Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Z diskuze: Jak se řeší DPH při prodeji do zahraničí

Autor: 258398
Michael Hovorka

Daň z přidané hodnoty by se mohla honosit titulem „horké téma ne příliš horkého léta“. Kdy se DPH platí? Může dodavatel po mně vyžadovat, abych byl plátcem DPH? Tyto a další dotazy se objevily v naší diskuzi. Přinášíme výběr těch nejzajímavějších společně s odpověďmi.

DPH u bytové výstavby

Prosím o informaci k uplatnění snížené sazby DPH u vodoinstala­térských prací – montáže, opravy do bytu, rodinného domu. Faktura bude včetně 9 % DPH. Musíme mít nějakým způsobem doloženo pro finanční úřad, že se jednalo o práce prováděné v bytě, rodinném domě, novostavbě? Pokud ano, jakým? Stačí např. prohlášení zákazníka?

Odpověděl/a: xxx (neregistrovaný)

Ano stačí. U stavebních prací je třeba uvést adresu prováděné práce a popis práce: „Oprava instalace v rodinném domě. ”

Máte jiný názor? Reagujte…

Chci založit cestovní agenturu

Chci založit malou cestovní agenturu. Prosím o radu, jaké podmínky musím splňovat a jaké kroky podniknout?

Odpověděl/a: veronika (neregistrovaný)

Cestovní agentura je podle nových změn v živnostenském zákona činností volnou ohlašovací, takže nemusíte splňovat téměř nic. Doporučuji však mít prostudovaný samotný živnostenský zákon a zákon o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu.

Máte jiný názor? Reagujte…

Dodavatel požaduje, abych byl plátcem DPH

Potřeboval bych poradit s DPH, rád bych začal podnikat a prodávat zboží přes internet (jen jako přivýdělek protože jinak jsem normálně zaměstnán a zaměstnavatel za mě odvádí daně a platí sociální i zdravotní pojištění). Jsem již zaregistrován na finančním úřadě jako neplátce DPH, už od minulého roku (ale ještě jsem nezačal podnikat). Dodavatel však po mně vyžaduje, abych plátcem DPH byl. Zajímalo by mě, pokud se zaregistruji jako plátce a neudělám žádnou fakturu ani nákup zboží, tak jestli něco platím. Doteď jsem nic neplatil, v daňovém přiznání jsem nevykazoval žádné zisky.

Odpověděl/a: Vašek K.

Pokud se zaregistrujete a stanete se plátcem DPH, tak zjednodušeně řečeno, v případě, že nic neprodáte, tak nic platit nebudete. Nicméně to vás neosvobodí od vyplňování daňového přiznání. Jen na druhé stránce v hned prvním řádku zaškrtnete, že vám nevznikla daňová povinnost.

Na druhé straně – v případě, že byste něco nakoupil s daní, tak naopak od státu můžete požadovat tu daň skrze daňové přiznání zpět.

Máte jiný názor? Reagujte…

Jak uvádět v daňové evidenci poštovné?

Nakupuji a prodávám zboží. Vedu daňovou evidenci a nejsem plátce DPH. Nakoupím zboží a na faktuře je částka včetně poštovného. Tuto částku zapíšu do výdajů na účtu. Mám někam v daňové evidenci rozepisovat toto poštovné?

Odpověděl/a: xxx (neregistrovaný)

Není potřeba, jenom v případě, že byste byl/a plátce DPH, bylo by potřeba rozdělit základy.

Máte jiný názor? Reagujte…

DPH za reklamní služby do zahraničí

Měl bych dotaz týkající se povinnosti či nepovinnosti platit DPH při poskytování reklamních služeb do zahraničí.

Stávající situace:

  • provozuji webové stránky a poskytuji na nich reklamní prostor,
  • dominantními zákazníky jsou sázkové kanceláře se sídly v zahraničí (Malta) či zcela mimo EU (Gibraltar),
  • cena za reklamu je proměnná a firmy platí za reklamu částku identifikovanou jako provizi z jejich příjmů, které vygenerovaly z klientů získaných přes reklamní nosiče na našem webu.

Jsem povinen odvádět DPH z reklamních příjmů od subjektů ze zahraničí? Liší se tento pohled na to, je-li jejich sídlo uvnitř či mimo hranic EU?

Odpověděl/a: Vašek K.

Podle §10 odst. 6 písm. b) je místo plnění u reklamních služeb při poskytnutí zahraniční osobě (=mimo EU) nebo osobě registrované v jiném členském státě EU v místě, kde má tato osoba (odběratel) sídlo. Tzn., že faktura bude bez české DPH na výstupu a odběratel má povinnost uplatnit systém Reverse charge (V případě EU zákazníka). Toto je dobré uvést na faktuře. Jestli i odběratel mimo EU má za povinnost uplatnit systém Reverse charge (či jestli dokonce takový mají) už záleží na jejich zákonech. To už vás ale trápit nemusí.

Máte jiný názor? Reagujte…

Ve smlouvě není zmínka o platu ani dovolené

Chtěl bych začít pracovat v jedné hospodě, ale když mi řekli, jak to tady funguje, tak pomalu ztrácím zájem. Dělají se tu 24hodinové směny, občas tak 2× za měsíc se dělá „obdenka“. Plat je 1600 Kč za službu, ale bylo mi řečeno, že ve smlouvě o platu a ani dovolené není ani zmínka. Pouze že za jakýkoliv „kiks“ mám hmotnou zodpovědnost plus smluvní pokutu ve výši 200 000. Je tady to vše podle zákona?

EBF17

Odpověděl/a: Michael Hovorka

Doporučuji vám, abyste se zaměstnavatelem dohodl na tom, aby vám výši platu zakomponoval do smlouvy dodatečně. Zřejmě se tím vyhýbá přiznání pro finanční úřad. V hospodách je praxe taková, že zaměstnavatel nevypisuje zaměstnancům platy žádné nebo minimální. Chce se tak vyhnout placení pojistného za zaměstnance, což je samozřejmě minus pro vás. V případě onemocnění či odchodu do důchodu nedostanete ani korunu, pokud si ovšem nebudete pojištění hradit sám.

Dovolenou řešit nemusíte, ta je daná zákonem. Smlouva dle popisu je evidentně jednostranně výhodná pouze pro zaměstnavatele. To už naznačuje i jeho budoucí chování. Pokud nepřistoupí na dodatečné zakomponování platu do smlouvy, doporučuji vám smlouvu vůbec neuzavřít a poohlédnout se jinde. Ještě mám pro vás tip: podívejte na vzory smluv na našem serveru. Máte zde i vzor pracovní smlouvy se všemi povinnými náležitostmi.

Máte jiný názor? Reagujte…

Anketa

Rozumíte problematice DPH?

Našli jste v článku chybu?