Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Hoteliéři slaví vítězství nad OSA. Paušální autorské poplatky končí

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Zdeněk Vesecký

Hoteliéři výrazně ušetří na autorských poplatcích. Místo paušálu budou platit za obsazená lůžka. I to obsahuje novela autorského zákona.

Hoteliéři si budou moci dohodnout snížení odváděných autorských poplatků podle využitelnosti lůžek. To je nejdůležitější z bodů novely autorského zákona, který prošel Parlamentem a podepsal ho i prezident Miloš Zeman. Úlevy jsou zdůvodněny tím, že současné znění zákona nutí platit poplatky i sezonní hoteliéry v době, kdy jejich zařízení například v horských oblastech není v provozu. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Hoteliéři výrazně ušetří na autorských poplatcích. Místo paušálu budou platit za obsazená lůžka. 

Konec paušálního stanovení poplatků, kterou obsahuje §23 autorského zákona, se ale všem politikům nezamlouvá. Například senátor Jiří Oberfalzer z ODS prohlásil, že přijatá úprava znamená kumulaci výhod pro hoteliéry. Neúspěšně navrhoval zamítnutí novely nebo alespoň to, aby hoteliéři museli odvádět minimálně 50 % autorských poplatků. 

Měnit se bude také počítání doby ochrany práv u hudebních děl s textem, která vznikla pro společné užití. To je typické u skladeb populární hudby, oper nebo muzikálů. Znovu chráněn tak bude například skladatel Jaroslav Ježek v případě uvedení skladeb, které vytvořil ve spolupráci s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem. Sedmdesátiletá doba majetkové ochrany autorských práv trvá pro tvorbu Voskovce a Wericha až do roku 2050. 

K tématu dál čtěte: V jakých případech se nemusí platit autorské poplatky? Odpovídají právníci

Novela má přispět také k tomu, aby hudebníci a zpěváci – mimochodem také OSVČ nebo podnikatelé – mohli mít i v pozdním věku užitek ze svých raných nahrávek. Prodlužují se také práva nahrávacích společností, které ale budou muset protagonistům nahrávek poskytovat dodatečné odměny.

Našli jste v článku chybu?
9. 10. 2014 14:09
fd (neregistrovaný)

70let po smrti je pozdni vek?

Pocitam ze zednik by taky chtel mit i v pozdnim veku uzitek z domu ktere postavil a tudiz by se melo schvalit, ze kazdy musi odvadet poplatky za uzivani nemovitosti. Stejne tak truhlar by jiste chtel mit uzitek ze zidle, takze by se mel odvadet poplatek z kazde zadnice ...

Jeste za jim na to 100% populace kasle ... a dobre jim tak.

11. 10. 2014 8:47
l0l (neregistrovaný)

reseni je jednoduche chces si chranit, autorska prava k hudbe, vyrobku, fotce ... ? ok, zaregistruj si co myslis, zaplat poplatek za ochranu na kolik let je ti libo a pro uzemi ktere sis vybral a je to. pokud to nekdo porusi na uzemi kde mas onu vec v te dobe chranenou, podas si zalobu k soudu a ten urci nahradu ti nalezijici, hotovo dvacet. neni zadny duvod aby stat delal chuvu a zabezpecoval byznys nejake skupine lidi aniz by tito museli neco pro to udelat.