Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Jak se vypořádat s dvakrát zaúčtovanou fakturou? Odborník radí v poradně

Jan Molín

Daňový odborník radí, jak má podnikatel napravit situaci, když omylem dvakrát zaúčtoval stejnou fakturu.

Chybu je totiž třeba napravit jak v oblasti DPH, tak v účetnictví.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Dotaz z daňové poradny

Jsme společnost s ručením omezeným, měsíční plátce DPH.

Při provádění inventury účtu 321 – dodavatelé, prováděné v souvislosti přípravy účetní závěrky za rok 2016, jsme zjistili, že účetní omylem zaúčtovala stejnou fakturu (se stejným variabilním symbolem) dvakrát (ve dvou po sobě následujících měsících – únoru a březnu). Tímto postupem došlo k zvýšení odpočtu daně a odvedení nižší částky a současně došlo zvýšením sumy nákladů k snížení daňového základu.

Vzhledem k tomu, že účetní období 2016 nemáme ještě uzavřeno, rádi bychom tuto chybu napravili, tak abychom vyrovnali DPH a současně získali skutečný hospodářský výsledek. Prosíme o radu, jak tento případ vyřešit a jakým postupem.

Dodavatel nám vystavil zálohovou fakturu na stavební a montážní práce v režimu přenesené daňové povinnosti (na faktuře byla povinnost odvést DPH jasně vyznačena). Účetní zaúčtoval v měsíci 02/2016 tuto fakturu v režimu přenesené daňové povinnosti, takže v přiznání k DPH byla zase odečtena, tedy ve svém výsledku se daňově nic nestalo. Teprve při přípravě účetní závěrky jsme si uvědomili, že povinnost přiznat daň na výstupu v režimu přenesené daňové povinnosti podle §92a zákona o DPH je vázána na den uskutečněného zdanitelného plnění, které nastalo až v 06/2016. Tento měsíc došla celková faktura na které byla vyúčtována zaplacená záloha. Dodavatel tedy neměl zálohovou fakturu vůbec vystavovat a my o ni účtovat.

Jak se s nápravou této skutečnosti vyrovnat? Stornovat zálohovou fakturu (nebo je nutné vystavit opravný daňový doklad) a zaúčtovat zaplacenou zálohu vydanou?

EBA_24.5.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

Odpověď

V prvním případě by z hlediska DPH mělo být podáno na dané zdaňovací období dodatečné daňové přiznání, ve kterém dojde k opravě (snížení) nároku na odpočet. V účetnictví potom zaúčtujete tuto opravu (vyloučení dokladu) na základě interního účetního dokladu. Pokud ho nezaúčtujete do roku 2016, základ daně z příjmů pro účely správného stanovení základu daně v DP, zvýšíte o základ z dvakrát uplatněné faktury na ř. 40 DP.

K druhému případu: pokud jste plnění uvedli do nesprávného zdaňovacího období, a přitom jste si tím nesnížili odváděnou daň, není tato chyba nijak sankcionována. Viz § 104 zákona o DPH.

Našli jste v článku chybu?