Hlavní navigace

Jak na sociální pojištění při odjezdu za prací do zahraničí

Redakce 10. 9. 2012

Vysíláte své zaměstnance do jiných členských států či do zahraničí nebo zde krátkodobě podnikáte? Čtěte, jak na sociální a zdravotní pojištění.

Pracovat do zahraničí na jeden nebo i několik měsíců odjíždějí tisíce zaměstnanců i podnikatelů. Pojistné na sociální zabezpečení (včetně zdravotního pojištění) se řídí předpisy příslušného státu a v souladu s nimi jsou vypláceny i dávky z těchto systémů. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vystavila jen za první polovinu letošního roku migrujícím pracovníkům 16 811 potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení.

Čtěte také: V Česku je 383 stoletých důchodců. Nejvíce jich je v Praze

Potvrzení o příslušnosti

O vystavení potvrzení o příslušnosti k právním předpisům (tzv. formulář A1) by měli požádat zejména migrující zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné. Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům osvědčuje, že jmenovaná osoba podléhá právním předpisům v oblasti sociálního zabezpečení toho státu, který formulář vystavil a platí tak pojistné na sociální zabezpečení do systému určeného státu, vysvětlil Vilém Kahoun, ústřední ředitel ČSSZ.

Podle obecného pravidla podléhá osoba právním předpisům státu, na jehož území vykonává výdělečnou činnost. Ovšem z tohoto pravidla existují některé odchylky. V praxi se nejčastěji jedná o dvě situace. A to, takzvané vyslání osob a souběžný výkon činnosti, kdy ČSSZ posoudí splnění podmínek, na základě kterých může potvrdit příslušnost k českým právním předpisům.

Čtěte také: Kurzarbeit po Česku startuje v polovině září. Jde o pomoc nebo plýtvání? 

Vysílání osob

Vyslání se týká osoby, která normálně vykonává výdělečnou činnost (práci, živnost) na území Česka a je dočasně vyslána na území jiného členského státu nebo smluvní ciziny, aby tam provedla práci. Podmínkou je pojištění podle českých právních předpisů sociálního zabezpečení. Pracuje tedy pro zaměstnavatele se sídlem na území Česka nebo zde podniká a v jiném členském státě pouze dočasně vykonává práci, u které očekávané trvání nepřesáhne 24 měsíců.

Pokud se jedná o krátkodobé zahraniční služební cesty typu obchodní jednání, účast na konferenci, návštěva nebo účast na veletrhu či školení, kdy pracovník bude pobývat v jiném členském státě velmi krátkou dobu (zpravidla do jednoho týdne), není obecně nutné potvrzení o příslušnosti vystavovat. Jestliže je osoba vysílána do zahraničí za účelem vykonání manuální práce, například montáže zařízení, jeho uvádění do provozu, provádění dozoru či kontroly, výkonu úklidových a zemědělských a jiných prací, mělo by být o vystavení potvrzení o příslušnosti zažádáno, i když vyslání bude trvat velmi krátkou dobu, třeba jeden den, doporučuje ústřední ředitel ČSSZ. Předejde se tak případným komplikacím v případě kontroly na pracovišti místního úřadu inspekce práce.

Čtěte také: Práce na černo? Pro 80 % Čechů žádný problém 

Souběžný výkon

V situacích, kdy je osoba opakovaně vysílána do jiného členského státu nebo smluvní ciziny, ČSSZ posuzuje, zda se nejedná již o tzv. souběžný výkon výdělečné činnosti. Jde o opakovanou a pravidelnou práci ve více státech, případně o střídání prací v různých zemích, kdy ani v jedné zemi nemá pobyt takové osoby dlouhodobý pracovní charakter.

Na takovou osobu se vztahují české právní předpisy sociálního zabezpečení. Jedná se například o situace, kdy český zaměstnanec jezdí pravidelně pracovat dvakrát týdně do Rakouska, nebo kupříkladu jako stavební dozor na Slovensko na několik dnů každý měsíc, či vykonává činnost řidiče v mezinárodní silniční přepravě. V případě OSVČ např. podniká jako tlumočník v Česku a 1× měsíčně tlumočí v Bruselu apod. Příslušnost k právním předpisům se dále určuje v závislosti na konkrétní situaci, kdy se pro tento účel zjišťuje sídlo zaměstnavatele, u OSVČ a zaměstnance místo bydliště a místo výkonu podstatné činnosti.

Foto: www.isifa.com

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Podnikatel.cz: Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

Informovat o EET musí i e-shopy, nebo zaplatí

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?