Hlavní navigace

Firmy neumí pracovat na dálku. Chybí jim k tomu podmínky i dovednosti

 Autor: www.isifa.com
Redakce

Práce z domova je pro zaměstnavatele v Česku stále ještě strašákem. Bojí se lenosti a neshopnosti svých podřízených. A v některých případech zcela oprávněně.

Je levnější a často i efektivnější, přesto s ní Čěši mají problém. Řeč je o práci na dálku, z domova, prostě mimo firmu. Potvrdil to nový průzkum portálu PráceNaDálku.cz, který se zaměřil na kancelářské profese, u kterých je možné práci na dálku praktikovat nejsnáze.

Proč vůbec prosazovat práci na dálku? Jednoduše z toho důvodu, že je mnoha směrech zefektivňuje pracovní výsledky. Je flexibilnější a může zaměstnavatelům snížit náklady na komunikaci mezi zaměstnanci i zákazníky až o 90 %. Firmy mohou šetřit za nájmy kanceláří, energie, či pořízení a údržbu vozového parku. Ve skandinávských státech, ale také ve Velké Británii nebo v USA už využívá práci na dálku více než polovina firem. Česká republika je v tomto ohledu stále velmi pozadu.

Práci na dálku brzí zaměstnavatelé i zaměstnanci

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Inspirovalo by vás toto pracovní prostředí? Pokud ano, položte si otázku, zda jste vůbec schopni pracovat mimo kancelář. 

Ještě před dvěma lety mělo možnost pracovat z domova pouze 5 % lidí, dnes už je to 10 % zaměstnanců. Vzrůstající tendence je patrná, ale oproti západním státům jsme stále ještě na začátku. Mimo kancelář se pracuje převážně v malých firmách do deseti zaměstnanců. Tuto možnost využívá celá třetina z nich. Jak velikost firmy roste, snižuje se svoboda jejich zaměstnanců. Pracovat výhradně z kanceláře mohou lidé stále ještě v 51% společností. Ve velkých firmách jednoduše chybí flexibilita. Pokud jde o společnost s více jak 50 zaměstnanci, je schopno práci na dálku nabídnout je 7 % oslovených firem. Ukazuje se tu velký rozdíl mezi myšlením a organizací právě velkých podniků a podnikatelů a osob samostatně výdělečně činných. Druhá skupina je schopna pracovat takřka odkudkoli v 64% případů. Svou roli v tom pochopitelěn hraje i fakt, že živnostník prostě z obavy o práci vykoná a nepřemýšlí kdy a kde.

Z podrobnějších výsledků průzkumu je patrné, že problém firem často není jen v pohledu jejich managementu, ale také ve využívání moderních technologií. Některé firmy si prostě práci na dálku nemohou dovolit, protože to neumožňuje jejich vybavení a schopnosti zaměstnanců. 90 % úředníků a dalších kancelářských profesí uvádí, že by práci na dálku uvítalo, ale pětina dotázaných si není jistá znalostí softwaru a hardwaru pro efektivní práci. Tito lidé by se v případě práce na dálku nebyli pro firmy produktivní a jen by plnění úkolů komplikovali.

Pro nezávislost na místě je nutné také hardwarové vybavení, ale jen 24 % respondentů se může připojit do firemní sítě pomocí vlastního zařízení, například notebooku, tabletu nebo chytrého mobilního telefonu. V 16 % společností tato příležitost neexistuje vůbec, ať už k technologických nebo bezpečnostních důvodů. Zaměstnanci pak musí i nejzákladnější agendu vyřizovat z kanceláře.

Průzkum portálu PráceNaDálku.cz dále ukazuje, že ve vztazích mezi nadřízenými a podřízenými panuje nedůvěra. Přestože pořízení technologií potřebných pro práci mimo pracoviště už dnes není příliš nákladné, firmy se od tohoto kroku distancují, protože jejich vedení neví, jak by zaměstnance na dálku řídilo. Každý pátý vedoucí týmu neumí definovat výsledky, za které by zaměstnance odměňoval. 29 % manažerů se obává poklesu produktivity a 35 % z nich nevěří podřízeným, že budou pracovat, když na ně nikdo nevidí. Největší nedůvěra panuje v podnicích s více než 50 zaměstnanci. Pro práci pod přímým dozorem je z výše uvedených důvodů 54 % vedoucích těchto organizací.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo