Hlavní navigace

Jak podnikatelé oznámkovali podmínky pro podnikání v Česku? V průměru lepší 4

 Autor: www.isifa.com
Daniel Morávek

Ještě v loňském roce dopadly podmínky pro podnikání v ČR se známkou 3 až 4. Letos se však prospěch zhoršil. Může za to rostoucí byrokracie a měnící se zákony.

Podmínky pro podnikání, které vytváří stát, mají do ideálu hodně daleko. Alespoň si to myslí sami podnikatelé. Když měli podmínky oznámkovat jako ve škole (1 – nejlepší, 5 – nejhorší), vyšla průměrná známka 3,8. Vyplynulo to z ankety serveru Podnikatel.cz, který oslovil podnikatele z Databáze respondentů, do které se může registrovat jakýkoli podnikatel s platným IČ. Oproti loňsku tak došlo k zhoršení průměrného prospěchu, tehdy podnikatelé ohodnotili podmínky známkou 3,6.

Čtěte více: Vystavili jste vysvědčení podmínkám pro podnikání v ČR: Průměrná známka 3 až 4

Hlavní problémy? Byrokracie a nejistota

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Podmínky pro podnikání se v Česku zhoršují.

Pokud by české podmínky pro podnikání studovaly ve škole, k premiantům třídy by rozhodně nepatřily. Podle tuzemských drobných podnikatelů totiž prospívají se známkou 3,8. Necelá čtvrtina oslovených podnikatelů by podmínky dokonce nechala propadnout a 44 % respondentů by je označilo známkou 4. Více než čtvrtina (26 %) podnikatelů udělila známku 3 a pouze 7 % oslovených dalo chvalitebně, tedy za 2. Ani jeden z podnikatelů neoznačil podmínky známkou 1. Oproti loňsku se tak podle podnikatelů podmínky zhoršily, tehdy totiž vyšla průměrná známka 3,6. Na rozdíl od letošního roku se též našli respondenti, kteří udělili jedničku.

Co se týče největších problémů, se kterými se čeští podnikatelé potýkají, ty se od loňska prakticky nezměnily. Jedná se hlavně o nadměrnou byrokracii, zvyšující se daně a neustále se měnící zákony. Vadí mi nesmyslné byrokratické předpisy, pravidla v Česku platí jen pro poctivé, uvedl jeden z respondentů. Podle podnikatelů je špatná vymahatelnost práva, soudy jdou cestou a podvodníci mají více práv než slušní podnikatelé. Nejvíce mi stěžují činnost nejasnosti a změny legislativy. Jsou bez koncepce v závislosti na vládnoucí skupině (levice vs. pravice), neexistuje provázanost předpisů a úřady je rozdílně vykládají, připojil se další podnikatel.

Čtěte také: Většina podnikatelů tráví papírováním celé dny, byrokracie se prý navíc zvyšuje

Podnikatelům také vadí, jak stát přenáší kontrolní činnost na samotné podnikatele. Konkrétně zmiňují ručení za DPH neodvedené poskytovatelem plnění. Od roku 2013 totiž firmy musí hlídat, zda neobchodují s nespolehlivými plátci. Pokud by tak činily, ručily by za ně za DPH. V příštím roce navíc podnikatelé budou muset kontrolovat, na jaké účty posílají peníze. Pokud půjde o neregistrované účty, opět vznikne ručení za DPH. V oblasti DPH by podnikatelé naopak uvítali, kdyby mohli daň odvádět až ze zaplacených faktur. Toto opatření totiž slibují politické strany již řadu let, avšak nikdy nebylo schváleno.

Čtěte také: Další odklad u DPH se už nekoná, od ledna musíte hlídat účty obchodních partnerů

Podpory jsou určeny jen pro velké firmy

Často zmiňovaným problémem je malá podpora drobného podnikání. Jak upozorňují OSVČ, dotace a různé podpůrné programy jsou hlavně určeny pro střední a velké firmy a živnostníci na ně vesměs nemohou dosáhnout. Někteří podnikatelé by uvítali odpuštění plateb pojistného v prvním roce podnikání. Začínající podnikatel by měl být jeden rok osvobozen od platby sociálního a zdravotního pojištění. Lidé se totiž bojí začít podnikat, protože na počátku podnikání ještě neví, zda se jim podnikání vyplatí, ale stoprocentně již ví, že budou od prvního měsíce platit tyto platby. Ve výsledku by stát ještě ušetřil, protože by začalo podnikat daleko více lidí a tím by se snížila nezaměstnanost, domnívá se jeden z oslovených respondentů.

Podnikatelé dále připomínají, že úřady se stále nenaučily využívat elektronickou komunikaci a pořád zprávy posílají v papírové podobě. Za ránu pod pás živnostníci považují i devizové intervence České národní banky, které podle nich zvýší míru úspor a sníží utrácení. To se podle nich ve výsledku projeví i na nižších příjmech drobných podnikatelů.

 

Start: Začněte podnikat s Podnikatel.cz

Pozitivní věcí je přístup většiny úředníků

Ačkoli to na první pohled tak nevypadá, najdou podnikatelé na českém systému i pozitivní věci. OSVČ především kvitují s povděkem výdajové paušály, které jim značně usnadňují život. Většina podnikatelů rovněž chválí přístup úředníků, který se podle nich v posledních letech hodně zlepšil. Úředníci se v současnosti snaží pomoci a poradit a byrokracii ulehčit, i když i v tomto případě se samozřejmě najdou výjimky. V naší oblasti stále nacházím úředníky a kontrolní orgány, které jsou ochotni vám poskytnout radu, přestože nemusí, a zabývají se námi. To vidím jako pozitivní, ale pravděpodobně ne všude to tak mají, uvedl účastník ankety.

Za poměrně pozitivní a jednoduché považují živnostníci začít podnikání. Celá procedura, alespoň v případě volných živností, probíhá rychle a levně. V neposlední řadě podnikatelé oceňují CzechPointy a vyřizování některých dokladů a změn osobních údajů z jednoho místa.

Čtěte také: Fyzická nebo právnická osoba? Volba formy podnikání je alfou i omegou

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Hospody a EET? Mají technické problémy

Hospody a EET? Mají technické problémy

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Vitalia.cz: Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

Formičky naší babičky: Jak se zbavit rzi

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí