Jak v kontrolním hlášení na faktury, které mají zdanitelné plnění v roce 2015

Víme, jak na faktury, které jste dostali v lednu a které mají datum zdanitelného plnění v roce 2015. Pozor na odlišnosti v jednotlivých částech hlášení.

Nejpozději 25. února musí být podána první kontrolní hlášení k DPH. Finanční správa na svých stránkách odpovídá na nejčastější dotazy. Přečtěte si, jak si poradit s fakturami, které mají datum uskutečnění zdanitelného plnění v roce 2015, ale které jste přijali až v lednu.

Jak na faktury přijaté v lednu 2016 s datem uskutečnění zdanitelného plnění v roce 2015

Jak postupovat v případě vykazování faktury (daňové dokladu) přijaté v lednu 2016 s datem uskutečnění zdanitelného plnění (DUZP) dne 21. 12. 2015. Nárok na lze uplatnit až v měsíci, kdy obdrží podnikatel daňový doklad (tj. v lednu 2016). Pokud uplatní odpočet z této přijaté faktury v daňovém přiznání k DPH za měsíc leden 2016, má ji uvést taktéž do kontrolního hlášení za leden 2016?

Odpověď

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Ano. V souvislosti s pokyny k vyplnění kontrolního hlášení (dále také „KH“) je zřejmé, že v případě přijatých daňových dokladů se do kontrolního hlášení DPH budou uvádět ta plnění, ze kterých si plátce v příslušném období uplatňuje nárok na odpočet a vykazuje je i v souvisejícím daňovém přiznání k DPH (ř. 40 a 41 DAP DPH). To znamená, že pokud si plátce bude uplatňovat nárok na odpočet z daňových dokladů na vstupu v daňovém přiznání k DPH za leden 2016, tak musí podat i příslušné kontrolní hlášení DPH za leden 2016 a uvedené řádky DAP DPH (ř. 40 a 41) zde rozepsat a to bez ohledu na to, že datum uskutečnění zdanitelného plnění (DUZP) na těchto uváděných dokladech (na vstupu) je za období do 31. 12. 2015. Do položky KH „Datum povinnosti přiznat daň (DPPD)“, v části B.2. KH plátce uvede DUZP z příslušného přijatého daňového dokladu – v tomto případě 21. 12. 2015 (tj. datum – DUZP – zde může být i před 1. 1. 2016). Tento postup ovšem neplatí pro část A.1 a B.1 kontrolního hlášení (režim přenesení daňové povinnosti).

Pokud si ale plátce neuplatňuje nárok na odpočet (nebo si jej ze zákonných důvodů vůbec nemůže uplatnit) v souvisejícím období pro podání KH, resp. k souvisejícímu DAP DPH, hodnoty dokladu na vstupu pak do KH neuvádí. Platí, že hodnoty DAP DPH (ř. 40 a 41) se rovnají rozepsaným hodnotám příslušného/příslušných části B kontrolního hlášení.

S případnými časovými posuny mezi deklarovanou daní na výstupu u dodavatele a uplatňováním daně na vstupu na straně odběratele – systém kontrolního hlášení samozřejmě počítá, neboť odběratel (plátce) má dle § 73 zákona o DPH lhůtu pro uplatnění odpočtu až tří let od vzniku příslušného nároku. Stejně tak systém kontrolního hlášení vyhodnocuje, že u plnění uskutečněných před 1. 1. 2016 nemusí z tohoto důvodu dojít ke „spárování transakcí“ mezi dodavatelem a odběratelem.

V režimu přenesení daňové povinnosti se postupuje jinak

Pozor na to, že v případě režimu přenesení daňové povinnosti je situace z možností uvedení data uskutečnění zdanitelného plnění před 1. 1. 2016 odlišná od ostatních částí kontrolního hlášení. Zdanitelná plnění v režimu přenesení daňové povinnosti realizovaná do 31. 12. 2015 se budou vykazovat do období, kam svým DUZP spadají a budou tak vykazována v rámci Výpisů z evidence pro účely daně z přidané hodnoty podle § 92a zákona o DPH (na Daňovém portále FS ČR/Aplikace EPO/DPH/Výpis z evidence pro účely daně z přidané hodnoty podle § 92a zákona o DPH) a příslušného řádného/dodatečného daňového přiznání k DPH (DAP/DODAP DPH) za původní období – dle DUZP. Toto platí pro jejich vykázání u odběratele i dodavatele. V této souvislosti zdůrazňujeme, že v kontrolním hlášení v části A.1. – poskytovatel a části B.1. – příjemce musí být v položce DUZP uvedeno vyšší datum než 31.12.2015 (viz Pokyny k vyplnění kontrolního hlášení DPH).

Jak upřesňuje finanční správa, nárok na odpočet ze zdanitelných plnění přijatých v režimu přenesení daňové povinnosti (tuzemském i intrakomunitárním) se do formuláře kontrolního hlášení neuvádí – tento zůstává vykázán pouze v souvisejícím daňovém přiznání k DPH.

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení PPC reklamy pro začátečníky

  •  
    Principy fungování PPC reklamy.
  • PPC nejsou jen ve vyhledávačích.
  • Zjednodušte si správu šikovnými nástroji.

Detailní informace o školení PPC reklamy »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+