Hlavní navigace

Evidence tržeb se musí týkat všech, i drobných řemeslníků, požaduje Svaz obchodu

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Jana Knížková

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR trvá na tom, aby se elektronická evidence týkala všech. Tedy i drobných řemeslníků a podnikatelů, kteří přijímají hotovost.

Emoce kolem chystané elektronické evidence tržeb (EET) stále neutichají. Se svým názorem přichází také Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Ten se na nedávném odborném semináři, který se týkal právě EET, svěřil, že trvá na tom, aby se toto opatření, které má zamezit daňovým únikům a zlepšit výběr daní, týkalo všech podnikatelů. 

Mohlo by vás zaujmout: 5 tvrzení o elektronické evidenci tržeb. Která jsou pravdivá a která pouze mýty?

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Evidence tržeb se musí týkat všech, i drobných řemeslníků, požaduje Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) i nadále trvá, aby zavedení elektronické evidence tržeb bylo plošné a vztahovalo se na všechny podnikatelské subjekty, které přijímají hotovostní platby a to s minimem výjimek, píše se v tiskové zprávě vydané SOCR ČR.

Čtěte také: Restaurace nejsou živnostníci, živnostníků se evidence tržeb netýká, motá Babiš

Svaz obchodu a cestovního ruchu připouští výjimky jen v souvislosti s tím faktem, že zavedení EET bude zaváděno postupně v několika vlnách: Může zde být výjimka, že se to nebude týkat drobných řemeslníků například v první vlně, ale i přesto trváme na tom, aby se to týkalo všech podnikatelů, kteří přijímají hotovost, upřesnila pro server Podnikatel.cz Irena Vlčková, mluvčí Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Čtěte také: Přehled největší a nejčastější kritiky elektronické evidence tržeb

Názor Svazu obchodu a cestovního ruchu na zavedení EET je však v rozporu s tím, co zaznělo naposledy z úst ministra financí Andreje Babiše. Ten minulý týden v České televizi potvrdil, že se toto opatření nebude týkat právě drobných řemeslníků a zřejmě ani občasných prodejců na trzích. Vztahovat by se mělo na zhruba 300 tisíc živnostníků, mezi které patří restaurace, hotely a maloobchod.

Našli jste v článku chybu?
1. 4. 2015 1:59
Luk (neregistrovaný)

Většiny pronajímatelů se podle aktuálního návrhu to týkat nebude - tedy konkrétně těch, kteří mají z pronájmu jen příjmy spadající do zmíněného §9. Pokud by někdo pronajímal za hotové platby něco, co má zařazené do obchodního majetku (i kdyby u jiné činnosti, pro kterou si to zařadil do obchodního majetku, přijímal jen platby na účet), povinnost používat EET by se ho týkala.

31. 3. 2015 16:03
cl (neregistrovaný)

Nevíte, jestli se EET bude týkat i pronajímatele? Pronajímám jeden byt a nájemník mi platí v hotovosti. Příjmy samozřejmě zdaňuji (§9), dostává ode mě stvrzenku.