Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Jak na uplatnění úroků z hypotéky v daňovém přiznání? Odpovídá daňový poradce

Jan Molín

Dvojice, která prošla rozvodem, má nemovitost půl na půl. Jak si správně odečíst úvěr z hypotéky v daňovém přiznání? Poradíme.

S daňovým přiznáním za rok 2016 pomůže daňovým poradce Jan Molín ze společnosti MIVO. 

Ten zodpovídá i následující dotaz, který byl převzat z odborných poraden serveru Podnikatel.cz. Položit nový dotaz

Odečet úroků z hypo úvěru po rozvodu

S exmanželkou vlastníme ve spolupodílovém vlastnictví nemovitost (50/50%) zatížený hypoteční smlouvou (vedená na mou osobu), již jsme se rozvedli a v dohodě o bydlení pro dobu po rozvodu máme mj. uvedeno, že předmětná nemovitost zůstane manželce a já že se odstěhuji do pronájmu. Dále je tam také uvedeno, že má exmanželka 2 roky na převzetí hypotéky (tu mám totiž sám na sebe) – než bude dostatečně bonitní. V domě mám stále trvalé bydliště, účastníkem úvěru jsem stále já i nadále. A do doby dořešení stále vlastním 50 % nemovitosti.

Je možné si uplatnit daňový odečet úroků za celý rok i v tomto případě? Každý rok jsem si uplatňoval.

Podmínky pro odečtení úroků z hypotečního úvěru od základu daně vyplývají z § 15 zákona o daních z příjmů. Ve vašem případě je relevantní zejména následující:

  1. Jestliže účastníky smlouvy je více zletilých osob, uplatní si odpočet buď jedna z nich (všechno) nebo každá rovným dílem (půl na půl).
  2. Podmínkou uplatnění odpočtu je, že jste po celé zdaňovací období „předmět bytové potřeby“ vlastnil, a dále, že jste jej užíval „k vlastnímu trvalému bydlení“ nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů.

Vlastnictví (domu/bytu) bylo zřejmě dodrženo, je tedy na vás, jak se
a) dohodnete s exmanželkou (variantně si může si uplatnit 100 % úroků, 50 % úroků nebo nic) a
b) dokdy jste užíval dům/byt k trvalému bydlení, případně, zda tam bydlí i Vaše děti. 

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Pokud by tam např. trvale bydlely děti, resp. další výše uvedení příbuzní, mohl by být odpočet uplatněn půl na půl vámi a exmanželkou, a to přesto, že v průběhu roku jste nemovitost k bydlení vy přestal užívat.

EBF17 tip Šulák

Pokud jste v domě/bytě nebydlel (a nebydlely tam ani vaše děti) a dohodnete se s exmanželkou, že z úroků budete uplatňovat každý polovinu, je to z celkového hlediska nejméně výhodná varianta, protože manželka uplatní 50 % a vy jen poměr úroků za měsíce, kdy jste nemovitost užíval k bydlení. Zbytek úroků neuplatní nikdo.

Z vámi zadaných informací bohužel nelze definovat jednoznačný závěr, resp. všechny varianty připadající v úvahu.

Našli jste v článku chybu?