Hlavní navigace

Je možné používat firemní peníze na soukromé účely? Zjistili jsme to za vás

 Autor: 397604
Dagmar Kučerová 15. 10. 2010

Pro založení společnosti použije podnikatel coby jediný společník rodinné úspory. A to nemalé. Výše kapitálu musí být alespoň 200 tisíc korun. Může ale následně tyto prostředky použít k soukromým účelům?

Nejeden podnikatel zakládá společnost s ručením omezeným, kdy jediným společníkem je on sám. To není nic neobvyklého. Podle obchodního zákoníku může být společnost založena jednou osobou. Do obchodního rejstříku může být taková společnost zapsána pouze v případě, pokud je v plné výši splacen základní kapitál.

Z redakční poradny

Filip Šoltéz uvažuje o založení společnosti: Není mi ale jasná jedna věc s vložením základního kapitálu. Jednatelem firmy budu pouze já (bez dalších společníků). Pro složení základního jmění musím sáhnout na rodinné úspory. Po vyřízení všech náležitostí se zřízením firmy chci finance vzít a vložit zpět na rodinný účet a volně s nimi nakládat. Předpokládám, že budu muset operaci zanést do pokladní knihy. Tyto peníze však třeba použiji na nákup zařízení domácnosti, která ale není součástí firmy, uvažuje v diskuzním fóru čtenář. Otázka tedy zní, zda musí podnikatel základní kapitál použít již jen pro fungování firmy? Nevíte si rady? Zeptejte se redaktorů ve specializované poradně

Rodinné úspory na splacení kapitálu jen se souhlasem manžela

Podle advokátky ze společnosti Havel & Holásek Veroniky Pokorné se podle obchodního zákoníku společník společnosti s ručením omezeným musí na společnosti účastnit vkladem do základního kapitálu této společnosti. Výše základního kapitálu společnosti s ručením omezeným musí činit alespoň 200 tisíc Kč, přičemž celková výše vkladů společníků společnosti musí souhlasit s výší základního kapitálu společnosti. Z výše uvedeného plyne, že jakožto jediný společník společnosti s ručením omezeným bude muset složit vklad do základního kapitálu společnosti v minimální hodnotě 200 tisíc Kč, upřesnila Pokorná. Čtěte více: Jak se z OSVČ stát „eseróčkem“? Nejčastěji postupným převodem majetku

Pokud se jedná o rodinné úspory, které chce čtenář použít jako vklad do základního kapitálu nově zakládané společnosti s ručením omezeným, podotýká advokátka, že podle příslušných ustanovení občanského zákoníku, může majetek ve společném jmění manželů nebo jeho část použít jeden z manželů k podnikání pouze se souhlasem druhého manžela. Takový souhlas je třeba udělit při prvním použití majetku ve společném jmění manželů nebo jeho části. K dalším právním úkonům souvisejícím s podnikáním již souhlas druhého manžela není třeba. Čtěte více: Jít na trh v kůži OSVČ či se schovat pod křídly s.r.o.?

Prostudujte si v plném znění

Kapitál můžete využít jen pro firemní účely

Advokátka Veronika Pokorná upřesňuje, že majetek získaný vklady společníků může společnost volně využívat. Jak praví právnická literatura, z žádného právního předpisu neplyne, že by byla společnost povinna udržovat svůj majetek nebo vlastní kapitál ve výši odpovídající základnímu kapitálu. Základní kapitál je vyjádřením pouhé účetní hodnoty (peněžního vyjádření) vložených vkladů, dodává Pokorná. Čtěte více: Jak chudý Honza ke štěstí přišel, aneb z fyzické osoby přechodem na s.r.o. až po akciovku

Disponovat se základním kapitálem společnosti samozřejmě možné je. Hodnoty, které tvoří předmět vkladů do základního kapitálu společnosti, může společnost volně využívat k zajišťování své činnosti. Ovšem s peněžitými vklady je možné volně nakládat až po zápisu společnosti do obchodního rejstříku.

Pro soukromou potřebu firemní peníze užívat nesmíte

Využití základního kapitálu k zajištění chodu společnosti je naprosto v pořádku. S použitím kapitálu pro vlastní potřebu to už tak jednoduché není. Domnívám se, že použití finančních prostředků, které pocházejí ze složeného základního kapitálu, pro soukromé účely společníka a jednatele není možné. V případě, že by společník chtěl disponovat prostředky společnosti pro soukromé účely, je podle mého názoru teoreticky možné, aby mu společnost poskytla půjčku, uvádí Jan Molín, daňový poradce a analytik společnosti Mivo. Připomíná, že v rámci toho je však nutné respektovat příslušná ustanovení právních předpisů, zejména § 196a odst. 1 obchodního zákoníku. Tedy zejména uzavřít smlouvu o půjčce za podmínek obvyklých v obchodním styku (s obvyklou úrokovou sazbou). Čtěte více: Jak na odměny jednatelů a společníků v s. r. o.?

V § 196a odst. 1 obchodního zákoníku je uvedeno: Společnost může uzavřít smlouvu o úvěru nebo půjčce s členem představenstva, dozorčí rady, prokuristou nebo jinou osobou, která je oprávněna jménem společnosti takovou smlouvu uzavřít, nebo osobami jim blízkými, anebo smlouvu, jejímž obsahem je zajištění závazků těchto osob, nebo na ně bezplatně převést majetek společnosti jen s předchozím souhlasem valné hromady a jen za podmínek obvyklých v obchodním styku.

Pro soukromé účely peníze ze základního jmění použít nelze. Jedinou oficiální možností je sjednání půjčky s obvyklou úrokovou sazbou. Jinou legální variantu odborníci nedoporučili.

Našli jste v článku chybu?

19. 10. 2010 23:02

jazzovec (neregistrovaný)
správně pravíte, že určující je smlouva, dá se dohodnout jakýkoliv režim autorských práv; navíc autorské dílo má mnoho výhod z hlediska zdanění srážkovou daní.
jinak v podstatě buď firma poptává zaměstnance - tedy má produkt, má klienta, má výrobní prostředky, a hledá pracovní sílu, a nabízí za to mzdu a účetní+daňový servis atp - - - a nebo někdo má produkt, má klienta, má výrobní prostředky, a hledá firmu která by za nějakých podmínek jeho produkt uvedla na trh, a chce za to mzdu a účetní+d…

19. 10. 2010 11:18

nbusr123 (neregistrovaný)
To je zajímavý nápad, nikdy by mě nenapadlo, že si mohu pronajmout firmu a zaplatit jí třeba nějaké to procento ze zisku za to, že nějaký produkt prodám skrze ní. Spíš by mě zajímalo, kdo bude vlastnit autorská a prodejní práva k takto prodanému softwaru, nejspíše by to muselo být ošetřeno ve smlouvě, protože smlouva od díle by asi znamenala, že se to stává jejich majetkem, a s tím bych v žádném případě nesouhlasil.

Kdybych si chtěl začít zkusit legálně přivydělat na stránkách jako je
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Fotorecept: Jak nezkazit nadýchanou omeletu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka