Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Identifikační číslo provozovny skončí dříve, než začalo platit

Autor: 397604
Redakce

Podnikatelé nebudou muset označovat provozovny speciálním identifikačním číslem a ubude jim administrativa při stěhování. Počítá s tím dnes schválená novela.

Poslanecká sněmovna dnes naprostou většinou hlasů (168 ze 183 přítomných poslanců) schválila novelu živnostenského zákona, která by měla snížit administrativní zátěž podnikatelů. Nově by se živnostníci již neměli trápit s označováním provozovny identifikačním číslem, které bude sloužit pouze pro potřeby úřadů. Podnikatelům též odpadnou některé povinnosti při stěhování. Poslední změnou je rozšíření služeb CzechPointů. Pokud novelu schválí i Senát a prezident, nabude účinnosti na konci června letošního roku. Čtěte také: Výpis z rejstříku trestů v bance? Ani omylem, vzkazují banky ministerstvu

Identifikační číslo provozovny nebude třeba vyvěšovat

Povinnost podnikatelů označovat nové provozovny identifikační číslem platí od roku 2010. Označit provozovny živnostníci původně měli do 1. srpna 2012. Vzhledem k tomu, že novela má nabýt účinnosti na konci června, mohou být podnikatelé teoreticky v klidu a s označováním provozovny se nezabývat. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které novelu předložilo, odhaduje, že tato změna by podnikatelům měla ušetřit 47 milionů korun.

Další novinka se týká stěhování podnikatelů. Pokud budou mít živnostníci místo podnikání na stejné adrese, kde bydlí, bude jim stačit tuto skutečnost dopředu ohlásit živnostenskému úřadu. Při samotném stěhování by se již nemuseli starat o nahlašování změny adresy místa podnikání. Živnostenský úřad si příslušnou adresu zjistí z evidence obyvatel.

FIN17_bilka

Poslední hlavní změnou se má stát rozšíření nabídky služeb centrálních registračních míst (CRM). Novela podnikatelům umožní, aby na CRM mohli oznámit i správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce nebo zdravotní pojišťovně změnu údajů, kterou neoznamují přímo živnostenskému úřadu. Dalším záměrem této novely je odstranit z úpravy živnostenského zákona neodůvodněné odchylky od obecné procesní úpravy dané správním řádem. Návrh rovněž odstraňuje dílčí nepřesnosti právní úpravy zjištěné z aplikační praxe, doplnil při prvním čtení ve sněmovně Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu.

Podnikatelé s novelou souhlasí

Jak již dříve informoval server Podnikatel.cz, živnostníci novelu vítají, jelikož podle nich přinese zjednodušení pro podnikatele. Hospodářská komora ČR uvedla, že čím méně bude státní správa podnikatele zatěžovat zbytečnými úkony a povinnostmi, tím se více budou moci soustředit na své podnikání a tím přímo i přispívat prosperitě celé ekonomiky. Čtěte více: S označováním provozovny číslem počkejte, brzy tato povinnost skončí

Našli jste v článku chybu?
22. 3. 2012 16:37

Já tento týden na webu Sněmovny nebyla, ale koukám, že poupravili program. Ještě minulý týden to končilo 2. čtením. Za zmínku ještě stojí úprava pokračování při úmrtí. Pročistí to aspoň registry. S hlášením změn přes CRM je to zatím trochu problematické. Podnikatel musí znát spoustu údajů, bez kterých některé úkony nejdou přes aplikaci JRF provést. A ty které provedem, na potřebný úřad dorazí až s několikadenním zpožděním, a jak jsem zjistila, tak někdy taky vůbec.

22. 3. 2012 14:18

Dobrý den, děkuji za příspěvek. Ohledně čtení ve sněmovně však nemáte pravdu, zákon byl včera již ve třetím čtení schválen a míří v současnosti do senátu (je to v textu napsané). Máte pravdu v tom, že IČP jako takové se neruší, nadpis je v tomto ohledu možná mírně zavádějící, nicméně v textu je, myslím si, vše dostatečně jasně napsané - tedy, že se změna týká označování provozoven. S pozdravem Daniel Morávek