Hlavní navigace

Hodinoví manželé nejsou řemeslníci. Chybí jasná pravidla, co smí a nesmí dělat

Jana Knížková

Hodinoví manželé fušují do řemesel, na která nemají oprávnění. Jde o bezpečnost a také kvalitu práce. Podle AMSP a Hospodářské komory chybí jasná pravidla.

Hodinový manžel je pomocníkem v domácnosti, který pomůže se všemi drobnými pracemi, na které jeho klienti sami nestačí. Opraví kapající kohoutek, zasklí okno, vymění žárovky, poseká zahradu, natře dveře, a dokonce může také například nakoupit. Jejich služeb využívá stále více lidí. Podle slov šéfa Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka se však jejich působení na trhu vymklo z rukou a hodinoví manželé často poskytují služby a práce, na které nemají oprávnění: Jedná se o to, že kdo má živnost volnou, nemůže dělat činnost, která vyžaduje živnost řemeslnou nebo vázanou. Jedná se například o profese elektrikářské, instalatérské, natěračské, malířské atd.

Jde o bezpečnost a kvalitu

Problém tkví nejenom v tom, že by hodinoví manželé neoprávněně fušovali řemeslníkům do jejich práce a o kšefty je tak připravovali, ale ve hře je hlavně bezpečnost a také kvalita a odbornost poskytovaných služeb, vyhotovených zakázek či provedených oprav.

Psali jsme: Hodinového manžela znáte, ale co takhle hodinovou dílnu?

Hodinový manžel zpravidla nemá živnostenské oprávnění k celému spektru služeb, které nabízí. Jde především o specifické odborné činnosti typu zásah do elektrického vedení či, na první pohled nevýznamné, čistění komína. Tyto činnosti však musí být provedeny odborníkem v oboru. Provádí-li je osoba bez odbornosti, tak jednak ohrožuje zákazníka – spotřebitele na zdraví i majetku, jednak vrhá špatné světlo na odborníky v oboru, neboť zveřejňovány jsou následně spíše příklady špatné praxe, říká k tématu vedoucí Oddělení legislativy, informací a poradenství Hospodářské komory ČR Markéta Schormová.

Práce bez lejstra? Porušení pravidel

Šéf AMPS připouští, že se najdou hodinoví manželé, kteří odvedou svou práci mnohem lépe než řemeslník, který se prokáže kvalifikací, odmítá však porušování nastavených pravidel. A právě na jejich upřesnění, co smí a nesmí hodinoví manželé vykonávat, asociace bazíruje.

Využijte: Základní manuál pro rozjezd: Jak si založit živnost

Připravujeme připomínky k novele živnostenského zákona, kde chceme vymezit některé profese a současně zpřísnit podmínky pro ty, kteří budou provádět práce mimo jejich kvalifikaci. Současně připravujeme režim mistrovské zkoušky a v neposlední řadě jsme spustili velký portál www.mistriremesel.cz , kde umisťujeme pouze řemeslníky, jejichž živnostenský list odpovídá jejich zaměření, dodává Havlíček. V tuto chvíli disponuje server 20 tisíci řemeslníky. 

Psali jsme: Živnosti vázané se rozšířily. Ve Sbírce zákonů vyšla novela zákona

A o vymezení jasných pravidel, která zamezí konkurenčnímu boji mezi řemeslníky a hodinovými manželi, je přesvědčena také Hospodářská komora ČR: Vzhledem k narůstajícímu počtu hodinových manželů je třeba tento systémový problém uchopit a řešit tak, aby pro všechny podnikatele na daném segmentu trhu platila stejná pravidla a nedocházelo k neodůvodněným konkurenčním výhodám hodinových manželů proti „klasickým“ živnostníkům, uzavírá Markéta Schormová.

Našli jste v článku chybu?

14. 8. 2016 10:33

Trident (neregistrovaný)

To je otazka... Zalezi jaky ma pristup k remeslu. Vsichni remeslnici se dnes musi neustale vzdelavat. Drive nic nebylo a jenom par materialu desitky let stejne. Jedina "modernejsi" technologie ktera se pouzivala byly panelaky. Maximalne se menily technologicke postupy kdyz nekde neco komarum spadlo.
Dnes treba takovy zednik ted musi mit neuveritelny prehled ve stavebnich materialech a jak s nimi spravne zachazet. Nekdy musi byt i proskolen (dalsi financni naklady) aby mohl s danymi materialy man…

9. 8. 2016 19:04

Pavel (neregistrovaný)

A já jsem zase už ledacos opravoval po elektrikářích. Jestli člověk něco udělá pořádně totiž nemá vůbec žádnou souvislost s vlastněním nějakého lejstra.

Mimochodem, před časem jsem bydlel v bytě, kdy si elektriku dělal předchozí nájemce, elektrikář. To bylo vážně o život. Například do 15A zásuvky vedl 2A drát. Zjistil jsem to, když jsem pátral, proč je zeď tak horká, když žehlím.

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

Jedlé kaštany jsou trpké, je třeba je tepelně upravit

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá