Jaké jsou výhody a nevýhody plátce DPH? A jak zrušit dobrovolnou registraci?

Provozovatel malého e-shopu se stal dobrovolným plátcem DPH, jenže záhy zjistil, že odvádět DPH nemusí být pro něj až tak výhodné. Co s tím?

Pavel provozuje malý e-shop s oděvy a většinu zboží dováží z Německa. V Česku je registrovaný jako plátce DPH. Jenže odvody DPH jsou podle něj příliš vysoké a navíc i nevýhodné. Mezi členskými státy se de facto DPH neúčtuje, takže pro mě jako plátce jsou nepříjemné odvody DPH za prodej dovezeného zboží tady v ČR. Zvažuji zrušení registrace plátce DPH a další pokračování jako neplátce, napsal nám Pavel do odborné poradny serveru Podnikatel.cz. A zároveň se i zeptal: 

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Zrušit či nezrušit registraci DPH? Toť otázka… 

Jak se to ale promítne do obchodu s německou firmou? Nebude vyžadovat, abych plátcem zůstal? A jak je to pak s účtováním daně, když by celkové obchody nepřesáhly 326 000 korun za rok? DPH by se mě netýkalo vůbec? A ceny při nákup v Německu se zvednou o německé DPH?

Odpověď z odborné poradny

Pokud splníte podmínky pro zrušení registrace podle ustanovení § 106b zákona o DPH (zákon č. 235/2004 Sb.), např. nedosáhnete za 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců obratu většího než 1 000 000 Kč, můžete požádat o zrušení registrace plátce. Stanete se tak neplátcem, což znamená nejen zproštění povinnosti odvádět daň ze zboží pořizovaného z Německa, ale na druhou stranu přijdete i o právo na uplatnění nároku na odpočet daně obsažené v cenách vstupů nakupovaných od českých plátců.

Dále budete muset ovšem sledovat hodnotu zboží pořizovaného z Německa (resp. odkudkoliv z EU). Překročí-li hodnota zboží limit 326 000 Kč, stanete se identifikovanou osobou a opět budete muset odvádět daň z pořizovaného zboží. Identifikovaná osoba ovšem nemá nárok na odpočet daně na vstupu. Variantně se v této situaci samozřejmě opětovně můžete zaregistrovat jako plátce. Pokud jde o výše uvedený limit, zákon přesně říká (§ 2a), že předmětem daně NENÍ pořízení zboží z jiného členského státu, pokud „celková hodnota pořízeného zboží bez daně nepřekročila v příslušném ani bezprostředně předcházejícím kalendářním roce 326 000 Kč“. Do tohoto okamžiku tedy registrační povinnost nevzniká (nevznikne-li z jiného důvodu).

widgety

Z pohledu německého dodavatele (plátce registrovaného v Německu) je rozdíl, zda fakturuje odběrateli českému plátci, resp. identifikované osobě (tedy subjektu, který odvádí daň v ČR), nebo neplátci. Dokud totiž nepřekročíte limit 326 000 Kč, odvádí DPH dodavatel, tedy plátce registrovaný v Německu, a vy o dani neúčtujete. Cena pořizovaného zboží pro vás ale bude vyšší o německou daň, protože jako neplátce nebudete mít nárok na odpočet.

Za předpokladu, že překročíte limit a stanete se identifikovanou osobou, německý dodavatel vám bude opět fakturovat zboží bez německé DPH a, jak bylo výše řečeno, vy z této částky vypočtete a jako identifikovaná osoba odvedete DPH v ČR, ale zároveň nebudete mít nárok na odpočet daně. 

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 11. 11. 2015 8:52

Poradna – pokud si nevíte rady

Další poradny Nové téma

Školení online marketingu - jak přivádět na web návštěvnost

  • Vyhledavače a PPC kampaně - jak fungují
  • Webová analytika - k čemu jí využít
  • Facebook a další sociální sítě - co a jak komunikovat

Detailní informace o Školení online marketingu »

Sledujte Podnikatel.cz

Facebook Twitter Google+