Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Jak na banku v systému Účtujte.cz

Autor: 329515
Dagmar Kučerová

Že je možné účtovat kdekoliv a kdykoliv prostřednictvím internetu, již čtenáři serveru Podnikatel.cz vědí. Po představení registrace, fakturace a vedení pokladny v systému nastává čas na banku. Včetně zápočtů úhrad.

Od spuštění služby, kterou připravil server Podnikatel.cz ve spolupráci se společností FlexiBee Systems, uplynuly 3 měsíce. Za tu dobu se do systému Účtujte.cz zaregistrovalo více než dvě stě čtyřicet uživatelů. Pravidelně využívá program třicet z nich. Pokud jste o této novince ještě neslyšeli, jedná se o možnost účtovat kdekoliv a kdykoliv prostřednictvím internetu. Nabízí se varianta vedení účetnictví nebo daňové evidence. Ovšem program je možné využít třeba jen k vystavování faktur či vedení pokladny. A do určitého množství dokladů zcela zdarma. Čtěte více: Účtujte kdekoli a kdykoli. Podnikatel.cz spustil online účetnictví.

Průvodce systémem krok po kroku

Službu si můžete vyzkoušet na internetové adrese uctujte.podni­katel.cz, případně si rovnou „založit“ firmu a účtovat naostro. K používání programu je samozřejmě připravena podrobná nápověda. Server Podnikatel.cz připravil seriál, kde čtenářům radí krok po kroku, jak s účtováním nebo vedením daňovky v systému začít. Čtěte také:

Vytvoření vlastní banky

Po představení pokladny v Účtujte.cz nastal čas zaměřit se na banku. I v tomto případě je výhodné, když má podnikatel své finance pod dohledem. V případě, že doklady zpracovává účetní, může si navíc kdekoli a kdykoli zkontrolovat stav svých financí i aktuálně uhrazené a zúčtované pohledávky a závazky. Pro vstup do banky zvolíme nabízené políčko Peníze.

Banka 1

Máme před sebou několik variant možného postupu. Zřejmě nejvhodnější je začít nastavením jednotlivých účtů. A to v Seznamu bankovních účtů. Samozřejmě za předpokladu, že jich vlastníte více. Program umožňuje vedení účtů také v zahraničních měnách.

Banka 2

Zvolíme položku Změnit a zadáme potřebné údaje do přednastaveného účtu. Nový účet naopak vytvoříme položkou Přidat. Je tu i možnost propojení s elektronickým bankovnictvím.

Banka 3

Pokračujeme doplněním typů bankovních dokladů (přednastaven je standardní bankovní doklad) a dokladových řad (přednastaveny jsou 2 dokladové řady pro pohyby v bance a 2 zápočtové řady). Čtěte také: Snížení paušálů nebo limitu pro DPH. Příležitost pro účetní a poradce

Poté přejdeme k zadání samotných daňových dokladů. Samozřejmě nesmíme zapomenout na počáteční stavy účtů. Pokud přecházíte na podvojné účetnictví z jiného účetního systému, budete samozřejmě potřebovat nastavit počáteční stavy všech účtů. Nápověda doporučuje založit předchozí účetní období a zde pomocí interních dokladů vložit pohyb, který odpovídá počátečnímu stavu. Následně provedete uzávěrku tohoto období a počáteční stavy se promítnou do nového období. Čtěte také: Víme, jak se elegantně zbavit neprodejných zásob

Při pouhém vedení daňové evidence bude jednodušším řešením vytvořit bankovní doklad pro počáteční stav. Můžeme si za tím účelem vytvořit i speciální bankovní řadu bankovních dokladů nazvanou například Počáteční stav.

Banka 4

Zadáváme bankovní doklady

Máme vše nastaveno. Při běžné práci zadáváme doklady v políčku Banka. Ty je možné kdykoli přidávat, měnit nebo stornovat. Jak pro server Podnikatel.cz uvedl Petr Ferschman ze společnosti FlexiBee Systems: Každá položka zde má své číslo dokladu. Číslo výpisu se vyplňuje z minulého dokladu a tím se výrazně zrychluje práce.

Content

Po zadání dokladu můžeme (obdobně jako je to vysvětleno u vedení pokladny) spárovat přijaté nebo vydané platby s fakturami. Důležité je i pevné propojení účtování mezi fakturami. Jakmile se u již spárovaných bankovních dokladů změní účet dodavatele nebo odběratele, program tuto změnu akceptuje a promítne ji do souvisejícího dokladu. Další využitelnou funkcí je vytvoření zálohového daňového dokladu z bankovního dokladu, kterým se uhrazovala zálohová faktura. Čtěte také: Fakturovat s výhodnějším paušálem nemusí být vždy výhodné

Kniha bankovních dokladů

Systém umožňuje prohlížet nebo tisknout bankovní knihu a saldo dodavatelů nebo odběratelů. Bankovní doklady si uživatel třídí a tiskne podle mnoha volitelných kritérií. Ty si samozřejmě nastavuje sám, dle vlastních potřeb.

Banka 5
Našli jste v článku chybu?
27. 8. 2011 10:57
anonym (neregistrovaný)
Nevím jak ve webovém rozhraní, ale Java klient má úhrady provedeny dost hloupě. Vystavím (nedaňovou) proformu a po jejím uhrazení chci vystavit daňový doklad. Ve Flexibee ale nechci evidovat platby, protože mi systém slouží jen k fakturaci, nikoliv jako účetnictví. Nabízí se tedy ručně označit proformu jako uhrazenou. Bohužel aplikace je tak hloupá, že tuto změnu nepromítne stejným způsobem, jako úhradu vloženou platbou. Nelze tedy tímto způsobem uhrazenou proformu navázat na jinou fakturu a od…