Firmy by snížení DPH u elektřiny jednoznačně přivítaly

Podnikatelé vítají dnešní informace médií, podle kterých navrhl generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman Národní ekonomické radě vlády snížit DPH u elektřiny na 15 ze současných 19 %. Pro domácnosti by to znamenalo snížení měsíčních plateb v řádech desítek korun, firmy by ale v případě schválení návrhu ušetřily až desetitisíce korun.

Podnikatelům se tento návrh zamlouvá, považují jej za konstruktivní a domnívají se, že dočasné snížení DPH u elektrické energie by se mohlo pozitivně projevit v české ekonomice. V této souvislosti je třeba upozornit na skutečnost, že vznik třetí sazby DPH (15 %), respektive druhé základní sazby DPH by měl být v souladu s legislativním rámcem šesté směrnice o harmonizaci nepřímých daní v rámci EU, komentoval prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Hospodářská komora vidí dokonce potenciální možnost přesunutí elektřiny ze základní sazby DPH (19 %) do snížené sazby (9%). V současnosti tomu však brání legislativa EU, která neumožňuje aplikaci snížených sazeb na energie. Čtěte také: Firmy protestují proti zdražení elektřiny. Může za ceny ČEZ?

Pro přesunutí elektřiny do snížené sazby DPH může hovořit i skutečnost, že v minulosti elektřina do této sazby spadala. Česká republika by tak mohla iniciovat v rámci Evropské rady dočasné snížení daňového zatížení na energii, jako jednoho z nástrojů ke zmírnění negativních dopadů ekonomické krize na české a potažmo evropské hospodářství, doplnil Petr Kužel.

Proti jakémukoli snižování sazeb DPH u elektrické energie se však staví ministerstvo financí, podle kterého by návrh přinesl vydatný pokles příjmů státního rozpočtu. Členové Národní ekonomické rady se k nápadu Martina Romana nevyjádřili. Většina z nich chce první opatření, kterými se má čelit finanční krizi, prezentovat až po prvním víkendovém zasedání rady. Čtěte více: Jiří Rusnok: Opozice volí taktiku – čím hůře, tím lépe

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 24. 1. 2009 9:18

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení Google Analytics

  •  
    Jak vyhodnocovat úspěšnost reklamních kampaní.
  • Jak ovládat Google Analytics a najít co potřebuji.
  • Jak měřit hodnotu objednávek z webu.

Detailní informace o školení Google Analytics »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+