Exportéři se děsí, koruna bude díky zvýšení úrokových sazeb dále posilovat

Nepříjemnou zprávu pro české exportéry vydala bankovní rada České národní banky. Ta totiž včera zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 3,5 procenta. ČNB tak učinila i přes silnou pozici koruny. Koruna navíc vůči euru díky vyšší sazbě úroku ještě posílí. Vyšší úroková míra způsobí v zahraničí větší zájem o nákup korun a tím dojde k další apreciaci naší měny.Podnikatelé, kteří vyvážejí, tak opět ztratí na své konkurenceschop­nosti. Sazba ale nadále zůstává nejnižší v Evropě.

Nárůst úrokové sazby má jediný cíl, a to zabránit rostoucí inflaci. Rozhodnutí ČNB nebylo jednohlasné, podle guvernéra ČNB, Zdeňka Tůmy, zazněly i silné hlasy proti zvýšení sazeb, proto je do budoucna klidně možný i pokles sazeb.

Inflace v současnosti roste díky zdárnému vývoji ekonomiky tažené domácí poptávkou, drahé ropě a stoupajícím cenám potravin. V příštím roce se k nim přidají dopady daňové reformy, tedy posun snížené sazby DPH z pěti na devět procent a zavedení ekologických daní. Blíže o dopadech změn DPH čtěte článek Změny DPH přinesou zdražení.

Koruna na růst sazby ihned zareagovala posílením a ve 20.00 se obchodovala na nových rekordech 17,80 CZK/USD a 26,29 CZK/EUR. Analytici navíc očekávají, že se koruna může dostat až na 25,50 CZK/EUR. .

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Práce s leady v digitálním prostředí

  •  
    Jaké online kanály používat pro získání leadu
  • Jakým způsobem pracovat s leady
  • Jak vyhodnocovat a optimalizovat efektivitu

Detailní informace o školení Práce s leady v digitálním prostředí »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+