Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

HK: Nemocenské dávky se opět mění

Dne 1. září 2008 došlo ke změnám ve vyplácení nemocenských dávek. Hlavní změnou kterou nemocenské dávky prošly, je vyměřovací základ v prvních třech dnech neschopnosti. Za první tři dny pracovní neschopnosti budou dostávat nemocní zaměstnanci jen 25 procent vyměřovacího základu, oproti 60 procentům, kterou nemocní dostávali do 31. srpna 2008. Tuto změnu vřele vítá Hospodářská komora České republiky a podporuje ji. Zpřísnění podmínek pro vyplácení nemocenské v prvních třech jednoznačně vítáme, protože se již na začátku roku projevil pozitivní efekt tohoto opatření, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Čtěte více: Nemocenská 2008 včera, dnes a zítra.

Za osm měsíců letošního roku jde již o třetí změnu. Nejdříve platilo, že v prvních třech dnech nemoci nedostávali nemocní zaměstnanci žádnou nemocenskou. Logicky to mělo za následek velký pokles nezaměstnanosti. Ústavní soud v červenci zrušil toto opatření a Vláda tedy použila řešení, že budou nemocným vyplácet 60 procent vyměřovacího základu, což se mělo opět za následek zvýšení nemocných zaměstnanců. Po zavedení sníženého vyměřovacího základu se dá opět očekávat snížení nemocnosti, protože se lidem nebude vyplácet zůstávat doma. Čtěte více: Do postele nebo na dovolenou? Nemocenská 2008.

Vyplácení nemocenské se opět změní začátkem příštího roku, kdy podle novely zákona o nemocenské v prvních dvou týdnech emoci nedostanou zaměstnanci zaplacené první tři dny nemoci a oba víkendy, informuje Hospodářská komora ČR. Čtěte více: Nemocenské pojištění.

Našli jste v článku chybu?
22. 11. 2009 11:10
zdena (neregistrovaný)
Vládu bych oravdu posadila na moje místo, jsem samoživitelka a mam co dělat se ohánět, ted jsem delší dobu na nemocenské, a ten jejich novej systém co si schvalili je pravdu na ............., jednu věc mama dost placení, jako každej normalní člověk jasne že ju, dneska mame 22.11 2009, tím chci říct že mi do dneška ještě nemocenska nepřišla, oni maj na to ze zakona 30 dni, na odeslani peněz, ale ja mam příkaz na strhavání najmu a všech poplatku vždy 18, Hlavně že pani tam na hoře maji vyplat…