Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Evropská komise chce snížit počet igelitek, obchodníci to příliš nevítají

Autor: www.isifa.com
Redakce

Obchodní řetězce se bouří proti plánu Evropské komise snížit počet nebo úplně zákázat používání lehkých plastových tašek. Argumentují, že to ničemu neprospěje.

Na každého obyvatele Evropské unie připadá 200 plastových nákupních tašek ročně. Naprostou většinu z nich tvoří lehké tašky o tloušťce do 50 mikronů, které neslouží k opakovanému použití. Končí pak jako netříděný odpad. Jen v Evropě je každý rok vyhozeno více než 8 miliard plastových tašek. Jejich rozklad trvá stovky let a jsou obrovskou zátěží pro životní prostředí. Evropská komise proto navrhuje takové tašky zpoplatnit, omezit jejich uvádění na trh a nejradikálnější plán dokonce hovoří o jejich úplném zákazu. Státy osmadvacítky si mají samy vybrat, která konkrétní opatření budou v jejich případě nejvhodnější, a to do tří let. Některé země už omezení přijaly a snížily tím spotřebu igelitek. Pokud je ostatní napodobí, mohli bychom snížit dnešní celkovou spotřebu v Evropské unii o celých 80 %, uvádí Janez Potočnik, komisař pro životní prostředí.

Content 2017 - tip Footshop

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Podle obchodníků je lepší zůstat u igelitu. Papírové tašky jsou mnohem náročnější na výrobu. 

Obchodu ovšem plán Evropské komise odmítají. Zaznívají názory, že jde o zásah do podnikání. Zpoplatnění lehkých igelitových tašek by se muselo promítnout do celkové ceny nákupu. A navíc by prý nepomohl ani celkový zákaz a přechod k papírovým sáčkům. Na výrobu papírových tašek je totiž třeba více energie než na ty plastové. Výroba jediné odnosné plastové tašky má nejmenší dopad na životní prostředí ze všech možností, a dále se snižuje dopad pomocí použití recyklovaných plastů při její výrobě. Dopad výroby papírového sáčku je čtyřikrát větší a výroba opakovaně použitelné tašky z bavlny má více než 130krát větší dopad na životní prostředí, prohlašuje Hana Carvová, manažerka Svazu obchodu a cestovního ruchu pro obchod a vztahy s EU.

Řetězce také upozorňují na to, že v případě zákazu igelitových pytlíků by v praxi nebylo možné zachovat určitou úroveň hygieny prodeje čerstvých potravin. Nejúčinnější způsob zamezení negativních vlivů na životní prostředí je znovu tašky používat. A v případě lehkých sáčků zajistit jejich lepší tříděný sběr a recyklaci. Je také důležité poznamenat, že tyto plastové sáčky hrají svou roli v udržování bezpečnosti potravin, potvrzuje Christian Verschueren, generální ředitel evropského svazu obchodu EuroCommerce. Restrikce většinou ke kýženému cíli nevedou. Jediné, co může fungovat je podle obchodníků vzdělávání spotřebitelů, jak zacházet s igelitovými taškami, stejně tak jako s papírem či sklem.

Našli jste v článku chybu?
11. 11. 2013 10:29
Pavel (neregistrovaný)

A ta biodegradovatelnost má ještě jeden vedlejší účinek - když ty biodegradovatelné plasty znovu zpracují, tak ty recyklované výrobky si tu biodegradovatelnost podrží. A pak se vám takhle začnou rozpadat plastové díly ledniček, praček, ...

8. 11. 2013 15:21
belzebub (neregistrovaný)

Papirovou tasku jsem si v obchode vzal jen jednou.. bohuzel, zakony schvalnosti funguji spolehlive a zacalo prset. Sice jen lehce, ale nez jsem stihl ujit polovinu cesty domu, taska se promocila a bum - nakup se rozkutalel po chodniku. Dekuji, vickrat nechci.

Mimochodem, pokud nekdo "biodegradovatelne" tasky nekde skladuje, tak je OKAMZITE VYHODTE - ja mam ve zvyku pouzivat jednorazove tasky z nakupu jako pytliky do kose, a tak je skladuji v jedne policce.. no a kdyz jsem po delsi dobe tuto pol…