Knížková

Kontroloři České obchodní inspekce zkontrolovali na tři stovky českých e-shopů. Výsledek kontrol je žalostný. Pokuty dosahují milionu korun.

Téměř 300 českých e-shopů se dostalo do hledáčku České obchodní inspekce (ČOI). Některé na základě stížnostní jejich zákazníků, jiné byly podezřelé. Výsledky kontrol jsou tristní. Z 279 bylo pouhých 13 e-shopů, které vyšly z kontrol jako e-shopy bez závad.

E-shopaři ignorují nový občanský zákoník

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

E-shopy pod drobnohledem kontrol České obchodní inspekce, výsledek je žalostný.

Nový občanský zákoník je v účinnosti již více jak rok a půl. Provozovatelům internetových obchodů přinesl řadu změn. Velká část kontrolovaných e-shopů se však změnám stále nepodřídila: Část prodávajících stále do svých obchodních podmínek nezapracovala změny, které přinesl nový občanský zákoník a informuje spotřebitele o reklamačních podmínkách, možnosti odstoupení od kupní smlouvy a jejich dalších právech dle již neplatného občanského zákoníku, případně je informuje nesprávně, píše se v tiskové zprávě České obchodní inspekce.

Pokuty dosahují milionu korun

Inspektoři České obchodní inspekce uložili provozovatelům a majitelům internetových obchodů na 200 pokut. Jejich výše dosahuje téměř jednoho milionu korun.

Psali jsme: Už rok účinný NOZ někteří e-shopaři vůbec nezaregistrovali. Nepatříte mezi ně?

Kromě ověřování důvěryhodnosti e-shopu doporučuji spotřebitelům obezřetnost zejména při nákupech značkových výrobků. Vymoci zpět finanční nároky může být v těchto případech velmi problematické, při nákupu ve třetích zemích prakticky nemožné, říká Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.

Zopakujte si, co NOZ e-shopům stanovuje:

  • Kupní smlouva se při nákupu v e-shopu uzavírá okamžikem odeslání objednávky. V praxi to znamená, že internetový obchodní musí dodat produkt, který si zákazník objednal. Jedinou výjimkou je vyprodání zásob. Povinnost potvrdit objednávku stále trvá. 
  • E-shop musí brát zřetel na dodatky a odchylky. Je nutné je vyslyšet, pokud objednávku prodávající neodmítne. Příkladem takovéhoto dodatku je objednání produktu v barvě, která není v nabídce. Není možné vymáhat smluvní pokutu, kterou provozovatelé požadovali po zákazníkovi, když například odmítne převzít objednané zboží. Nyní je nutné ji sjednat samostatně telefonicky nebo písemně. 
  • Nový občanský zákoník upravil i možnost odstoupení od smlouvy. Zákazník tak může učinit do 14 dní od převzetí zboží, tuto informaci je však nutné mu sdělit. Kupující musí ve stanové době vrátit zakoupené produkty, prodávají pak zašle peníze zpět zákazníkovi do 14 dní. Současně lze nově cenu ponížit o částku, kterou zboží ztratilo běžným používáním. Prodávající také zákazníkovi hradí náklady na nejlevnější dopravu při doručení. Poštovné při vrácení produktu pak platí kupující, který musí být poučen. V opačném případě to hradí prodávající. Nově nemůže zákazník vrátit ani zboží, u kterého porušil hygienický obal. 
  • Největšími změnami pak prošel proces reklamace. Prodávající odpovídá za to, že dodané zboží nemá vady. Pokud dodá kazové zboží, tak má zákazník právo na výměnu nebo opravu. Není-li ani jedno z tohoto možné, lze odstoupit od smlouvy. Nově může prodávající nabídnout při výskytu vady slevu z kupní ceny. V případě, že se v záruční dvouleté době vyskytla vada, je nutné nově rozlišit mezi podstatným a nepodstatným porušením kupní smlouvy. V prvním případě si zákazník může vybrat, zda chce zboží vyměnit, opravit, úplně odstoupit od smlouvy nebo slevu. U nepodstatného porušení smlouvy pak zákazník může žádat odstranění vady či slevu, odstoupit může, pouze pokud prodejce odmítne závadu odstranit nebo to nestihne včas.
Našli jste v článku chybu?

25. 8. 2015 9:37

Václav (neregistrovaný)

Kupní smlouva je uzavřena až okamžikem doručení objednávky = zboží zákazníkovi - tedy fyzickým převzetím zboží a především dokladu (faktura, kupní smlouva) vytištěného a podepsaného prodávajícím, současně se zaplacením za dodané zboží - na základě konkrétně sjednaných podmínek v rámci objednávkového procesu (odesláného objednávkového formuláře). Nová úprava zákona je v současné době nejasná, kupní smlouva by měla být uzavřena okamžikem odeslání objednávky - což je v zásadním rozporu s výroky sou…

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Podnikatel.cz: Věčně rozzlobený podnikatel? Cesta do pekel

Věčně rozzlobený podnikatel? Cesta do pekel

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Podnikatel.cz: Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi