Hlavní navigace

Jak v kontrolním hlášení na faktury, které mají zdanitelné plnění v roce 2015

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Redakce

Víme, jak na faktury, které jste dostali v lednu a které mají datum zdanitelného plnění v roce 2015. Pozor na odlišnosti v jednotlivých částech hlášení.

Nejpozději 25. února musí být podána první kontrolní hlášení k DPH. Finanční správa na svých stránkách odpovídá na nejčastější dotazy. Přečtěte si, jak si poradit s fakturami, které mají datum uskutečnění zdanitelného plnění v roce 2015, ale které jste přijali až v lednu.

Jak na faktury přijaté v lednu 2016 s datem uskutečnění zdanitelného plnění v roce 2015

Jak postupovat v případě vykazování faktury (daňové dokladu) přijaté v lednu 2016 s datem uskutečnění zdanitelného plnění (DUZP) dne 21. 12. 2015. Nárok na lze uplatnit až v měsíci, kdy obdrží podnikatel daňový doklad (tj. v lednu 2016). Pokud uplatní odpočet z této přijaté faktury v daňovém přiznání k DPH za měsíc leden 2016, má ji uvést taktéž do kontrolního hlášení za leden 2016?

Odpověď

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Ano. V souvislosti s pokyny k vyplnění kontrolního hlášení (dále také „KH“) je zřejmé, že v případě přijatých daňových dokladů se do kontrolního hlášení DPH budou uvádět ta plnění, ze kterých si plátce v příslušném období uplatňuje nárok na odpočet a vykazuje je i v souvisejícím daňovém přiznání k DPH (ř. 40 a 41 DAP DPH). To znamená, že pokud si plátce bude uplatňovat nárok na odpočet z daňových dokladů na vstupu v daňovém přiznání k DPH za leden 2016, tak musí podat i příslušné kontrolní hlášení DPH za leden 2016 a uvedené řádky DAP DPH (ř. 40 a 41) zde rozepsat a to bez ohledu na to, že datum uskutečnění zdanitelného plnění (DUZP) na těchto uváděných dokladech (na vstupu) je za období do 31. 12. 2015. Do položky KH „Datum povinnosti přiznat daň (DPPD)“, v části B.2. KH plátce uvede DUZP z příslušného přijatého daňového dokladu – v tomto případě 21. 12. 2015 (tj. datum – DUZP – zde může být i před 1. 1. 2016). Tento postup ovšem neplatí pro část A.1 a B.1 kontrolního hlášení (režim přenesení daňové povinnosti).

Pokud si ale plátce neuplatňuje nárok na odpočet (nebo si jej ze zákonných důvodů vůbec nemůže uplatnit) v souvisejícím období pro podání KH, resp. k souvisejícímu DAP DPH, hodnoty dokladu na vstupu pak do KH neuvádí. Platí, že hodnoty DAP DPH (ř. 40 a 41) se rovnají rozepsaným hodnotám příslušného/příslušných části B kontrolního hlášení.

S případnými časovými posuny mezi deklarovanou daní na výstupu u dodavatele a uplatňováním daně na vstupu na straně odběratele – systém kontrolního hlášení samozřejmě počítá, neboť odběratel (plátce) má dle § 73 zákona o DPH lhůtu pro uplatnění odpočtu až tří let od vzniku příslušného nároku. Stejně tak systém kontrolního hlášení vyhodnocuje, že u plnění uskutečněných před 1. 1. 2016 nemusí z tohoto důvodu dojít ke „spárování transakcí“ mezi dodavatelem a odběratelem.

V režimu přenesení daňové povinnosti se postupuje jinak

Pozor na to, že v případě režimu přenesení daňové povinnosti je situace z možností uvedení data uskutečnění zdanitelného plnění před 1. 1. 2016 odlišná od ostatních částí kontrolního hlášení. Zdanitelná plnění v režimu přenesení daňové povinnosti realizovaná do 31. 12. 2015 se budou vykazovat do období, kam svým DUZP spadají a budou tak vykazována v rámci Výpisů z evidence pro účely daně z přidané hodnoty podle § 92a zákona o DPH (na Daňovém portále FS ČR/Aplikace EPO/DPH/Výpis z evidence pro účely daně z přidané hodnoty podle § 92a zákona o DPH) a příslušného řádného/dodatečného daňového přiznání k DPH (DAP/DODAP DPH) za původní období – dle DUZP. Toto platí pro jejich vykázání u odběratele i dodavatele. V této souvislosti zdůrazňujeme, že v kontrolním hlášení v části A.1. – poskytovatel a části B.1. – příjemce musí být v položce DUZP uvedeno vyšší datum než 31.12.2015 (viz Pokyny k vyplnění kontrolního hlášení DPH).

Jak upřesňuje finanční správa, nárok na odpočet ze zdanitelných plnění přijatých v režimu přenesení daňové povinnosti (tuzemském i intrakomunitárním) se do formuláře kontrolního hlášení neuvádí – tento zůstává vykázán pouze v souvisejícím daňovém přiznání k DPH.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

Komu musí od ledna zvýšit mzdu?

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

DigiZone.cz: Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Flix TV: dva set-top boxy za korunu

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Perníčky: na uležení i hned měkké

Perníčky: na uležení i hned měkké

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

Típněte to! Kde všude si už nezakouříte?

DigiZone.cz: „Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

„Black Friday 2016“: závěrečné zhodnocení

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory