Hlavní navigace

Hoteliéři slaví vítězství nad OSA. Paušální autorské poplatky končí

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Zdeněk Vesecký

Hoteliéři výrazně ušetří na autorských poplatcích. Místo paušálu budou platit za obsazená lůžka. I to obsahuje novela autorského zákona.

Hoteliéři si budou moci dohodnout snížení odváděných autorských poplatků podle využitelnosti lůžek. To je nejdůležitější z bodů novely autorského zákona, který prošel Parlamentem a podepsal ho i prezident Miloš Zeman. Úlevy jsou zdůvodněny tím, že současné znění zákona nutí platit poplatky i sezonní hoteliéry v době, kdy jejich zařízení například v horských oblastech není v provozu. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Hoteliéři výrazně ušetří na autorských poplatcích. Místo paušálu budou platit za obsazená lůžka. 

Konec paušálního stanovení poplatků, kterou obsahuje §23 autorského zákona, se ale všem politikům nezamlouvá. Například senátor Jiří Oberfalzer z ODS prohlásil, že přijatá úprava znamená kumulaci výhod pro hoteliéry. Neúspěšně navrhoval zamítnutí novely nebo alespoň to, aby hoteliéři museli odvádět minimálně 50 % autorských poplatků. 

Měnit se bude také počítání doby ochrany práv u hudebních děl s textem, která vznikla pro společné užití. To je typické u skladeb populární hudby, oper nebo muzikálů. Znovu chráněn tak bude například skladatel Jaroslav Ježek v případě uvedení skladeb, které vytvořil ve spolupráci s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem. Sedmdesátiletá doba majetkové ochrany autorských práv trvá pro tvorbu Voskovce a Wericha až do roku 2050. 

K tématu dál čtěte: V jakých případech se nemusí platit autorské poplatky? Odpovídají právníci

Novela má přispět také k tomu, aby hudebníci a zpěváci – mimochodem také OSVČ nebo podnikatelé – mohli mít i v pozdním věku užitek ze svých raných nahrávek. Prodlužují se také práva nahrávacích společností, které ale budou muset protagonistům nahrávek poskytovat dodatečné odměny.

Našli jste v článku chybu?
14. 10. 2014 18:13

Tam s tou židlí je to dobrý příměr. Za vyrobenou židli dostane jednou zaplacené a je jedno kdo na ní sedí a žádná truhlářská OSA nevybírá výpalné za to, jen že by někdo další ještě na té židli mohl sedět a pak truhlář mít ještě zabezpečené, že 70 let po smrti bude se jeho dědicům platit výpalné za sezení na židli jím vyrobené. On přece při výrobě židle kromě hmotné práce také do toho dal kus svého duševního vlastnictví a jak to, že pak on nemá právo na výpalné ze svého kousku duševního vlastnict…

14. 10. 2014 13:22
cech truhlářský (neregistrovaný)

Pokud by ten váš příměr měl být pravdivý, musel byste si uvědomit, že autor dostane také zaplaceno hned - a velice slušně (i za plagiáty). Pokud nás chcete lživě manipulovat, měl by vám nějaký truhlář rovnou bezplatně naložit latí přes záda. Tento způsob pojetí autorských práv je nešťastný, je to institucializovaný parazitismus.