Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Elektronické podání přiznání? Drtivá většina fyzických osob zůstává věrná papíru

Daniel Morávek

Pouze každá sedmá fyzická osoba podala letos přiznání k dani z příjmů elektronicky. Oproti loňsku se tak statistiky prakticky nezměnily.

V segmentu právnických osob podalo přiznání elektronicky 89 % z nich. Už třetím rokem ale mají firmy elektronické podání povinné.

Čtěte také: Elektronické podání Čechům nevoní, přiznání podalo online 13 % fyzických osob

Na beztrestné podání máte čas do pondělí

Poplatníci letos podali takřka stejný počet daňových přiznání k dani z příjmů jako v loňském roce. Celkem bylo zatím podáno 1, 94 mil. daňových přiznání, přičemž 1,67 mil. týkalo daně z příjmů fyzických osob a 0,27 mil. daně z příjmů právnických osob. Také vloni bylo k termínu podáno 1,94, byla však odlišná jejich struktura. Vloni totiž fyzické osoby podaly 1,7 mil. přiznání. Velký zájem jsme zaznamenali u fyzických osob o nový zjednodušený formulář na dvě stránky. Tento nový typ formuláře využila dokonce celá třetina poplatníků (přesněji 0,32 mil.) z těch, kteří mají příjmy pouze ze zaměstnání a podávají daňové přiznání na finanční úřad sami, zhodnotil podávání daňových přiznání generální ředitel finanční správy Martin Janeček.

Čtěte více: Zjednodušené daňové přiznání v praxi

K posunu nedošlo ani u elektronické formy podání. Většina z přiznání byla opět podána papírově. Elektronickou formu podání totiž zvolilo jen 14 % fyzických osob (vloni 13 %) a 89 % osob právnických (vloni 88 %), a to navzdory tomu, že firmy musí přiznání podat elektronicky. Jak ale upozorňuje finanční správa, počet přiznání není konečný. Finanční správa předpokládá, že někteří poplatníci podají svá přiznání ještě v následujících několika dnech. Poslední šanci podat daňové přiznání bez sankce mají do pondělí 10. dubna 2017.

Čtěte více: Přiznání byste měli podat do pondělí, beztrestně se ale můžete o týden opozdit

Našli jste v článku chybu?
5. 4. 2017 16:51
Daně (neregistrovaný)

papirove formulare a hotovostni operace.. to bude mit vzdy budoucnost:) zadne datove schranky, podpisy, java aplikace na PC.. ani nahodou:)

5. 4. 2017 23:14

Mám za to, že právnické osoby, jichž se netýká povinnost mít datovou schránku, tedy například "společenství vlastníků" či "spolky" DPPO elektronicky podávat nemusí. Čili věta v článku "Už třetím rokem ale mají všechny právnické osoby elektronické podání povinné." je v takovém případě zavádějící a není v souladu se skutečností.

Jinak, já bych rád podával své DPFO elektronicky, a klidně bych i mohl, neb již od r. 2004 používám zaručený elektronický podpis. A s ním to spomocí formuláře EPO lze (př…