Hlavní navigace

Jak zdanit příjmy z pronájmu nemovitostí?

Jestliže je nemovitý majetek zařazen v obchodním majetku poplatníka a je využíván k podnikatelské činnosti, zdaňuje se příjem z pronájmu podle § 7 zákona o daních z příjmů. Ostatní příjmy z pronájmu nemovitostí se zdaňují podle § 9 odst. 1.

Poplatníci se často mylně domnívají, že příjem z pronájmu nemovitého majetku lze zdanit jako ostatní příjem podle § 10 a případně i využít ustanovení o osvobození příležitostního pronájmu. Není tomu tak. Od daně jsou, osvobozeny příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného pronájmu movitých věcí, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč. Důležité je tedy slovo movitých věcí, což v žádném případě nemůže být nemovitý majetek.

Našli jste v článku chybu?