Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Ekologická daň se bude platit i za vozy staré 10 let, žádá ministerstvo

Autor: 329515
Daniel Morávek

Vlastníci automobilů, které byly vyrobené v letech 2000 až 2005, budou nově platit ekologickou daň. Počítá s tím návrh ministerstva životního prostředí.

Pokud projde zákon o výrobcích s ukončenou životností, který předložilo ministerstvo životního prostředí, připlatí si řada tuzemských řidičů na tzv. ekologické dani. Nově se má platit i za vozy, které splňují mezní hodnoty emisí EURO 3, tedy vozy vyrobené mezi roky 2000 a 2005.

Čtěte také: Firemní vůz na úvěr nebo leasing? Obojí se může vyplatit

Za deset let staré vozy se už bude platit

Zatímco v současnosti se za vozy, které splňují normu EURO 3 (vozy vyrobené v letech 2000 až 2005), neplatí poplatky, v budoucnu se má za ně hradit tzv. ekologická daň ve výši 3000 Kč. Počítá s tím návrh zákona o výrobcích s ukončenou životností, který připravilo ministerstvo životního prostředí.

Zákon se má navíc dotknout i starších automobilů. V současnosti se platí za vozy, které splňují normu EURO 2, 3000 Kč, nově má jít o 5000 Kč. Tato částka (5000 Kč) se aktuálně hradí za vozidla splňující normu EURO 1, nově se ale za ně bude platit 10 000 Kč.U starších vozů zůstává poplatek 10 000 Kč i nadále.

Kdo poplatek nebude platit

Poplatek se nebude platit u vozidel, která splňují minimálně mezní hodnoty emisí EURO 4, a také v případě historických vozidel podle zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a vozidel zapsaných v registru silničních vozidel, pro která je vydán platný doklad o uznání testování silničního vozidla na historickou původnost podle zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. 

Od poplatku budou též osvobozeni žadatelé

  • těžce tělesně postižení, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP-P, 
  • u nichž k registraci dochází v důsledku nabytí a vypořádání dědictví nebo v důsledku zániku společného jmění manželů, a kteří tuto skutečnost doloží rozhodnutím soudu.
Našli jste v článku chybu?
25. 5. 2015 14:04
Ghost (neregistrovaný)

Proč tomu říkají ekologická daň, když je to tak brutálně neekologické? Slouží to opět jen a pouze k okradení lidí. Další z řady lumpáren, se kterou nemůžeme nic dělat? Opravdu to bude muset dojít až tak daleko, že budeme muset vzít klacky do rukou a hnát ty šmejdy svinským krokem? Je možné do článku doplnit, kdo zákon vytvořil a kdo ho předložil (případně kdo pro něj bude hlasovat), že by se třeba občané mohli vypořádat s těmi konkrétními parazity?

13. 5. 2015 22:21
fd (neregistrovaný)

Pochopitelne, misto aby totiz to 10let stare auto vygenerovalo 0,000kg emisi navic proti tomu novemu, tak je lepsi vyrobit nove a vygenerovat emisi nekolik tun.

Rozdil mezi temi vozy bude totiz vyhradne v tom, ze to nove bude mit papirove spotrebu 2l, kdyz to stare melo 4, ale realne bude jezdit za stejnych 6l.