Hlavní navigace

Exekutor mu vyhrožoval další exekucí a policií. Může si to vůbec dovolit?

Redakce 12. 4. 2013

Má exekuční srážky ze mzdy, přesto mu exekutor vyhrožoval zabavením domu a návštěvou policie. Měl na to exekutor nárok? Odpovídá šéf exekutorů.

Potřebujete poradit od odborníka? K dispozici jsou odborné poradny, kde vám vybraní odborníci odpovědí rychle a kvalitně. Další informace v Podmínkách užívání.

Vybrané dotazy z Daňové poradny

Mám jen dotaz, zda při srážkách ze mzdy je možnost ještě dostat exekuci domů za asistence policie? 

Mám dlužnou částku z roku 2001, která byla vyčíslena na 130 000 (o výši nebudu polemizovat), volal jsem do exekuční kanceláře a bylo mi sděleno, že srážky ze mzdy je nezajímají a že částka musí být zaplacena v celé výši a že pokud ne, bude na mě poslána policie a exekutor domů.

Pokud jsou srážky ze mzdy, je toto možné, nebo je to jen vyhrožování exekutora? Člověk na telefonu vlastně vyhrožoval a byl velmi nepříjemný.

V případě, že jeden ze způsobů provádění exekuce nepostačuje k uspokojení pohledávky oprávněného, smí soudní exekutor podle ustanovení § 58 exekučního řádu provést exekuci více způsoby, popřípadě i všemi zákonem stanovenými způsoby, a to současně nebo i postupně. 

Pokud exekuce srážkami ze mzdy zjevně nevede v rozumném horizontu k vymožení odsouzené pohledávky, je soudní exekutor podle výše zmíněného ustanovení oprávněn zvolit další způsob, pochopitelně za dodržení zásady přiměřenosti exekuce. 


Autor: www.isifa.com

Exekutor mu po telefonu vyhrožoval. Měl na to nárok?

Exekuční řád proto uvádí jakýsi klíč, podle něhož se postupuje v případě, že soudní exekutor volí více způsobů exekuce. V prvé řadě se provádí exekuce ukládající zaplacení peněžité částky přikázáním pohledávky (např. z účtu u peněžního ústavu) či srážkami ze mzdy, od 1. ledna 2013 též správou nemovitosti (nikoli prodejem), pozastavením řidičského oprávnění (v případě vymáhání dlužného výživného na nezletilé dítě) či zřízením exekutorského zástavního práva na nemovitostech. 

Teprve pokud tyto způsoby nepostačují k uhrazení pohledávky, jejího příslušenství, nákladů exekuce a nákladů oprávněného, provádí se exekuce dále prodejem movitých věcí či nemovitostí nebo postižením podniku. Pokud ve Vašem případě probíhají srážky ze mzdy třeba ve výši 1500 Kč měsíčně, a exekuce prováděná tímto způsobem by tedy trvala cca 7 let, je zjevné, že bude nezbytné přistoupit i k dalšímu způsobu provedení exekuce, což může být prodej movitých či nemovitých věcí. S exekucí prodejem věcí movitých je pak spojen tzv. soupis, který se provádí v bytě povinného. 

Pokud ve Vašem případě soudní exekutor postihuje nemovitost, přičemž srážky prováděné z Vaší mzdy postačí k uhrazení vymáhané povinnosti, nebo se například na Vašem účtu vyskytují prostředky, které jsou dostatečné k uhrazení částky vymáhané exekucí včetně jejích nákladů, či je ve Vašich možnostech tuto částku soudnímu exekutorovi zaplatit, může soudní exekutor na základě Vašeho návrhu rozhodnout o zrušení exekučního příkazu k prodeji nemovitosti, pokud doložíte, že zbývající majetek zjevně a nepochybně postačuje k uhrazení vymáhané pohledávky včetně nákladů oprávněného a nákladů exekuce. Stejně soudní exekutor rozhodne, pokud u něj složíte částku ve výši vymáhané pohledávky, nákladů exekuce a nákladů oprávněného. 

Z Vašeho popisu bohužel nevyplývá, jestli se má jednat o souběh exekuce srážkami ze mzdy a prodejem nemovitosti, nebo o souběh srážek ze mzdy a prodeje movitých věcí. V této věci Vás však mohu odkázat i na konstantní judikaturu Nejvyššího soudu. Zcela zjevně nepřiměřeným způsobem provedení exekuce by byl automatický prodej nemovitosti, aniž by soudní exekutor postihl mzdu povinného, ačkoliv tak učinit mohl, a zejména když by tímto způsobem mohla být pohledávka oprávněného vymožena. 

Avšak v případě, že jiným způsobem nelze pohledávku oprávněného vůbec nebo v přiměřené době uspokojit, není navrhovaný způsob zřejmě nevhodný ani tehdy, jestliže cena předmětu, z něhož má být oprávněný uspokojen, značně přesahuje výši vymáhané pohledávky s příslušenstvím.

Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR

Našli jste v článku chybu?

28. 7. 2013 11:13

zoro (neregistrovaný)

je potřeba exekutorovy mimo svědky a s aliby ručně domluvit aby si uvědomil nejen že nesmí vyhrožovat ale když pracuje pro vládu nebo vládní mašinerii a není schopen se poctivě živit tak tento oblíbený bysnys lidských a charakterově poškozených lidí by měl vykonávat zákonně i morálně čistě s vědomím že ti jenž ho zaměstnávají jsou ti jenž cíleně a ůmyslně zadlužují ty jenž on má on donutit platit ,ale ¨počítat s tím že tito lidé donucenní ,s podu sebeůcty a sebezáchovy života jsou schopni a ocho…

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu