Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Finanční správa lamentuje. Lidé stále posílají nedoplatky na již zrušené účty

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

3500 plateb za 47 milionů korun. Poplatníci i přes upozornění Finanční správy stále posílají nedoplatky na již zrušené účty finančních úřadů. Hrozí jim sankce.

Ani opakované upozornění Finanční správy nepomáhá. Poplatníci nekontrolují správnost odeslání plateb svých daňových povinností a posílají peníze na již zrušené účty finančních úřadů. K poslední říjnu eviduje Finanční správa celkem 3500 nesprávně směrovaných plateb v celkové výši 47 milionů korun. O peníze poplatníci nepřišli, platba se jim sice vrátila zpět, ale hrozí jim, že jejich daňová povinnost nebude včas a řádně zaplacena, čímž se vystavují riziku sankcí z důvodu prodlení.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Největší počet plateb směrovaných na zrušené účty finančních úřadů byl k poslednímu říjnu zaznamenán u daně silniční (1014 plateb v částce 3,5 milionu korun) a u daně z přidané hodnoty (944 plateb v částce 30 milionu korun). 

Přestože se za poslední půlrok snížil celkový počet případů na třetinu, stále se jedná o vysoké číslo. Výše sankce – úroku z prodlení – v případě pozdní úhrady daně odpovídá ročně výši repo sazby stanovené ČNB, zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí (přibližně 14,05 % ročně), připomíná Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy.

TIP: Čtěte, jaká čísla účtů finančních úřadů se změnila a jak správně platit daně

Finanční správa zrušila své staré bankovní účty již k 31. prosinci 2012. Přechodné období 2 let, po které byly platby na zrušené účty automaticky přesměrovávány na správné účty finančních úřadů, definitivně skončilo k 31. prosinci 2014. Od 1. ledna 2015 jsou platby na zrušené účty vráceny poplatníkům zpět. Úplný tvar čísla bankovního účtu pro úhradu konkrétní daně místně příslušnému finančnímu úřadu se skládá z předčíslí, matrikové části a z kódu banky ve tvaru: předčíslí-matrika/0710.

Našli jste v článku chybu?
18. 11. 2015 17:56

Zvýšení daně z nemovitosti? Ano, ale jak kde. To totiž záleží na aktivitě místní samosprávy, o čemž většinou i ty babičky vědí, neb občanům se právě toto zpravidla dává na vědomí. (Mně se například u chalupy a zahrady daň nezměnila někdy od konce devadesátých let...).

18. 11. 2015 2:01

Nevím, zda jste to pane kolego tehdy postřehl, ale změna spočívala v nahrazení účtů vedených u České národní banky (0710) jinými účty, vedenými taktéž u České národní banky (0710). Čili opradu nešlo o výměnu "za levnější banku".

Já sice osobně se změnou účtů Finanční správy neměl problém, ale celkem rozumím tomu, že když nějaká babička platí jen třeba 1x ročně daň z nemovitostí trvalým příkazem zadaným před mnohl lety někde u Poštovní spořitelny, tak nějaké přečíslování vůbec nemusela ani zazna…