Hlavní navigace

Jak a kde pracovat na cestách? Přečtěte si několik tipů

Jana Bohutínská 17. 5. 2012

I v případě, že podnikatel hodně cestuje po Česku, může využívat pronajaté kanceláře nebo na byznysmany zaměřené hotelové služby. Kde lze „v terénu“ pracovat?

V podnikání, které obnáší časté cestování, může být složité skloubit přejezdy a ubytování s nutností v klidu pracovat a vyřizovat denní agendu. Co je možné využít a jak si práci a kancelář na cestách zařídit?

Mobilní kancelář

Jak poznamenal jeden ze čtenářů serveru Podnikatel.cz, u cestujícího podnikatele je mobilní internet samozřejmostí, rychlé wi-fi v hotelu samozřejmě potěší. Čtěte více: Slušné hotely pro cestující podnikatele jsou nedostatkové zboží

Mobilní internet v telefonu, notebooku nebo tabletu zajistí přístup k důležité podnikatelské agendě. Také v případě připojení přes wi-fi je v Česku situace dobrá: funguje v některých autobusech i vlacích (pokud se podnikatel z nějakého důvodu rozhodne nechat auto doma), v kavárnách, nákupních centrech… 

Jak mimochodem vyplynulo ze zjištění Českého statistického úřadu k lednu 2011, zveřejněného v publikaci Informační společnost v číslech 2012, firmy nejčastěji využívají internet kvůli internetovému bankovnictví, internetové telefonii a školení zaměstnanců.

Nevýhodou může být v tomto případě nevhodné pracovní prostředí, nebo fakt, že podnikatel potřebuje například využít tiskárnu, kterou nemá s mobilem nebo tabletem v ruce k dispozici. Dobrým tipem pro klidné pracovní prostředí mohou být městské knihovny, v nichž lze také využít wi-fi a navíc v nich je většinou ticho a klid.

Hotel, který počítá s podnikatelskou klientelou

Jednou z možností, jak si pojistit relativní pracovní komfort, je ubytování v hotelu, který s klienty na pracovních cestách přímo počítá. Přístup k internetu pomocí wi-fi už zřizují i levnější hotely, v těch lepších je na pokojích i vysokorychlostní připojení. Hotely s větším počtem hvězdiček, které se profilují jako byznys nebo kongresové, a leží většinou ve větších městech, ovšem nad rámec připojení k netu nabízejí i další služby. Ať už je to pronájem malé konferenční místnosti využitelné pro schůzky, komorní konference nebo semináře, nabídka sekretářškých a překladatelských služeb nebo možnost faxování a kopírování dokumentů.

Výhodou je možnost vybrat si přesně ty služby, které podnikatel potřebuje a podle toho pak zvolit počet hvězdiček. Ceníky se podle toho pohybují na škále od stovek po tisíce.

Co znamenají hvězdičky

Oficiální klasifikace ubytovacích zařízení České republiky dělí hotely do tříd podle počtu hvězdiček:

* Tourist
** Economy
*** Standard
**** First Class
***** Luxury

Hvězdičky se podle klasifikace přidělují podle různých kriterií. Zatímco například jednolůžkový pokoj v jednohvězdičkovém hotelu může mít minimálně 8 m2, u pětihvězdičkového je to 12 m2.

Jednorázový pronájem místa v coworkingovém centru 

Coworkingové centrum je alternativou pevné kanceláře jak na dlouhodobější bázi, tak jednorázově. Coworkingová centra totiž prodávají jak členství, tak jediné využití kanceláře s jejím zázemím – třeba tiskárnou nebo kopírkou. A to řádově za několik málo stovek korun a po předchozí domluvě; pražský Hub dokonce nabízí jeden pracovní den na zkoušku zdarma. Coworking přitom znamená práci nezávislých profesionálů (tedy lidí na volné noze, OSVČ, lidí ve svobodném povolání ad.) v jednom sdíleném pracovním prostoru. Čtěte více: Máte práce doma po krk? Alternativou je coworking či sdílená kancelář

K pořádání seminářů nebo vůbec akcí s větším počtem účastníků se mimo mateřské město dají využít prostory, které pronajímají kavárny nebo restaurace, případně místní firmy. Příkladem může být pražská kavárna Friends Coffee House, která si hned při otevření zřídila zasedací místnost. Tu si je možné pronajmout doslova za hubičku, a to včetně pécéčka, LCD panelu pro prezentace a využití laserové tiskárny, takže teoreticky může posloužit i jako dočasná kancelář pro jednotlivce. Zasedačka je určená pro jednání na neutrální půdě při dobré kávě, vysvětlil spolumajitel kavárny Mirek Šebesta serveru Podnikatel.cz. Čtěte více: Tomáš a Mirek: Utekli ze svého zaměstnání a za manželku si vzali kavárnu

Je také řada firem, které dávají za poplatek k dispozici svou ne plně využitou zasedací nebo školící místnost řádově v ceně několika málo tisíc korun za den.

Neřešte kancelář, delegujte

Pokud je podnikatel stále na cestách a ještě přitom „za pochodu“ řeší každodenní agendu a řídí na dálku zaměstnance, je na místě se také zamyslet nad možností, úkoly a pravomoci delegovat. A to místo stahování mailů do mobilu cestou od jednoho klienta ke druhému a neustálého telefonování. Nehledě na to, že podle studie, která vznikla před čtyřmi lety na Slezské univerzitě v Opavě, neschopnost delegovat úkoly patří k nejčastějším věcem, které zaměstnanci svým šéfům vytýkají a jež vedou k demotivaci podřízených. Čtěte také: Pozor na okaté dříče, svou práci mohou jen předstírat

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

Filmbox Live pro předplatitele UPC DTH

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?