Islandu hrozí národní bankrot

Islandský premiér prohlásil, že jeho země stojí před národním bankrotem. Situaci sleduje mise Mezinárodního měnového fondu. Kromě krize mají na situaci podíl i nezodpovědné ban­ky.

Premiér Geir Haarde prohlásil, že Islandu hrozí státní bankrot. Podrobnější informace o zdejší situaci se snaží zjistit i vyslaná mise Mezinárodního měnového fondu. Obavy podporuje i expanzivní politika bank, jejich bilanční suma je v porovnání s HDP Islandu zhruba desetinásobná. To byl i důvod, proč se islandská vláda rozhodla převzít kontrolu nad domácími bankami a pravděpodobně i zafixovat měnu, která se vůči euru za poslední týden znehodnotila téměř o čtvrtinu.

Pomocí narychlo schváleného zákona nyní může vláda banky zestátnit, přinutit k fúzi, obměnit představitele managementu a nastavit limity jejich odměn. Kromě opatření vycházejících od vlády se objevily i informace, že Rusko poskytlo Islandu přes 4 miliardy eur, které mají pomoci uklidnit tamní situaci. Mluvčí ruského premiéra Vladimíra Putina však uvedl, že tuto zprávu nemůže potvrdit. Čtěte více: Evropou prochází strašidlo-strašidlo finanční krize

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení: Obsahová strategie a content marketing

  •  
    Proč je obsahový marketing výrazným trendem.
  • Jak navrhnout užitečnou obsahovou strategii.
  • Jak zlepšit workflow a výsledky copywritingu.

Detailní informace o školení content strategy »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+