Hlavní navigace
Už zbývá jen pro podání daňového přiznání. Vyřešte je s našimi chytrými formuláři a tipy na slevy.

Jan Mládek unikne trestnímu stíhání za své výroky o parazitujících živnostnících

Autor: Isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMEC
Redakce

Policie odmítla, že by se Jan Mládek (ČSSD) dopustil svým výrokem o parazitujících živnostnících trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek nebude nijak stíhán za své výroky o OSVČ, které na březnovém sjezdu strany. Mládek tehdy řekl, že živnostníci nepřispívají do systému sociálního pojištění a parazitují na zaměstnancích. Za svá slova si vysloužil kritiku vládní koalice i samotných podnikatelů. Strana soukromníků ČR navíc na Mládka podala trestní oznámení za podněcování k nenávisti vůči skupině osob, konkrétně k OSVČ. Policie ČR však před dvěma týdny podezření ze spáchání trestného činu odmítla, jelikož nedošla k závěru, že by projev Jana Mládka splňoval podstatu trestného činu.

Podle Mládka živnostníci parazitují na zaměstnancích

Ilustrační obrázek.
Autor: Isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMEC

Jan Mládek žádný trestný čin nespáchal.

Když Jan Mládek zmínil ve svém březnovém projevu na sjezdu strany živnostníky, zřejmě netušil, co tím způsobí za rozruch. Systém, kdy oni (živnostníci) nepřispívají do systému sociálního pojištění a kde parazitují na zaměstnancích, kde pro zaměstnance je to peklo a pro některé jiné ráj, je dlouhodobě neúnosný, prohlásil Mládek. Proti jeho slovům se okamžitě ohradila vláda a podnikatelé, podle kterých šlo o další ránu do vztahu podnikatel a zaměstnanec. Místo, abychom vytvářeli mezi živnostníky a běžnými zaměstnanci vzájemný respekt, míříme na nejnižší pudy a snažíme se příkop prohloubit. To je pro celou ekonomiku i společnost velmi nešťastné, komentoval Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Nezůstalo ale jen u prohlášení. Strana soukromníků ČR totiž podala na Mládka trestní oznámení za podněcování k nenávisti vůči skupině osob – OSVČ. Podle Aleše Hemera, místopředsedy Strany soukromníků ČR, jsou drobní podnikatelé a OSVČ velmi důležitou skupinou zaměstnavatelů v Česku a takto mezi zaměstnavatele a zaměstnance “zatínat sekyru” není možné. 

Content

Čtěte více: Parazitují živnostníci na zaměstnancích? Zeptali jsme se, co na to živnostníci

Policie Mládka stíhat nebude

Výroky Jana Mládka se tak začala zabývat policie. Ta před několika týdny oznámila, že se Mládek ničeho nezákonného nedopustil. Policie ve svém vyrozumění uvedla, že na základě podání nezjistila žádné skutečnosti, které nasvědčovaly tomu, že se Jan Mládek dopustil trestného činu. Přesto se policie oznámením dále zabývala, provedla nezbytná šetření v rámci policejního zákona a obstarala si další materiály k posouzení dané věci. Pro potřeby policejního orgánu byla zajištěna nahrávka s projevem, jakož i jeho další komentáře k projevu, které učinil v tisku. Po prostudování obsahu sporné části přednesu a následných komentářů, dospěl policejní orgán k závěru, že lng. Jan Mládek svým projevem nenaplnil skutkovou podstatu žádného trestného činu, uzavřela celý případ policie.

Našli jste v článku chybu?
25. 7. 2013 17:55
dasffsd (neregistrovaný)

Kdo ho plati? No zkuste hadat. Mala napoveda: Grossovu hvezdnou karieru prosponzoroval americky obchodnik s diamanty. A ted zkuste hadat, kdo plati Mladka. Vazne, zkuste.

25. 7. 2013 17:10
ddsssdfdds (neregistrovaný)

kolikpak mu za to asi modri ptaci nasypali? Neverim, ze to byla nahoda a ulet, myslim, ze je to jen pokracovani tradice trojskych koni v opozici - tak jako se to stalo uz za Grosse, kteremu k vydelkum pomohla firma nad niz sedel klausuv kancler Weigl, Paroubek, ktery jezdil stejnou audinou kterou odjel od policie kmotr ODS Roman Janousek, Urban, ktery byl tenkrat v tom Toskansku a dalsi zmetci co je tam Sobotka drzi nahore. Viz. kamarad Schwarzneberga Dienstiber s americkym obcanstvim - duveru v…