Elektřina podraží o 6 až 8 procent

Cena elektrické energie příští rok podraží více než letos. Domácnostem naroste o šest procent, podnikatelům dokonce o osm procent. Informovaly o tom dnes Hospodářské noviny. Vychází přitom z údajů o vývoji nákupních cen a informací o regulovaných poplatcích, jež připravuje Energetický regulační úřad (ERÚ).

Zákaznickou cenu energie určuje především vývoj na energetických burzách. Tam se letos nákupní cena zvýšila asi o devět procent. Do konečné ceny se následně promítají i regulované poplatky za služby a dotace na obnovitelné zdroje, které určuje ERÚ. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková sdělila Hospodářským novinám, že detailní výpočty poplatků ještě probíhají, ale jejich základní rámec je již znám. Regulované poplatky u elektrické energie včetně dotace na obnovitelné zdroje stoupnou v průměru o pět procent.

Největším problémem jsou samozřejmě dotace na obnovitelné zdroje, které v cenách platí konečný spotřebitel. Obnovitelné zdroje přispěly k letošnímu zdražení energie zdražením ceny megawatthodiny o 370 korun. Podle údajů HN dále vzroste na 430 korun.

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 14. 10. 2011 11:26

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení online marketingu - jak přivádět na web návštěvnost

  • Vyhledavače a PPC kampaně - jak fungují
  • Webová analytika - k čemu jí využít
  • Facebook a další sociální sítě - co a jak komunikovat

Detailní informace o Školení online marketingu »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+