Hlavní navigace

Elektronická evidence tržeb vládou schválena, právníci ji přitom nedoporučili

Michael Hovorka 3. 6. 2015

Vláda se postavila na stranu ministra financí Babiše a schválila #EET. Na stole přitom ležely hned dva právní posudky zpravodajců, kteří zákon nedoporučili.

Ministr financí Andrej Babiš slaví další úspěch, navrhovaná elektronická evidence tržeb (#EET) přes vládu prošla téměř lehce. Legislativní radě vlády přitom hned dva zpravodajci schválení normy nedoporučovali, obsahuje řadu chyb a není jasný dopad na drobné podnikatele. 


Foto: Storyous.cz

Podnikatelé se na EET již připravují

#EET vládou schválena

Již od února příštího roku má začít platit novela, která zavede povinnost elektronické evidence tržeb. Ta má zamezit případným daňovým únikům. Návrh zákona vychází z dílny ministra financí Andreje Babiše, jehož resort, respektive Finanční správa, tak bude mít dokonalý přehled o uskutečňovaných tržbách.

V první vlně by se měla novela dotknout osob podnikajících v ubytovacích a stravovacích službách, druhá vlna už dolehne na maloobchod a velkoobchod. Poté Finanční správa vyhotoví tzv. rizikovou analýzu, podle níž se EET zavede pro všechny podnikatele, kteří přijímají hotovost, tedy i drobných podnikatelů. Tento fakt však zajímá Asociaci malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR). Její šéf Karel Havlíček se na 10. ročníku SME Fora zeptal ministra financí Andreje Babiše, zda stále platí dohoda ohledně toho, že se EET nedotkne řemeslníků a dalších drobných živnostníků, Babiš odvětil: Za mě to platí, o EET teď ale bude rozhodovat vláda.

A ta právě dnes rozhodla o schválení zákona: Chceme, aby podnikatelská sféra měla nastaveny rovné podmínky a řádní podnikatelé mohli daně platit, aniž by tím ohrožovali své podnikání. Zároveň musíme najít takové řešení, které bude efektivní a nebude znamenat výrazné dodatečné náklady pro poplatníky, komentoval středeční jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka

Čtěte také: 3 modely komunikace s Finanční správou v rámci #EET. Jaké to jsou?

Podle něj bude přitom účinnost zákona taková, aby umožnila dotčeným subjektům, se na spuštění elektronické evidence tržeb dostatečně připravit. Její start je přitom naplánován už na začátek roku 2016 (zatím únor). 

Lidovci se stavěli na zadní, právníci doporučili smést zákon ze stolu

Projednávání návrhu zákona přitom provázala řada nejasností. Ještě ráno lidovci tvrdili, že zákon v současném znění projednávat na vládě ani nechtějí. ANO i ČSSD však rozhodly, že o zákonu se mluvit bude.

Závažnějším faktem je, že vláda měla zároveň na stole hned dvě zprávy od zpravodajců legislativní rady vlády, kteří byli zásadně proti schválení navrhované normy. Upozornil na to server ČeskéSouvislosti.cz

Podle Petra Mrkývky, který vypracovaval k návrhu zákona zpravodajskou zprávu, doporučil legislativní radě vlády předložený návrh zákona o evidenci tržeb zamítnout: Navrhovaným se tak uvaluje v podstatě všeobecná “online povinnost” na veškeré podnikatele. (…) Ze zákona a ani z důvodové zprávy není zřejmé, s jakou intenzitou bude správce daně zpracovávat data získaná z informačního systému, zda je vůbec schopen je efektivně zpracovat tak, aby byl naplněn deklarovaný účel úpravy, píše ve svém dokumentu, který má k dispozici server HlídacíPes.org, Mrkývka. 

Další právník Bohumil Havel zase upozorňuje na dopady na malé a střední podnikatele: Při absenci skutečné analýzy dopady na SME (malé a střední podniky) a při zjištění, že náklady procesu nese buď SME nebo daňový poplatník, je důvodné se ptát, zda se jedná o přiměřený zásah do soukromého práva (…), uvádí Havel. 

Elektronická evidence tržeb přijde státní pokladnu zhruba na 50 milionů korun. Další peníze bude stát její provoz: Odhadujeme náklady na roční provoz systému maximálně do 180 milionů, řekl v rozhovoru pro server Podnikatel.cz Martin Janeček, šéf Finanční správy. 

Čtěte také: 180 milionů korun bude stát roční provoz systému #EET, říká šéf Finanční správy

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

ČRa DVB-T2 ověřeno: Hisense a Sencor

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo