Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Finanční správa spustila web k #EET. Důležité informace jsou v záložce pro IT

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Elektronická evidence začně fungovat od prosince. Už v květnu budou mít podnikatelé k dispozici technickou dokumentaci. Tvrdí to alespoň nový státní web.

Podnikatelé, na které dolehne elektronická evidence tržeb, by měli zbystřit. Finanční správa spustila nový web, který kromě běžných základních otázek také definuje konkrétní harmonogram zavádění e-tržeb.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Nový státní web k EET na adrese e-trzby.cz

Nový web je k dispozici na adrese e-trzby.cz. Nejdůležitější záložkou je pak ta, která obsahuje informace pro IT a vývojáře. Právě v ní mohou podnikatelé získat informace o tom, jaký bude harmonogram postupného náběhu celého systému. Již v květnu, tedy měsíc po uveřejnění zákona ve Sbírce zákonů, bude k dispozici veřejná technická dokumentace pro zasílání evidovaných tržeb, včetně formátu a struktury datové věty a komunikačního rozhraní. 

Již v červenci pak bude zahájen proces přidělování autentizačních údajů, včetně možnosti správy údajů o provozovnách a certifikátech na portálu Finanční správy. Zatímco termín přidělování autentizačních údajů je pevně stanoven zákonem, technická dokumentace se může zpozdit. Jedná se totiž o přibližně stanovený termín. Ten konkrétní Finanční správa ještě nezveřejnila, ani na nově dostupných stránkách. 


Autor: Finanční správa, podle licence: Rights Managed

Nový systém, ke kterému se budou muset podnikatelé povinní k e-tržbám připojit, chce Finanční správa koncipovat jako otevřený, jak po hardwarové tak i po softwarové stránce. Stále také platí, že zákazku na implementaci e-tržeb do již fungujících modulů ADIS Finanční správy bude zajišťovat za 50 milionů korun firma IBM, a to i přes nedoporučení pracovní skupiny, která byla zřízena v rámci Rady vlády pro informační společnost (RVIS). 

Čtěte také: Neřešte #EET přímou zakázkou pro IBM, říká pracovní skupina rady vlády

Content 2017 - tip Creative Dock

Serveru Podnikatel.cz to nepřímo potvrdila Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy: V této konkrétní záležitosti se zatím nic nemění, řekla Petlachová. 

Web obsahuje také řadu otázek a odpovědí, které Finanční správa vybrala z veřejné diskuze o EET. V případě jakýchkoli nejasností 
a specifických dotazů mohou tazatelé vyplnit a odeslat tzv. „Kontaktní formulář“, na jehož základě následně obdrží od odborníků na systém odpověď, uzavřela Petlachová. 

Našli jste v článku chybu?
4. 4. 2016 16:13
P2010 (neregistrovaný)

To je zase sbirka humoru

Kdo mi garantuje, že dodavatelem nabízené pokladní zařízení bude fungovat správně? Co když si pořídím zařízení, které bude evidovat špatně? Nese za to odpovědnost dodavatel pokladního zařízení?

Odpovědnost vůči Finanční správě je vždy na straně podnikatele, jelikož on má povinnost evidovat tržby. Podnikatel by si měl vybrat takového dodavatele, který mu zaručí, že systém bude fungovat tak, jak má. Finanční správa ČR ani Ministerstvo financí ČR nebude garantovat funkčn…

5. 4. 2016 10:25
Sobuls (neregistrovaný)

tak na Slovensku jejich finanční správa vydala android aplikaci na evidenci tržeb - Pokladnica, je to virtuální registrační pokladna. Není asi moc chytrá, ale pro lidi co mají málo transakcí je to dle mně dostačující. To jenom v Čechách se snaží politici podnikatele oškubat (příp. jim házet klacky pod nohy) jak to jde :(