Hlavní navigace

Firemní bankroty klesají, osobní prudce rostou

 Autor: 258398
Redakce

Společnost CCB – Czech Credit Bureau zveřejnila nejnovější analýzy firemních bankrotů. V měsíci listopadu bylo vyhlášeno 221 firemních bankrotů. Počet návrhů na firemní bankrot dosáhl v listopadu výše 553.

Společnost CCB – Czech Credit Bureau zveřejnila nejnovější analýzy firemních bankrotů. V měsíci listopadu bylo vyhlášeno 221 firemních bankrotů. Počet návrhů na firemní bankrot dosáhl v listopadu výše 553.

Bankroty podnikatelských subjektů se myslí bankroty obchodních společnosti a fyzických osob, tj. podnikatelů. Bankroty fyzických osob se na celkovém počtu v listopadu podílely již 61 % a bylo jich celkem 134. Ve srovnání s předchozím měsícem přibylo o 26 případů více a v porovnání s loňským listopadem dokonce o 73 případů více. Počet bankrotů právnických osob se naopak oproti říjnu snížil o 11 případů, oproti loňskému listopadu se nelišil. Zatímco roční dynamika bankrotů právnických osob se od roku 2008 prudce snižuje, u fyzických osob podnikatelů naopak značně roste, uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Návrhů na firemní bankrot fyzických osob podnikatelů se týkalo 38 % případů, Ve srovnání s předchozím měsícem se počet návrhů na bankrot právnických osob zvýšil o 20 a v případě fyzických osob podnikatelů o 18. V meziročním srovnání se počet návrhů na bankrot právnických osob zvýšil pouze o 5 případů. Naproti tomu u fyzických osob podnikatelů dokonce o 124 případů. Čtěte také: Bankrot není katastrofa, ale podnikatelská realita

Ovšem v měsíci listopadu rostly i osobní bankroty. Bylo vyhlášeno 1069 osobních bankrotů, což je o 65 více než v říjnu a o 459 více než v listopadu loňského roku. Počet podaných návrhů byl v listopadu rekordní. Dosáhl počtu 1723, tj. o 201 více než říjnu letošního roku a o 754 více než v listopadu loňského roku. Pouze v srpnu letošního roku bylo vyhlášeno více osobních bankrotů za jeden měsíc než v listopadu. Počet osobních bankrotů i nadále sice roste, ale jejich meziroční dynamika se postupně snižuje. V roce 2009 bylo průměrné tempo růstu 260 %, o rok později 173 % a za jedenáct měsíců letošního roku již jen 92 %, informovala Věra Kameníčková ze společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

V přepočtu na 10 000 obyvatel tak připadlo v období leden až listopad letošního roku 9,8 osobních bankrotů. Nejvyšší počet u tohoto ukazatele vykázal Karlovarský kraj (23,6 osobního bankrotu). Se značným odstupem za ním se umístil pak Ústecký kraj (18,5) a Královéhradecký kraj (15,0). Nejmenší hodnotu dosáhla Praha (2,7 osobního bankrotu na 10 000 obyvatel), následuje kraj Vysočina (3,7) a s odstupem Jihočeský kraj (6,3). Čtěte také: Exekutor ponechá podnikateli věci nezbytné pro výdělečnou činnost. Co je ale pro podnikání nezbytné?

Podíly krajů na celkovém počtu osobních bankrotů se v poslední době příliš neliší. Situace se nejvíce zlepšila v Moravskoslezském kraji. Ten vykazuje pátý nejvyšší počet osobních bankrotů na 10 000 obyvatel. Ke zhoršení, i když mírnému, došlo u Pardubického kraje. Tento se vyznačuje šestým nejnižším počtem osobních bankrotů na 10 0000 obyvatel.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Dreambox DM900 Ultra HD přichází

Dreambox DM900 Ultra HD přichází

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Vitalia.cz: Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

Balíčky pokladních řešení k EET. Za kolik?

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu